15 yaşında çalışmak yasal mı?

• Konuyu başlatan UPG
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 18
  • Görüntüleme 2B

UPG

Decapat
Sanırım biraz kurumsal bir yer. Yaş şartı koymamış ama muhtemelen adamın kafasında bir yaş vardır. Yasal olarak çalışmama bir engel var mı? Garsonluk için başvuracağım. Eğer bir engel yok ise veya varsa kaynak belirtirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanırım biraz kurumsal bir yer. Yaş şartı koymamış ama muhtemelen adamın kafasında bir yaş vardır. Yasal olarak çalışmama bir engel var mı? Garsonluk için başvuracağım. Eğer bir engel yok ise veya varsa kaynak belirtirseniz sevinirim.

İş kanunu'nda. 4857 sayılı iş Kanunu'nun, özellikle 138 sayılı uluslararası çalışma sözleşmesi dikkate alınarak düzenlendiği anlaşılıyor. Buna göre, 15 yaşını doldurmuş olanlar (16 yaş) çalışabilecek. Ben 15-16 yaşında çalışmaya başlamıştım.

16 yaşından önce almıyorlar sanırım.
Hem boş ver, meslek lisesi okuyorsan 12.sınıfta staj yaparsın zaten oradan para gelir. Çıraklığa başvurma.

Yasal olmasa bile bakanlar diyordu çocuklarınızı çalıştırın diye sanmıyorum bir şey olacağını.

İş kanunu'nda. 4857 sayılı iş Kanunu'nun, özellikle 138 sayılı uluslararası çalışma sözleşmesi dikkate alınarak düzenlendiği anlaşılıyor. Buna göre, 15 yaşını doldurmuş olanlar (16 yaş) çalışabilecek. Ben 15-16 yaşında çalışmaya başlamıştım.
bir Avm nin içinde yemek yeri çok sıkıntı olmasa gerek ? Çalışmaya başlamak için almam gereken belge vs. var mı ?

Yeni konular

Geri
Yukarı