16 yaşında sigara içerken bağımlı olunur mu?

16 yaşındayım, sadece işte ortamda arkadaşlar istiyor diye sigara içiyorum. Bağımlısı değilim. Sizce bağımlı olmadan bırakayım mı? Bağımlı olunca bırakamam mı? Sigara tecrübesi olanlar yazarsa sevinirim.
Bence irade meselesi. 35 yaşındayım hala sadece işte içiyorum sigarayı. Evde, dışarda dolaşırken falan aklıma bile gelmiyor. İşte çok işime yarıyor ama. Benim için sigara bir mola aracı kısacası.

Sigaranın bağımlılık yaşı olmaz. Tamamen kişisel tercih sebebidir fakat abartırsanız sonuçlarına katlanmak zorunda kalabilirsin. Ve ek olarak gidipte kalitesiz ürünleri kullanma derim.

16 yaşındayım, sadece işte ortamda arkadaşlar istiyor diye sigara içiyorum. Bağımlısı değilim. Sizce bağımlı olmadan bırakayım mı? Bağımlı olunca bırakamam mı? Sigara tecrübesi olanlar yazarsa sevinirim.

Bırak 1 kez içtikten sonrası zaten şöyle gidiyor tamam bu son tamam tamam bu son yok yok bu son diye ölene kadar gidiyor ömrünü kısaltıyor 1 kez içtim ondan sonra bu ne b...tan birşey miş deyip bıraktım.

Sakın kardeşim bak babam 51 yaşında ve sigarayı bırakalı 6 sene oluyor, 20 sene içti. Nalet olsun diyor şimdi. Bak çok pişman olursun. Ha bu arada sigaran yok diye seni gruba almayan adamlardan hayır gelmez, kötü günde umursamaz. Sigaradan daha beterdir !

Kardeşim daha yaşın bir şey değil, yıllardır bırakmaya çalışan bir abin olarak uyarıyorum; sigaradan uzak dur. Sırf ortam öyle diye sigara, alkol vs girme bu işlere. Yarın kumara, uyuşturucuya da bulaştırırlar o zaman seni, sana uymayan ortamda bulunma, arkadaşlık etme.

En başlarda bağımlılık yapmıyor gibi gelir ama kullanım sıklığı sen farkında olmadan artar. Sonra her kafan attığında aramaya başlarsın, sonra bir bakmışsın artık sen onu değil, o seni içiyor. Bağımlı olmuşsun, sonra hem sağlığına hem de cebine zararlı bir süreç başlar, pis kokarsın, dişlerin sararır ve bırakman çok zor olur. Ailen de duyarsa, haklı olarak çok üzülür.

Sigara ve alkol kullanımı büyüklük/erkeklik göstergesi değildir, aklı olan uzak dursun.

Son düzenleme:
Sigara içenleri anlamıyorum. Arkadaş grubundan da hayır gelmez. Mazallah bu yaşta sigara içen adam seneye viski falan içmeye başlar. Neden mi? Arkadaş sahibi olmak için. Bununla ilgili bir yorum görmüştüm önce tek sigara, sonra sigara paketi, sonra ot, sonra kimyasal içmeye başlarsın diye. En sonda da o kadar arkadaşın olur ki öteki dünyadan izlersin bizi güzel kardeşim. 50 paket sigara yerine RX 570 alabiliyorsun. Bırak şu illeti diyorum o arkadaş grubundan da uzak dur. Babam 42 yaşında ve durumu pek sağlıklı değil. Sigarayı bıraksa ufku açılacak adamın bırakmıyor.

Kaç ay veya yıldır içiyorsun bilmiyorum ondan dolayı bağımlı mısın yorum yapamam ama şunu biliyorum. İki tür insan var ilki sigaranın kölesidir ikincisi ise sigara onun kölesidir. Yani benim çevremde öyle bağımlısı olan var ki adam gece sigara içmek için alarm kurup içip yatıyor. Ayrıyeten sigaraya beraber başladığım arkadaşım var adam sigarayı hiç aramıyor sadece birisi verdiğinde içiyor. Kısacası bağımlılığın oluşması senin elinde benim tavsiyem sigarayı aramıyosan onsuz durabiliyosan hiç bulaşmadan bitir sen bu işi :) 8 yıldır içiyorum, günde 1 paket içerdim. Son bir aydır baya azalttım bazen 2 3 gün hiç içmiyorum bazen günde 5 6 tane içiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı