16 yaşında sigara içerken bağımlı olunur mu?

16 yaşında ve tahminen arkadaşları da akranıdır. 16 yaşında ergen bir bireyin sırf sigara içiyor ve arkadaşını da içmesini istiyor diye zararlı biri olacağı çok katı bir düşünce. O yaşlarda arkadaş seçimi önemli ancak sigara üzerinden kıstas çok yanlış.

Arkadaşının sigara içmesine lafım yok içebilir bu arkadaşlığı sorgulatacak bir durum değil ama sen iç diyerek bir zorlamaya sokuyorlarsa o zaman işin rengi değişir. Bunu sadece sigara olarak görmemek lazım bu gün sigara olur yarın hap olur diğer gün uyuşturucu olur bu işler böyle yürüyor hem de tam dediğiniz gibi 16 yaşında olayları tam kavrayamadıkları için. O yüzden bu tip şeyleri birileri sürekli olarak zorluyorsa kullan diye onlardan hayır gelmez. Bizde 16 olduk arkadaşlardan içenlerde vardı kimse gelip sizde için demedi içenlerle de hala arkadaşız sorun olan kısmı o değil zorlaması.

Arkadaşının sigara içmesine lafım yok içebilir bu arkadaşlığı sorgulatacak bir durum değil ama sen iç diyerek bir zorlamaya sokuyorlarsa o zaman işin rengi değişir. Bunu sadece sigara olarak görmemek lazım bu gün sigara olur yarın hap olur diğer gün uyuşturucu olur bu işler böyle yürüyor hem de tam dediğiniz gibi 16 yaşında olayları tam kavrayamadıkları için. O yüzden bu tip şeyleri birileri sürekli olarak zorluyorsa kullan diye onlardan hayır gelmez. Bizde 16 olduk arkadaşlardan içenlerde vardı kimse gelip sizde için demedi içenlerle de hala arkadaşız sorun olan kısmı o değil zorlaması.
İçende sıkıntı yok zaten. Senin zorlarsa sıkıntı yok. İçen kendine içer.

Bir bakıma haklısın aslında. Çünkü arkadaşına bariz kötülük yapıyor yani. Ben biraz kişisel düşündüm. Şöyle bir şey de var kişi istemediği sürece arkadaşı zorla bir şey yaptıramaz ona. Ben tamamen kişiye bağlıyorum bu işi. Arkadaşının zorlaması sadece bahane.

Arkadaşlarına hayır diyemiyorsan ve onlardan dolayı sigara kullanıyorsan onlara bağımlı olduğunu gösteriyorsun arkadaşların istiyor diye sigara içmek boş bir davranış bir gün pişman olacaksın bu hareketlerden ama yüksek ihtimalle geç olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı