16 yaşında yoğun bir işte çalışıyorum

Charim

Centipat
Daha fazla  
Çalıştığım yer büyük bir restoran sabah 7'de başlar en erken akşam 9'da biter bazen 12'ye hatta 2'ye kadar uzuyor. İşe gidiyorum eve gelip uyuyorum sabah bir daha aynısı yaz tatili boş geçmesin diye girdim, pişmanım. Konum Kocaeli belki yardım edersiniz bayramda 1 gün tatil var onun dışında haftada 1 gün tatil var maaşım 5000TL ama çalışmamıza göre çok az komilik yapıyorum ama daha çok hamallık oluyor. İşten çık diyeceksiniz ama ailem çalış diyor her gün yorgunluktan öldüğümü de görüyorlar. Bu iş yüzünden bunalıma girdim sigaraya başladım umarım yardım ederseniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çalıştığım yer büyük bir restoran sabah 7'de başlar en erken akşam 9'da biter bazen 12'ye hatta 2'ye kadar uzuyor. İşe gidiyorum eve gelip uyuyorum sabah bir daha aynısı yaz tatili boş geçmesin diye girdim, pişmanım. Konum Kocaeli belki yardım edersiniz bayramda 1 gün tatil var onun dışında haftada 1 gün tatil var maaşım 5000TL ama çalışmamıza göre çok az komilik yapıyorum ama daha çok hamallık oluyor. İşten çık diyeceksiniz ama ailem çalış diyor her gün yorgunluktan öldüğümü de görüyorlar. Bu iş yüzünden bunalıma girdim sigaraya başladım umarım yardım ederseniz.

Tavsiyem 2 ay çalışıp 1 ay tatil yapman. Eğer almak istediğin bir şey varsa. İkinci olarak sigara içme kesinlikle. Bunalıma girdim sigara içiyorum anlayışı çok saçma. Sağlığından olma.

Aileni pek sevmiyorsan şikayet et sen ya da liseye gittiğin için YKS veya geçeceğin sınıfın konularına çalışacağını söyle.

Bu konuyu ailen ile oturup ciddi ciddi konuşman gerek, asgari ücret 5500tl zaten. Daha az ücret almanın sebebi 16 yaşında olman muhtemelen ama çalışkan bir çocuğa benziyorsun. Bulacağın herhangi bir iş bundan daha az para verse de seni köle gibi çalıştırmaz, kaybedeceğin çok bir şey yok. Bu işten çıkıp başka bir işe gir, ailenin senden istediği 'çalışman' bu işte çalışman değil.

Açıkçası ailenin maddi durumu iyi ise gidip daha az az maaşlı daha az iş yaptığın bir yerde sırf zaman geçsin diye çalışabilirsin ama maddi durumu o kadar iyi değil ve aile ye maddi olarak yardım etmek istiyorsam bırakma ve bunalıma girecek bir şey yok ben 15 yaşından beri elektrikçide çalışıyorum her günüm neredeyse inşaatlarda geçti son 1 yıldır üniversiteye gittim o kadar ben her yorulduğumda her bunalıma girdiğim de bu günde bitecek paramızı alacağız dedim içimden geçti :) ve sigarayı da mademki yeni başlamışsın ne kadar zoralnırsan zorlan hayatta kullanmamaya bırakmaya çalış kardeşim benim çünkü cidden hem sağlık hem de maddi olarak insanı çok zora sokan bir şey ki bunu içen biri olarak söylüyorum ben 22 kaşındayım 18 yaşında bana tansiyon hastası dediler ben olsam bırakırdım.

Hiçbir şey kolay değil lakin çalıştığın iş, verdiğin beden gücü ve aldığın para birbirini tutacak paralar değil, saati 15TL'den çalışsan (bu asgariye denktir) günlük minimum 7-9'da alacağın para 240 yapar kardeşim ki saatlik 15 TL senin yasal hakkın, kaç yaşında olursan ol. Zaten yaşın gereği sigortan yok. Belki ailene de laf anlatamayacaksın, baban biz neler gördük, neler çektik tarzında da konuşabilir öyle bir yapısı varsa. Bizim genel olarak aile yapımızda "biz çektik, o da çeksin görsün" mantığı var bu tarz konularda. Ben evden gidiyorum kendi ayaklarım üzerinde duracağım desen "oo sen bizim evladımızsın bakamadı mı dedirteceksin, biz neyini eksik ettik" durumuna dönerken, iş konusunda "çek, yaşa, öğren" mantığıyla hareket ediliyor. O yüzden kulak asma, memnun değilsen işini değiştir, paraya ihtiyacınız yoksa sırf öğren diye, çalış diye zorluyorlarsa direkt istifa da edebilirsin. Emin ol evde yiyeceğin laf, iş yerinde yaşadığın sömürüden bin kat daha iyi. En azından anan baban, elin adamı sömürmüyor. 16 yaşında adamın derdine bak ya, asabım bozuldu sabah sabah, bu olmamalı yani, bu olmamalı. Sigara işini de yolun başındayken bırakmanı tavsiye ediyorum. 10 yıldır aktif sigara kullanıyorum, geçen gece yaklaşık 30 saniye aldığım nefes ciğerime inmedi, o filmlerdeki astım krizi sahnelerinden birini yaşadım sanki. Göğüs sıkışmaları, hırıltılar artık rutin zaten. Maddi yönünü de hesaba katarsak her ay sigaraya verdiğim paraya kendime ufak ufak yatırım yapar, ihtiyaçlarımı karşılayabilirdim. Sigara bir yandan da yaşam kalitesini de etkiliyor. Düşünsene bir Cafe'de, bir yerde oturuyorsun, içerde içilmeyen bir yer, sürekli dışarı çık gir, çık gir, masadaki muhabbetten uzaksın, soğukta kapı önündesin. Üzerine parfüm boşalt, parmak aralarından o kokuyu ne yapsan da çıkaramıyorsun. Kız arkadaşını öpüyorsun, kül tablası gibisin. Hayatın istediğin gibi şekillenir umarım, çok da şeapma.

Geri
Yukarı