16 yaşında zekat nasıl olur?

batuotgen10

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar, yasim 16, babamdan aylik 250 aliyorum. Bunun zekatini vermem gerekir mi? Yani nasıl olacak anlamadim, bilmeden de gunaha girmek istemiyorum. Bu konuyu bilen biri yazabilir mi? Dalga gecmeyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zekât verebilmen için yeterince mal varlığına sahip olman lazım. 16 yaşında muhtemelen mal varlığın da olmadığını varsayarak zekat vermen gerekmez.

1 yıl boyunca 1 kuruş bile eksilmemiş bir mal varlığın ve bu mal varlığının nisab miktarını aşıyor olması lazım. Sonra da ihtiyaç sahiplerine gizlilikle ve mahçubiyet oluşmayacak şekilde dağıtabilirsin. Kısacası zekat verilecek kişiler 8. sınıf konu anlatımlarında bile var.

Arkadaşlar, yasim 16, babamdan aylik 250 aliyorum. Bunun zekatini vermem gerekir mi? Yani nasıl olacak anlamadim, bilmeden de gunaha girmek istemiyorum. Bu konuyu bilen biri yazabilir mi? Dalga gecmeyin.

En basitinden yaklaşık 80 gram mal varlığın olması gerekir. Ev, araba gibi zaruri ihtiyaçların haricinde. Yani bunları düşünmek için çok erken, işini eline alıp para kazanmaya başlayınca bunları düşünürsün. Bir de yanlış anlama fakat bunun gibi basit soruları ailene ya da Google'a sorabilirsin. Bak gördün mü bir tane maddeden bile zekat veremediğini anladın.

Konu din tartışma konusu mu? Herkes konuda ufak dini bir şey olsa hemen din tartışmasına çeviriyor. Eğer inanmıyorsan girme konuya zaten. Bunu yazınca arşa mı erdin? İyice türemeye başladı bu tipler. Her konuyu dine bağlıyorlar. Aynı şekilde ortada dinle alakalı bir şey yokken ayet vb. şeyler atanlarda var.

Elinde olan mal varlığının 40'da birini vermen yeterli diye düşünüyorum. Günlük 40 lira harçlık alıyorsan her gün 1 lirasını kenara atabilirsin mesela. Ne kadar zekâta uyar bilmiyorum.

Elinde olan mal varlığının 40'da birini vermen yeterli diye düşünüyorum. Günlük 40 lira harçlık alıyorsan her gün 1 lirasını kenara atabilirsin mesela. Ne kadar zekâta uyar bilmiyorum.

Hocam arkadaşa zekat farz değil zaten. Çünkü birçok şeyleri zaten karşılayamıyor.

Hayır, öyle değil maalesef. Harçlık kendi kazancı değil. Zekat vermek için kazancınızın önce tüm ihtiyaçlarınızı karşılaması lazım. Ondan sonra mal varlığına göre zekat veriyorsunuz. Harçlık bunların içine girmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı