1600 TL'ye her şey dahil sistem toplamak

3.8 GHz değerlerinde besleyebilir fakat 2.53 GHz'den 3.8 GHz'ye OC yaparken Xigmatek bir soğutucunun yetersiz kalacağını düşünüyorum.

Bende onu düşünüyorum. 🤨
Stock soğutucu ile 3.2 ghz'e çıkabiliyor. Ve 3.2 GHz de Rx 570 besleyebiliyor. Xigmatek soğutucu biraz bile iyi olsa yeter. En azından işlemci 70C'yi görmez.

Selam, arkadaşım bütçesinin 1600 TL olduğunu belirtti. Ben elimden geldiğince güzel bir sistem toplamaya çalıştım fakat sizin onayınızı almadan iş yapmayayım.
Intel Xeon X3440.
ASUS P7H55M-LX.
Corsair 4x2 8 GB.
CPU'yu 3.6 veya 3.7 GHz gibi değerlere taşıyacak bir Xigmatek soğutucu. Modelini öğrenemedim.
ASUS ROG STRIX RX 570 4 GB.
Cooler Master kasa ama çok eskilerden.
PSU'yu ASUS gibi bir markadan aradığım için daha bulamadım. Xilence nasıldır? 500W düşünüyorum.
160 GB harddisk fakat sonradan SSD ve harddisk eklenecek.
Fujistu 22 Inc, 1080P ve 75 Hz monitör.
Kısa bir sürelik idare ettirecek klavye ve mouse bulacağım. Sonradan güncellemeyi düşünüyorum.
Sizce daha iyisi toplanır mı? Bütçe maalesef aşılamaz. Belki 50 TL aşılır.
Dolar 7 liraya ulaşmışken bu zamanda nasıl 1600tl sistem toplanır ki

Stock soğutucu ile 3.2 ghz'e çıkabiliyor. Ve 3.2 GHz de Rx 570 besleyebiliyor. Xigmatek soğutucu biraz bile iyi olsa yeter. En azından işlemci 70C'yi görmez.
Ben böyle bir riske girmezdim. Fakat arkadaş yapabilir. OC uğruna işlemciyi yakmaya gerek yok bence. Benim fikrim bu.

O riske girmemek lazım. Sistemin sürekli 3.8GHz de çalışacak hali yok. İşlemci eski, anakart eski. Kaldırmayabilir. 1-2 sene sonra işlemcinin ya da anakartın yanmayacağı ne malum?
Bu işlemci eski sunucu işlemcisi. İşlemciyi 70 - 80C civarlarında kullanılmadığı müddetçe sıkıntı yaratmıyor Michael reis. Ama PSU ve soğutucu kaliteli olmalı. Yoksa riskli olur.

Nerden biliyorsun falan diye sorarsanız. Bizim burdaki internet cafe 4 yıldır aktif bir şekilde xeon 3470 işlemciyi 4ghz de aralıksız 7 - 8 saat kullanıyordu.

Kimse 1333mhz ramlerin o karta darboğaz yapacağını düşünmüyor enteresan.
Yapacağını sanmıyorum. i5 2400'üm var ve RX 470 alacağım. Herhangi bir darboğaz yok. Bazı oyunlarda ekran kartında ufak bir darboğaz oluyor %85-90 a çıkabiliyor max. GPU Kullanımı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı