1660 Ti 85 derece

otantikçocuk32

Hectopat
Daha fazla  
1660 Ti karta sahibim, işlemcim de i5 9400F. İşlemci 70 derece ekran kartı 85 derece falan oluyor. Kasam Xigmatek Vatan'dan alındı 1.5 yıl önce. Ne yapmalıyım? Toz temizleme falan bilmiyorum. Ekran kartıma bir şey olmasından korkuyorum.

Ekran kartı modeli ne? 85 derece yüksek bir değer. Kasanın hava sirkülasyonu kötü demek ki. Mesh yapılı kasalar ya da kasa fanı yüksek devirli kasalar tercih etmelisin.

Kasanızın oda şartlarını falan öğrenebilir miyim? Bir de ekran kartının fanları çalışıyor mu?

Tüm parçaların marka ve modelini yazabilir misin?

Kasanın ön paneli mesh değil sanırım. Kasa hava almıyor olabilir ama o zamanda en fazla 75 derece olur. Garip.

Hocam tüm sistem parçalarını yazın.

Eğer kasanın egzoz tarafı duvara çok yakınsa ya da kasanın hava akışı pek iyi değilse olabilir bir sıcaklıklar. Ama diğer koşullarda normal değil, bence kasayı iyi bir temizleyin, termal macun yenileyin, ve mümkünse kasanın yerini değiştirin. Aklıma gelen çözümler bunlar.

Toz temizleme falan bilmediğinize göre kasanızın içi bayağı tozludur. Tahminimce termal macun temizliği de yapılmamış. Temizlik de yapılmamış. Sorunların nereden doğduğu belli oluyor, iyi ki yazın bilgisayar yanmamış. Arctic Mx-4 2019 Edition 4g Termal Macun | Trendyol ilk önce şundan bir alıyorsunuz kasanızın içini güzelce temizleyip tozunu alıyorsunuz pek önerilmez ama elektrik süpürgesi düşük hızda çalıştırarak bu işi yapabilirsiniz. Tozunu elektrik süpürgesi ile aldıktan sonra hafif nemli sayılabilecek ama kuru olsun böyle ıslak değil bildiğin o tür bezle silin. Ondan sonra işlemcinin soğutucunu kırmadan, zorlamadan vidalarını çıkartıp sökün işlemciye termal macunu üstüne sıkın bir bezelye ya da nohut tanesi kadar, üstüne yaymak için de hani cipslerin içinden çıkardı bedava içecek verirdi örneğin o tür bir kağıt kullanın. Ondan sonra soğutucuyu tekrar kapatıp kasayı yerine koyun tekrar fişine takın ve kasanın kapağını açık bırakın. Bunları yaptıktan sonra sıcaklıklar bayağı düşecektir.

Çok kötü değil, idare edecek düzeyde.

Tek fanlı 28 nm GT 730 3840X2160 görüntü verirken %99 yükte duruyor. Bir gün fanını parmağımla dakikalarca durdurduğum halde o sıcaklığa ulaşmadı. :D.

Sistemim i5 9400F GTX 1660 Ti. Kasa masanın altına dibinde hemen en arkada. Ve hiç temizlemedim temizlemeyi de bilmiyorum karta bir şey olacak diye korkmaktayım. ayrıca ekran kartının fanları çalışıyor. kasanın fanlarını falan hiç denetlemedim.

Sistemim i5 9400F GTX 1660 Ti. Kasa masanın altına dibinde hemen en arkada. Ve hiç temizlemedim temizlemeyi de bilmiyorum karta bir şey olacak diye korkmaktayım. ayrıca ekran kartının fanları çalışıyor. kasanın fanlarını falan hiç denetlemedim.
Dostum bence kasayı yere koyma yapıları gereği çok toz toplarlar ayrıca kasanın etrafı kapalıysa düzgün hava sirkülasyonu da sağlayamaz. Üflediği sıcak havayı tekrar içine çeker.

Bende zamanında öyle sıkıntılar yaşamıştım YouTube'dan videolar izleyerek bilgimi arttırdım ve kendi bilgisayarımın bakımını kendim yapıyorum. İlk öncelikle kasamın kapaklarını açmıştım, kasadaki her şeyi söküp diş fırçasıyla anakartı temizlemiştim ardından işlemci ve ekran kartını termal macununu yeniledim ve şu an hala kasanın kapaklarını takmadan kullanıyorum. En son termal macun yenilemesi yapalı eminim 6 ayı geçmiştir ve Max. Ekran kartı 73 dereceyi gördü işlemci ise Max. 70 derecede bu benim kendi tecrübelerim ve seninde yapman sana kalmış.

Arkadaşlar yardım eder misiniz? Ekran kartımı mı temizleyeyim yoksa kasamımı temizleyeyim yoksa MSI Afterburner'dan kasa fanına mı yükleneyim? Cevap bekliyorum.

Arkadaşlar yardım eder misiniz? Ekran kartımı mı temizleyeyim yoksa kasamımı temizleyeyim yoksa MSI Afterburner'dan kasa fanına mı yükleneyim? Cevap bekliyorum.
Ekran kartınız düz DUAL modeliyse normal, ilk çıkan DUAL modeli leş bir model. Eğer model Dual EVO ise bir sıkıntı vardır. 85 derece normal bir sıcaklık değeri değil. Kasanızın hava akışının doğru olduğundan emin olun.

Ekran kartınız düz Dual modeliyse normal, ilk çıkan Dual modeli leş bir model. Eğer model Dual Evo ise bir sıkıntı vardır. 85 derece normal bir sıcaklık değeri değil. Kasanızın hava akışının doğru olduğundan emin olun.

Nereden bakacağım?
Nereden bakacağım?

Ekran kartınız düz Dual modeliyse normal, ilk çıkan Dual modeli leş bir model. Eğer model Dual Evo ise bir sıkıntı vardır. 85 derece normal bir sıcaklık değeri değil. Kasanızın hava akışının doğru olduğundan emin olun.

Yani Dual Evo yazıyor 1.5 sene oldu bilgisayarı Vatan'a götürsem sıkıntı çıkar mı?

Nereden bakacağım?

Yani Dual Evo yazıyor 1.5 sene oldu bilgisayarı Vatan'a götürsem sıkıntı çıkar mı?
Dual Evo modeliyse 85 derecelerde çalışması normal değil. Kasa tozlandıysa tozları temizleyin, ayrıca kasa hava alamayacak bir yerdeyse düzgün yere koyun. 1.5 senede termal macun çok yıpranmaz, boşuna Vatan'a götürmenize gerek yok.

Geri
Yukarı