1660 Ti PC aniden aşırı yavaşladı

aşk sakızı

Hectopat
RAM
1x 16GB
SSD veya HDD modeli
WD 256GB M2 SSD
Ekran kartı
GTX 1660Ti
Anakart
Monster Tulpar T7 v19.3
İşlemci
i7-9750h
Bilgisayar özellikleri belirttiğim gibi. Monster notebook kullanıyorum daha sabah düzgün çalışırken akşam tekrar açtığımda düzgün çalışmamaya başladı. Görev Yöneticisi'ni açtım ve ara ara CPU kullanımının (boştayken) %90 ve %100'ü gördüğünü fark ettim. Bilgisayarda bir şey çalıştırmakta hatta Görev Yöneticisi'ni açmakta zorlanıyorum çünkü yanıt vermiyor. Virüs girme olasılığını düşünerek Windows Güvenliği kullanarak tarama yapmak istedim ve C diskini tarama yaparken bilgisayar tam olarak donuyor. Yardımlarınızı bekliyorum çünkü yeni aldım sayılır ve endişeleniyorum. Garantisi bitik.

Not: Yakın zamanda, bugün dahil herhangi bir indirme yapmadım. Durduk yere oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mining virüsü olabilir. İsterseniz Kaspersky deneme indirip iyice bir taratın. Yada direkt temiz formatlayın. Sistemdeki dosyalarınızın yedeğini alın ve format sırasında diski tamamen silin ve işletim sistemini kurun.
şu anda kaspersky ücretsiz versiyon ile taratıyorum eğer olmazsa dediğiniz gibi temiz bir format atacağım. şu anda durum böyle gözüküyor. Bakın uygulamaların hepsi %25 kullandığı halde cpu kullanımı %100.

1651797786204.png

Şu anda Kaspersky ücretsiz versiyon ile taratıyorum eğer olmazsa dediğiniz gibi temiz bir format atacağım. Şu anda durum böyle gözüküyor. Bakın uygulamaların hepsi %25 kullandığı CPU kullanımı %100.

Eki Görüntüle 1379564

Görev Yöneticisi'nde ayrıntılar kısmından, değişik veya tanımadığınız bir çalışan hizmet ya da uygulama var mı?

@aşk sakızı Malwarebytes ile hızlı tarama yapabilirsiniz, bulacağını düşünüyorum eğer bir şey varsa.

Görev Yöneticisi'nde ayrıntılar kısmından, değişik veya tanımadığınız bir çalışan hizmet ya da uygulama var mı?

@aşk sakızı Malwarebytes ile hızlı tarama yapabilirsiniz, bulacağını düşünüyorum eğer bir şey varsa.
hayır hocam maalesef tanımadığım bilmediğim bir çalışan dosya bulamadım.
kaspersky işe yaramazsa malwarebytes'ı deneyeceğim.

@aşk sakızı.

Öncelikle girdiğiniz her site size çerez gönderdiğini ve bu çerezlerin bilgisayarına indiğini unutmayın(çerezleri kabul etmeden de ayrıca siteyi kullanamıyorsunuz) bu çerezler adware gibi kötü amaçlı yazılımlar için sizin, hangi sitelere girdiğinizi ve neler arattığınızı gören bir sistemdir. Buna hırsızlık denmez çünkü kabul ediyorsunuz. Konumuza dönelim. Aslında bakarsanız belirttiğiniz her durum virüse işaret ediyor, bilgisayarınıza mutlaka format atmalısınız, eğer yapabiliyorsanız termal macun değişimi ve mutlaka toz temizliği yapmanızı öneririm. Fikrimce virüs, bu sadece indirmeyle bulaşmıyor. İyi Sosyal'ler.

Hiçbir çerez yapısı gereği yazılımsal kod içeremez, içerse bile onu execute edecek derleyicileri yoktur ve sadece o site deneyimi içindir, yani parolalar, karanlık tema vs vs. yani diğer siteler hakkında veri toplayamaz, alakası bile yoktur. Bir yazılımcı olarak konuşuyorum, böyle bir onay da 2-3 sene önce çıkartıldı bağımsız organlar tarafından, yani ondan önce de zaten çerez kullanılmadan bir site kullanılamazdı. Onay vermenizdeki mantık, "bak sen oturumunun sürekli açık kalmasını istiyorsan, şifreni çerezlere kaydetmen gerekli, bak bu veriyi tarayıcı görebilir." olayı.

Bende bir siber güvenlikçi olarak söylüyorum, her çerez sadece parolaları kaydetmiyor, kendimiz peneterasyon yöntemlerimiz ile birçok açığa ulaşabiliyoruz, saygılar.

Bu forum ve konu açılma tarihi yeterli bir kaynak olmadığını belirtiyor maalesef. Benim araştırmalarıma göre ne yabancı, ne de yerli bunun olabileceği bilgisi verilmemiş. Ancak makineye başka yerden virüs giripte çerezlere ulaşabilir ve bilgileri okuyabilir. Ancak dediğiniz yöntem biraz eskimemiş mi sizce de? 2009'dan beri kapatılmadı mı yani. Daha güncel bir şeyler atarsanız okumak isteriz ve bizde korunuruz haliyle. :)

Bir de Base64 ile şifreleyen kaldı mı gerçekten?

Bu forum ve konu açılma tarihi yeterli bir kaynak olmadığını belirtiyor maalesef. Benim araştırmalarıma göre ne yabancı, ne de yerli bunun olabileceği bilgisi verilmemiş. Ancak makineye başka yerden virüs giripte çerezlere ulaşabilir ve bilgileri okuyabilir. Ancak dediğiniz yöntem biraz eskimemiş mi sizce de? 2009'dan beri kapatılmadı mı yani. Daha güncel bir şeyler atarsanız okumak isteriz ve bizde korunuruz haliyle. :)

Saldırılar eski olabilir ama yöntemler hala aynı. Son zamanlarda sizde fark etmişsinizdir ki phishing yöntemi ile hala hesap çalınıyor, önceden Facebook'ta nasıl aynı arayüze sahip birçok link oluşturuluyorsa şimdi de yine aynı yöntemle hesaplar çalınıyor? Bir yazılımcı olarak bunları benim size anlatmam yanlış olur neticede siz işinizin ehlisiniz anladığım kadarıyla, kaynağın eski olması kullanılamayacağı anlamına gelmez, her zaman bir açık vardır neticede siber alemdeyiz. Korunmak içinde benden size bir öneri olsun o zaman girdiğiniz sitelerde bilgilerinizi kaydetmeyin 🙂🙂

Saldırılar eski olabilir ama yöntemler hala aynı. Son zamanlarda sizde fark etmişsinizdir ki phishing yöntemi ile hala hesap çalınıyor, önceden Facebook'ta nasıl aynı arayüze sahip birçok link oluşturuluyorsa şimdi de yine aynı yöntemle hesaplar çalınıyor? Bir yazılımcı olarak bunları benim size anlatmam yanlış olur neticede siz işinizin ehlisiniz anladığım kadarıyla, kaynağın eski olması kullanılamayacağı anlamına gelmez, her zaman bir açık vardır neticede siber alemdeyiz. Korunmak içinde benden size bir öneri olsun o zaman girdiğiniz sitelerde bilgilerinizi kaydetmeyin 🙂🙂
Phishing'den bahsetmiyoruz ama burada hocam, burada tarayıcı güvenliğinden bahsediyoruz. Nasıl ki oyun crack tarafında Denuvo gibi alternatif DRM sistemleri çıktıysa ve aynı şekilde kırılamıyorsa, bu kısımda da tarayıcı güvenliği etkili. Örneğin, yazıda Internet Explorer diyor, IE kullanan kalmadı ki? Yani bunu şu an yapabilen kişiler varsa eğer çok başka yöntemlerle yaptıkları kesindir. Tavsiye için de teşekkürlerimi sunuyorum.

Geri
Yukarı