RX 590 Undervolt Denemeleri

XanthiN

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Merhaba, Sapphire RX 590 Nitro+ Special Edition modeline sahibim. En az FPS kaybıyla güç tüketimi ve ısıyı düşürmek için kendi çapımda MSI Afterburner üzerinden undervolt denemeleri yapıyordum, bir konu açıp sonuçlarını sizinle paylaşmak istedim:

1579211176569.png

Voltaj değerlerini değiştirebilmek için önce Afterburner ayarlarından voltaj kontrolünü açmalısınız:

1579215203541.png

Core Clock 1560 MHz'de, Memory Clock 2100 MHz'de hep sabitti. Bunlar default değerlerdir. Bu amatör bir testtir, sabit bir sahne baz alınarak gözlemlenmiştir. Alttaki senaryolar 10'ar saniye uygulanmıştır. Testte yaptığım şey şudur: Bir oyun açıp uygun bir sahnede sabit durmak ve asla kıpırdamamak, Alt-Tab yapıp Afterburner üzerinden ilgili iki değeri değiştirip oyuna dönmek, gözlemlemek, Alt-Tab ile tekrar Afterburner'e dönüp yeni değerler ile aynı şeyi tekrarlamak. Oyun içinde seçtiğim sabit sahne:

1579214570808.png

Afterburner ile Undervolt Sonuçları (değer başına hata payı ±1 'dir):
  • 0 mV & 0 Power Limit: 120 FPS - 163 W (default)
  • 0 mV & +50 Power Limit: 120 FPS - 163 W
  • 0 mV & -10 Power Limit: 115 FPS - 157 W
  • 0 mV & -20 Power Limit: 106 FPS - 140 W
  • -75 mV & 0 Power Limit: -- sistem çöküyor --
  • -68 mV & 0 Power Limit: 120 FPS - 143 W
  • -62 mV & 0 Power Limit: 120 FPS - 145 W
  • -50 mV & 0 Power Limit: 120 FPS - 148 W
  • -50 mV & -10 Power Limit: 119 FPS - 148 W
  • -50 mV & -15 Power Limit: 118 FPS - 147 W
  • -50 mV & -20 Power Limit: 112 FPS - 140 W
  • -50 mV & -20 Power Limit: 108 FPS - 132 W
  • -25 mV & 0 Power Limit: 120 FPS - 155 W
  • ...
Ortaya bu şekilde yorumlanabilecek bir veri çıktı. Sonuç olarak sistemi -68mV'de tutuyorum fakat bu değer her oyunda patlamadan çalışır mı emin değilim. Bu uzun bir test olmadığından sıcaklık değerlerini paylaşmadım fakat güç tüketimi azaldıkça sıcaklığın da bir nebze azaldığını gözlemledim. Uğraşacak, detaylı öğrenecek vaktim olursa bir sonraki adımım AMD Radeon arayüzünden çeşitli ayarlamalar yapıp OCCT & Furmark stres testlerini gerçekleştirmek olacak.

Umarım faydalı bir konu olmuştur. Herkesin yorumlarını beklerim.

Son düzenleme:
Ekran kartlarında Slicon Lottery olayı var diye biliyorum. O yüzden ayarlar tamamen aynı çalışmayabilir.
Aynen bunu okumuştum. -75mV bende patlıyor ama @Méticuleux 'de stabil biçimde çalışabilir. Alttaki videodaki şahıs aynı kartı -75mV'de sorunsuzca kullanabiliyor mesela. Onun test sonucu için:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aynen bunu okumuştum. -75mV bende patlıyor ama @Méticuleux 'de stabil biçimde çalışabilir. Alttaki videodaki şahıs aynı kartı -75mV'de sorunsuzca kullanabiliyor mesela. Onun test sonucu için:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu arada ben RX580 Undervolt yaparken bazı oyunlarda farklı voltaj vermem gerekti aksi takdirde sistem kapanıyordu. Aklında bulunsun.

Aynı kartı kullanıyoruz. Ben de yeni giriştim sayılır. -100'den -150'ye kadar denedim. Hepsinde de oyunlarda çöktü. Acaba nedendir. Birde -150'de ekran birden gri oldu. Bir an ekran kartı bozuldu sandım. Sonra düzeldi. Umarım karta zarar vermemişimdir.

Bu arada ben RX580 Undervolt yaparken bazı oyunlarda farklı voltaj vermem gerekti aksi takdirde sistem kapanıyordu. Aklında bulunsun.
Bunda da haklısın, her oyunda aynı voltaj değerleri yemeyebilir. Sürekli değiştirilmeyecekse her oyunun açıldığı makul bir voltaj değeri girilmeli. AMD'nin Radeon driver yazılımı üzerinden oyuna göre voltaj değerleri atanabiliyor. İnce ayar yapmak isteyen arkadaşlar oraya yönelebilir.
Aynı kartı kullanıyoruz. Ben de yeni giriştim sayılır. -100'den -150'ye kadar denedim. Hepsinde de oyunlarda çöktü. Acaba nedendir.
Bu mesajdan önce konudaki test sonuçlarımı inceledin mi? -100 -150mV büyük rakamlar, örneğin bende -75mV her oyunda patlıyor. Önce -75mV yap patlıyorsa bir de 68mV'yi dene bakalım.

Yeni konular

Geri
Yukarı