17.000 TL yayın ve oyun için sistem toplama

kadehar

Decapat
Daha fazla  
Bir önceki açtığım konuya gelen cevaplar üzerine sistemi biraz değiştirdim. 2K bir sistem topladım ama bu sistem 1080P'de darboğaz yapar mı? Sistemin fiyatı 17000 TL yaklaşık olarak(monitör dahil). Benim biraz marka takıntım var o yüzden daha iyi bir sistem önerecek arkadaşlar için birkaç bilgi vermek istiyorum.
--Anakartta Wi-Fi özelliği olmalı.
-- Anakart ve ekran kartı markası ASUS veya MSI olmalı ve parçalar overclock uyumlu olmalı.
-- Işlemci AMD Ryzen 5 ve 3. nesil üstü olmlı en az.

AMD Ryzen 5 3600X 3,8GHz 35MB Cache Soket AM4 İşlemci
Asus ROG Strix B550-F Gaming(WI-FI) AMD B550 4600 MHz DDR4 Soket AM4 ATX Anakart
G.SKILL Trident Z RGB LED 16GB (2x8GB) 3200MHz DDR4 Ram (F4-3200C16D-16GTZR)
Wd Black SN750 500 GB Nvme SSD 3470/2600 (WDS500G3X0C)
Asus GeForce Dual RTX 3060Ti 8GB OC 256Bit GDDR6 (DX12) PCI-Express 4.0 Ekran Kartı (DUAL-RTX3060TI-O8G)
MSI MAG Forge 100R Temperli Cam 2x A-RGB Fan 120mm Fan ATX Oyuncu Bilgisayar Kasası
Cooler Master MWE 750W 80+ Bronze 2 x EPS Aktif PFC 120 mm Fanlı PSU (MPE-7501-ACABW-BEU)
MSI Optix MPG27CQ2 27" 144Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync WQHD Curved Monitör

Son düzenleyen: Moderatör:
R5 5600X ve X570 TUF ile özelleştirince 5200TL.
16 500 TL gibi bir fiyat çıkıyor. SSD yükseltmesi yapılabilir.

RTX 3080 de sığdırılabilir de ASUS/MSI kartları çok pahalı, marka takıntısından vazgeçin bence.

sisteme r5 3600x yerine r5 5600x koysam, darboğaz olur mu? Ayrıca sıvı soğutma gerekli midir 5600x için? Başka markanın üst model ekran kartlarını önermeyin lütfen. Sistemdeki parçalar birbiriyle çalışırken uyumsuzluk vs olur mu bilenler varsa bilgilendirme yaparsa memnun olurum. Bir de eğer aynı markanın daha ucuz bir ürünün daha uygun olacağını ban aynı performansı vereceğini düşünüyorsanız lütfen onları da belirtin. Şimdiden teşekkürler.

sisteme r5 3600x yerine r5 5600x koysam, darboğaz olur mu? Ayrıca sıvı soğutma gerekli midir 5600x için? Başka markanın üst model ekran kartlarını önermeyin lütfen. Sistemdeki parçalar birbiriyle çalışırken uyumsuzluk vs olur mu bilenler varsa bilgilendirme yaparsa memnun olurum. Bir de eğer aynı markanın daha ucuz bir ürünün daha uygun olacağını ban aynı performansı vereceğini düşünüyorsanız lütfen onları da belirtin. Şimdiden teşekkürler.
Hocam bilgisayar toplamadan önce bileşenlerin temel işlevlerini öğrenin. Anladığım kadarıyla çok fazla bilginiz yok. Öncelike 5600X gibi bir CPU alacaksanız stok soğutucu kullanmak aptallık olur. Kaliteli bir hava soğutma veya sıvı soğutmayla bu işi halledebilirsiniz. Darboğaz olmaz ayrıca. Marka takıntınızı anlamış değilim. Tüm markalar aynı Chipset'i kullanıyor sadece soğutmaları farklı olur bu konuda da aşağı yukarı her marka eşittir. RGB RAM'lere gerek yok fazladan 100-200 lira para verirsin. Anakartında Wi-Fi özelliği olmasını istemene de şaşırdım. Özellikle yayın yaparken son derece stabil bir internet bağlantısı gerekli bunu biliyorsunuzdur. Kablosuz bağlantının stabil olmadığını da hepimiz biliyoruz. Bence marka takıntınızı kenara bırakın. Amacınız o paraya alacağınız sistemin en yüksek performansı ve konforu vermesi. Sorularınız varsa cevaplayabilirim, iyi günler.

Hocam bilgisayar toplamadan önce bileşenlerin temel işlevlerini öğrenin. Anladığım kadarıyla çok fazla bilginiz yok. Öncelike 5600X gibi bir CPU alacaksanız stok soğutucu kullanmak aptallık olur. Kaliteli bir hava soğutma veya sıvı soğutmayla bu işi halledebilirsiniz. Darboğaz olmaz ayrıca. Marka takıntınızı anlamış değilim. Tüm markalar aynı Chipset'i kullanıyor sadece soğutmaları farklı olur bu konuda da aşağı yukarı her marka eşittir. RGB RAM'lere gerek yok fazladan 100-200 lira para verirsin. Anakartında Wi-Fi özelliği olmasını istemene de şaşırdım. Özellikle yayın yaparken son derece stabil bir internet bağlantısı gerekli bunu biliyorsunuzdur. Kablosuz bağlantının stabil olmadığını da hepimiz biliyoruz. Bence marka takıntınızı kenara bırakın. Amacınız o paraya alacağınız sistemin en yüksek performansı ve konforu vermesi. Sorularınız varsa cevaplayabilirim, iyi günler.
Demek istediğinizi anladım. Peki 5600x li sıvı soğutmalı ve m2 ssdli bir sistem önerir misiniz? Duruma göre monitör klavye dahil 18.000 TL ye çıkarabilirim bütçeyi. Ayrıca ilk dediğiniz gibi pc toplama konusunda bilgim yok, ilk defa toplayacağım ama bileşenlerin işlevlerini de biliyorum o kadar da değil yani :)))

Bu bütçeye daha güzel bir sistem denenebilir, 3060 Ti yerine 3070 hatta belki 3080 olabilir. Sıvı soğutma yerine güzel bir kule tipi hava soğutma yeter gibi. Anakart ve PSU haricinde markacı olmayın sakın.
Hocam 15600tl monitör dahil değil. İsterseniz ekledigim fanı yükseltebilirsiniz. Ama yeterli olucağını düşünüyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı