17 yaşında işe girilebilir mi?

Kağıt üstünde genç işçi olarak çalışabilirsin fakat 2500 lira vermeleri çok zor bu hastalık döneminde.

Genç işçi: 15 yaşını tamamlamış ancak 18 yaşını tamamlamamış kişi.

1. Meyve ve sebze konserveciliği, sirke, turşu, salça, reçel, marmelat, meyve ve sebze suları imalatı işleri,

2. Meyve ve sebze kurutmacılığı ve işlenmesi işleri,

3. Helva, bulama, ağda, pekmez imalatı işleri,

4. Kasaplarda yardımcı işler,

5. Çay işlemesi işleri,

6. Çeşitli kuru yemişlerin hazırlanması işleri,

7. Küçükbaş hayvan besiciliğinde yardımcı işler,

8. Süpürge ve fırça imalatı işleri,

9. Elle yapılan ağaç oymacılığı, kemik, boynuz, kehribar, lüle taşı, Erzurum taşı ve diğer maddelerden süs eşyası, düğme, tarak, resim, ayna, çerçeve, cam ve emsali eşya imalatı işleri,

10. Toptan ve perakende satış mağaza ve dükkanlarında satış, etiketleme ve paketleme işleri,

11. Büro işyerlerinde büro işleri ve yardımcı işler,

12. İlaçlama ve gübreleme hariç çiçek yetiştirme işleri,

13. İçkili yerler ve aşçılık hizmetleri hariç olmak üzere hizmet sektöründeki işler,

14. Diğer giyim eşyası, baston ve şemsiye imalatı işleri,

15. Yiyecek maddelerinin imalatı ve çeşitli muamelelere tabi tutulması işleri,

16. Yorgancılık, çadır, çuval, yelken ve benzeri eşyaların imalatı ve dokuma yapmaksızın diğer hazır eşya imalatı işleri,

17. Sandık, kutu, fıçı ve benzeri ambalaj malzemeleri, mantar, saz ve kamıştan sepet ve benzeri eşya imalatı işleri,

18. Çanak, çömlek, çini, fayans, porselen ve seramik imaline ait işler (fırın işleri ve silis ve quarts tozu saçan işler hariç),

19. El ilanı dağıtımı işleri,

20. Cam, şişe, optik ve benzeri malzeme imalathanelerinde üretime ilişkin işler (fırın işleri ve silis ve quarts tozu saçan işler, ısıl işlem, renklendirme ve kimyasal işler hariç),

21. Bitkisel ve hayvansal yağların üretimi ve bunlardan yapılan maddelerin imaline ilişkin işler (karbon sülfür gibi parlayıcı veya tahriş edici çözücülerle yapılan prine veya benzeri yağlı maddelerin ekstrasyon yoluyla yağ üretimi işlerinde ekstrasyon kademeleri hariç),

22. Pamuk, keten, yün, ipek ve benzerleriyle bunların döküntülerinin hallaç, tarak ve kolalama tezgahlarından ve boyama ile ilgili işlemlerden bölme ile ayrılmış ve fenni iklim ve aspirasyon tesisatı olan iplikhane ve dokuma hazırlama işleri,

23. Balıkhane işleri,

24. Şeker fabrikalarında üretime hazırlamaya yardımcı işler,

25. Araçsız olarak 10 kg’dan fazla yük kaldırılmasını gerektirmeyen torbalama, fıçılama, istifleme ve benzeri işler,

26. Su bazlı tutkal, jelatin ve kola imali işleri,

27. Sandal, kayık ve emsali küçük deniz araçlarının imalatı ve tamiratı işleri (boya ve vernik işleri hariç).

Maaş bekletin çok yüksek umarım en yakın zamanda tüm sorunlarınız çözülür :( .
Yaklaşık 10 senedir devam ediyor halamın oturduğu babaannemin annesinin evini satmıştık borcun büyük çoğunlu kapanmıştı ama komple kapanmadığı için birikti. Şu an az var ama artıyor her ay. :/
Metin2'den ayda 1200-1300TL olan gelirimle sistemin parçalarını dizmeye çalışıyorum işte.

Yaklaşık 10 senedir devam ediyor halamın oturduğu babaannemin annesinin evini satmıştık borcun büyük çoğunlu kapanmıştı ama komple kapanmadığı için birikti. Şu an az var ama artıyor her ay. :/
Metin2'den ayda 1200-1300TL olan gelirimle sistemin parçalarını dizmeye çalışıyorum işte.

Vallahi zor işiniz fakat bir şey sormak istiyorum. Metin2'den nasıl para kazanıyorsunuz ki? Üstelik bin liradan fazla.

Sorması tabii ki bana kalmaz ama sizi bu borca süren ne oldu anlık bir heves mi?
Ben kendi gelirimi babam borsacı olduğundan borsadan sağlıyorum kağıt al sat yapıyorum ama onun içinde yıllarca tecrübe edinmen gerek önerebilecegim bir şey de yok kusura bakmayın.

Vallahi zor işiniz fakat bir şey sormak istiyorum. Metin2'den nasıl para kazanıyorsunuz ki? Üstelik bin liradan fazla.
Marmara sunucusunda 5 çarla beraber günlük cor kasıyorum 1.5 saat gibi bir vaktimi alıyor. 5 çardan 5'er cor 25 cor. Asıl çarım 61 level 3. katlık yan çarlarım 75 level Catacomb'da ETP kasmalık. Şamanım ise 95 level yardımcı olaraktan. Günlük Cor'lar bitince 3. katta Okey Kartı kasıp satıyorum günde 1-2 saat kadar ona ayırıp. Günlük yaklaşık 40TL gibi bir geliyor oluyor. Aylık Eldiven masrafı 15TL + %30 gibi bir miktar pelerine gidiyor. Ayda 700TL gibi bir miktar onun dışında Marmara etkinlik sunucusu olduğundan Ay Işığı, Balıkçılık ve Futbol Topu etkinliklerinden ayda 400TL gibi bir para geliyor 0 masrafa. Ek olarak Okey Kartı kasarken günlük çar kasıyorum 70'e onların level sandıklarından efsun kasıp onları satıyorum. Günde 3-4 saat gibi bir süre ayırıyorum.

Çalışmanın yaşı yok, Aynı anda uni okuyup manavda sabahlayanları da gördük. 11 yaşındayken abur cubur almak için arkadaşlar ile musluk suyu sattığımızı hatırlıyorum. O zamanlar en dandik su 25KR idi, biz 1 liraya satıyorduk.

Ek olarak Hızlı para kazanmak için çaycılık veya taş taşıma işine girebilirsin.

Sorması tabii ki bana kalmaz ama sizi bu borca süren ne oldu anlık bir heves mi?
Ben kendi gelirimi babam borsacı olduğundan borsadan sağlıyorum kağıt al sat yapıyorum ama onun içinde yıllarca tecrübe edinmen gerek önerebilecegim bir şey de yok kusura bakmayın.
Babam yüzünden bir tıkta aslında. Eskiden çok harcardı bir günde 3 Laptop almıştı. İndirimi duyunca hemen alırdı. Aldıkları Laptoplar vb. kaliteli değildi birde 600TL'ye Laptop alıyordu gerçi o zamanlar dolar 1.5 falandı ama yine çok kalitesiz ürünlerdi. Evde sinema sistemi bile var.

Geri
Yukarı