17 yaşında saçların dökülmesi normal mi?

Uzun saçın dökülmesi normal falan değil. Sadece uzunluğundan ötürü dökülmesi çok göze çarpıyor.

Eczanelerde prostat ilacı olarak satılan içerisinde Finasterid bulunan bir ilaç var. Onu alıp bir tabletini (zaten çok küçük) 3 e bölüp, 3 günde bir, 1 parça olacak şekilde kullanırsan saçların asla dökülmez. Sadece erkekler için geçerli bu, testosteronun oluşturduğu saç dökülmesine sebep olan DHT enziminin inhibitörü yani engelleyicisi. Buda benden bir life-hack.

Ekstradan buna da bakmanı öneririm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
17 Yaşında bir çoçuğa prostat ilacı önermenizde komik.

17 Yaşında bir çoçuğa prostat ilacı önermenizde komik.
Olay prostat ilacı değil, içeriği ve işlevi. Apandisit için çıkarılan ürünler de saç ekiminden sonra kullanılıyor. E yani? Herhangi bir şey bilmeden lütfen önerime karşı boş yapmayın. Herhangi bir karşı argüman bilginiz varsa o zaman yazın konuşalım.

Edit: Önerdiğim ilaç da doktorların verdiği 10mg'lık c vitaminlerine benziyor. civcive verseniz etki etmeyen cinsten. Prostat ilacıymış hebele hübele yapmadan önce karşınızdakine sorun, bir şeyleri öğrenir tecrübe edinirsiniz. Küçük dozda bir ürünü 3e bölüp 3 günde bir almaktan bahsediyoruz burada. Tek işlevi DHT bastırması. Ekstradan da video atmışım her seviyeye göre tavsiye için. Bilmeden boşa laf söylemek kolay.

Kafayı 3'e vur aralanma boşluk görürsen hastaneye git anemi, vitamin eksikliği vb. altında olan sorun varsa araştırılsın eksik vitamin yerine koyulduktan sonra düzelir ama genetikse sadece geciktirirsin kaçamazsın.

Genetik saç dökülmesi o yaşta başlayabilir. Saç derinde açıklık varsa ve saçlar orada incelmiş zayıflamışsa başlamış olabilir. Bende ilk önce arkadaki saçlarımın azaldığını (16-17 yaşlarında) ve küçük alanda derimin görüldüğünü fark ettim bu durumun kulaklığı uzun süre taktığımdan olduğunu düşündüm ve umursamadım. Zamanla bu durum ilerlemeye başladı şu anda 20 yaşımdayım ve şakaklarımın yanlarında saç teli bile yok. Mevsimsel dökülmeler harici sürekli olarak saç dökülüyorsa orada bir sorun var demektir.

Benim babamda kel ve kendi saçlarıma baktığımda gür ve fazla saç teli olmasına rağmen kel olmayı bile imkansız olarak görüyordum. Üst kısmın orta ve arka kısmı %50-60 dökülmüş vaziyette. Babam 20-22 yaşlarında kel kalmış, abimin başta durumu benimkinden bile beterdi onda çok daha hızlı ilerledi. Dedelerimin 2 si de 46 yaş sonrası saçlarını dökmüş ve de dayım 48 yaşında olmasına rağmen hala gür saçlara sahip. Özetle acele edip doktora görün ve bir karar ver doktor sana krem önerip kullanmanı ve genetik saç dökülmesini yavaşlatabileceğinden bahsedecek, SSK bunu karşılamıyor diye hatırlıyorum ve fiyatı da tuzluydu.

Sorun şu ki genetik saç dökülmesinin kalıcı tedavisi yok ve çalışmalara halen daha devam ediliyor. Şu anda kalıcı tek bir çözüm var o da saç ektirme ameliyatı fakat estetik olarak saçında bozulma, azalma yoksa bunu da şimdilik yapmak zorunda değilsin.

Oğullar saç genini anneden alıyor mu bilmiyorum fakat kulağa saçma geliyor. Birde şunu şöyle düşün. Annenin akrabalarında kel olan yok ve 75 yaşında olan büyük deden bile saçlara sahip fakat baba tarafının hepsi genetik olarak kel. Burada suç baba tarafındaki genlerde oluyor anne tarafındaki değil.

Son düzenleme:
Uzun saçın dökülmesi normal falan değil. Sadece uzunluğundan ötürü dökülmesi çok göze çarpıyor.

Eczanelerde prostat ilacı olarak satılan içerisinde finasterid bulunan bir ilaç var. Onu alıp bir tabletini (zaten çok küçük) 3'e bölüp, 3 günde bir, 1 parça olacak şekilde kullanırsan saçların asla dökülmez. Sadece erkekler için geçerli bu, testosteronun oluşturduğu saç dökülmesine sebep olan dht enziminin inhibitörü yani engelleyicisi. Bu da benden bir Life-hack.

Ekstradan buna da bakmanı öneririm.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu kullanmadan önce doktora danışmak lazım.

Bunu kullanmadan önce doktora danışmak lazım.
Tabii ki de. Cildiyeye gidilip deride veyahut başka bir şeyde problem var mı diye bakılması gerekiyor. Kan tahlili, hormon ıvır zıvır. Ama çözüm bulunamazsa genellikle genetik olarak Saç tellerinin DHT'ye olan aşırı duyarlılığından kaynaklanıyor. Ülkemizin insanlarının da yüksek oranda DHT duyarlılığı var.

Merhaba herkese. Konuyu okuyan herkese öncelikle teşekkürler. 17 yaşındayım. Sacım kulak memesi mesafesi uzunlukta ve coğu zaman dökuluyor. Genelde duşta dökuluyor. Gün icinde neredeyse hiç görmuyorum. Gördugum oluyor arada. Bilgisi fikri olan varsa birkaç tüyo verebilir mi nasıl durdurabilirim? Genetik de olabılır diye düşündüm. Baba tarafında kellık var ancak oğullar sac genini anne tarafından alır diye bir şey görmüştüm. Ne kadar doğru bilmiyorum. Bir de genetik olabilirse de bu yaşta başlaması normal mi? Bana anormal gelirdi genetikse. Eğer bir cözum bulamazsım kendim doktora danışacağım.
benimde 16-17 yaş arasına saçlarım dökülüyordu doktora görün ben de kendi çabalarımla düzeltmeye çalıştım hiç bir şey olmadı vitaminsizlikten dökülüyormuş meğerse 2 kutu ilaç verdi doktor düzeldi

Geri
Yukarı