1750 TL monitör tavsiyesi

Selam @MacaBeyi,

Öncelikle, monitör önerilerinde önerilerini beğendiğim, forumda pek paylaşılmayan F/P ürünlerini paylaşan @SkyRose 'u da etiketlemek istiyorum : )

TN/IPS/VA panel konularına dağa önce değinmiştik, zaten bilgin olduğunu düşünüyorum ve geçiyorum.

27" için 1080p önerilmiyor. Benim de hoşuma gitmemişti, ama Monster 27" deneyimleyip iade etmişsin. Bu konuda karar senin.

Curved seviyorsun : )Ben de seviyorum, özellikle ilk monitörün kontrast oranı ikinciye göre daha iyi.
Fakat özelliklerinde yükseklik ayarını göremedim, belki de ben atladım.

Bu arada 2. IPS monitörün 1 ms tepki süresi yüksek ihtimal MPRT bazında. TN panel almayacaksan, umarım linç yemem ama şahsi fikrim 4-5 ms IPS'te alınabilir. Belki de farkına varamayacağın özellik için 700-800 TL fazladan ödeyeceksin.

Paylaştığın monitörlerden BenQ Zowie hariç diğerlerini kullanmadım, deneyimim yok. BenQ Zowie gayet beğeniyorum. Fakat ben Monster Aryond'u hiç beğenmemiştim, renkler çok fazla gelmişti. Sen ise tam tersine beğendiğini belirtmişsin. Bu nedenle belki de TN yerine VA daha çok hoşuna gidecek.

Şu an hangi kafada olduğumu yukarıdaki monitör örnekliyor. Umarım anlaşılır yazabilmişimdir, işteyim çok yorgunum.

İyi sosyaller.

Selam @MacaBeyi,

Öncelikle, monitör önerilerinde önerilerini beğendiğim, forumda pek paylaşılmayan F/P ürünlerini paylaşan @SkyRose'u da etiketlemek istiyorum: )

TN/IPS/VA panel konularına dağa önce değinmiştik, zaten bilgin olduğunu düşünüyorum ve geçiyorum.

27" için 1080P önerilmiyor. Benim de hoşuma gitmemişti, ama Monster 27" deneyimleyip iade etmişsin. Bu konuda karar senin.

Curved seviyorsun: )Ben de seviyorum, özellikle ilk monitörün kontrast oranı ikinciye göre daha iyi.
Fakat özelliklerinde yükseklik ayarını göremedim, belki de ben atladım.

Bu arada 2. IPS monitörün 1 ms tepki süresi yüksek ihtimal MPRT bazında. TN panel almayacaksan, umarım linç yemem ama şahsi fikrim 4-5 ms IPS'te alınabilir. Belki de farkına varamayacağın özellik için 700-800 TL fazladan ödeyeceksin.

Paylaştığın monitörlerden BenQ Zowie hariç diğerlerini kullanmadım, deneyimim yok. BenQ Zowie gayet beğeniyorum. Fakat ben Monster Aryond'u hiç beğenmemiştim, renkler çok fazla gelmişti. Sen ise tam tersine beğendiğini belirtmişsin. Bu nedenle belki de TN yerine VA daha çok hoşuna gidecek.

Şu an hangi kafada olduğumu yukarıdaki monitör örnekliyor. Umarım anlaşılır yazabilmişimdir, işteyim çok yorgunum.

İyi sosyaller.

Çok teşekkür ederim. Ben de senin gibiyim yorgun ve bitkin.
Renkler benim ne hikmetse çok hoşuma gitmişti, bence bunun en büyük nedeni yıllardır küçük ve TN panel bir ekran kullanmış olmam.
27" gerçekten çok büyük geldi bana, 24" gayet yeterli olacaktır benim için. Dediğiniz gibi 700-800 TL fazladan vermeye gerek yok diye düşünüyorum. VA veya TN gayet işimi görebilir.
İlk monitörde yükseklik ayarı yok dediğiniz gibi, BenQ'da çok hoşuma gitti benim bunun için listeye koydum. ( Aynı zamanda rekabetçi oyunlar da oynuyorum.)
Yorum yapan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. 2. El, AOC 24G2U veya James Donkey 27" düşünmüyorum.
ViewSonic'ler veya BenQ düşünüyorum şu an. Gelecek yeni yorumlara hala açığım, yeni monitör önerileri ve nedenleri.

İyi sosyaller.

Bu fiyata bu özellikte başka ürün bulamazsınız ayrıca samsung'un va paneli kullanıyor ölü piksel garantili bence ön yargılı olmamak lazım
1- 27 inç monitör en az 2K olmalıdır.
2- Aynı fiyat bandında AOC gibi markalar var.
3- Samsung VA panel diye iyi görmeyin.
4- Aynı fiyat bandında daha fazla özelliği bulunan monitörler var.
5- Ön yargılı olmamak gerek diyorsun fakat bu kadar para verip daha iyisini almak hakkımız.

1- 27 inç monitör en az 2K olmalıdır.
2- Aynı fiyat bandında AOC gibi markalar var.
3- Samsung VA panel diye iyi görmeyin.
4- Aynı fiyat bandında daha fazla özelliği bulunan monitörler var.
5- Ön yargılı olmamak gerek diyorsun fakat bu kadar para verip daha iyisini almak hakkımız.
Gönlüm ister ki daha iyilerini alsın insanlar ama dolar kuru maalesef bizleri bunlara yönlendiriyor. aoc bu özellikte var ise bana link atar mısınız rica etsem

27" düşünmüyorum hocam, @DeliCobann önerin için çok teşekkür ederim.
Mümkünse VA panel ve 24" veyahut 1750 liraya kadar kaliteli TN panel olacak (eğer varsa) seçimim dediğim gibi.

Tekrar not düşeyim.

VA ve IPS panel renk kalitesi açısından TN'den "POTANSİYEL OLARAK" daha iyidir evet.

Fakat 1500 - 2000TL bandında hatta 3000TL'ye kadar bulacağınız tüm VA ve IPS paneller zaten 8bit renge sahip. 10bit renk, sRGB, adobeRGB ya da DCI-P3 olmadan IPS ya da VA çok mantıksız.

1800TL'ye aldığın IPS ya da VA monitörün TN'den farkı sadece çaprazlara gittiğinde ekranın kararmaması olacaktır istisnai bir iki model dışında.

AOC24G2U dışında bu bantta yok ki pek düzgün. O da hani sRGB %120 destekliyor diye. Geri yanı TN panel ile aynı renk olarak.

Yani cebinizden bi 3500 4000TL hatta, gerçekten IPS panelin ve VA panelin farkını görmek istiyorsanız minimum 5.000'den 12.000TL'ye kadar ayırdığınız bir bütçe yoksa, IPS ya da VA almanın pek manası yok.

Bu noktada IPS ya da VA'ya gittiğinde hem VA ve IPS'in o söylenen "renk kalitesi" farkını göremezsin, hem de TN'deki hız ve performans'tan feragat etmiş olursun.

Bana saçma geliyor ama siz bilirsiniz tabi.

Bir de lütfen James Donkey öneren arkadaşlara da bi yaptırım falan mı olsa, köşede durum 20 dakika tek ayak üstünde durma cezası falan mı verilse forum tarafından.
Yani günün sonunda bu bütçeye

AOC 24G2U ( 6+FRC) ve sRGB%120 özelliği ile renk olarak TN'den iki gram daha iyi diye önerilebilir ama tepki süresi MPRT. Yüksek hz'de ghosting yaşayabilirsin.

ya da Acer KG241QS ile XL2411P arasında seçim yapmak lazım. Bunun dışında ne bileyim.

Ya gerçekten ilgiliyseniz bi Eizo Coloredge, bi BenQ PD ve SW serisi, bi ne bileyim Asus ProART monitör deneyin, sonra gelin burada önerilen 1800TL'lik IPS ve VA monitöre bakın. Zaten anlayacaksınız ne dediğimi.

Son düzenleme:
Tekrar not düşeyim.

VA ve IPS panel renk kalitesi açısından TN'den "POTANSİYEL OLARAK" daha iyidir evet.

Fakat 1500 - 2000TL bandında hatta 3000TL'ye kadar bulacağınız tüm VA ve IPS paneller zaten 8bit renge sahip. 10bit renk, sRGB, adobeRGB ya da DCI-P3 olmadan IPS ya da VA çok mantıksız.

1800TL'ye aldığın IPS ya da VA monitörün TN'den farkı sadece çaprazlara gittiğinde ekranın kararmaması olacaktır istisnai bir iki model dışında.

AOC24G2U dışında bu bantta yok ki pek düzgün. O da hani sRGB %120 destekliyor diye. Geri yanı TN panel ile aynı renk olarak.

Yani cebinizden bi 3500 4000TL hatta, gerçekten IPS panelin ve VA panelin farkını görmek istiyorsanız minimum 5.000'den 12.000TL'ye kadar ayırdığınız bir bütçe yoksa, IPS ya da VA almanın pek manası yok.

Bu noktada IPS ya da VA'ya gittiğinde hem VA ve IPS'in o söylenen "renk kalitesi" farkını göremezsin, hem de TN'deki hız ve performans'tan feragat etmiş olursun.

Bana saçma geliyor ama siz bilirsiniz tabi.

Bir de lütfen James Donkey öneren arkadaşlara da bi yaptırım falan mı olsa, köşede durum 20 dakika tek ayak üstünde durma cezası falan mı verilse forum tarafından.
Yani günün sonunda bu bütçeye

AOC 24G2U ( 6+FRC) ve sRGB%120 özelliği ile renk olarak TN'den iki gram daha iyi diye önerilebilir ama tepki süresi MPRT. Yüksek hz'de ghosting yaşayabilirsin.

ya da Acer KG241QS ile XL2411P arasında seçim yapmak lazım. Bunun dışında ne bileyim.

Ya gerçekten ilgiliyseniz bi Eizo Coloredge, bi BenQ PD ve SW serisi, bi ne bileyim Asus ProART monitör deneyin, sonra gelin burada önerilen 1800TL'lik IPS ve VA monitöre bakın. Zaten anlayacaksınız ne dediğimi.
Merhaba. Ben de yakın zamanda monitör alacağım. BENQ ZOWİE XL2411P ve AOC 24G2U arasındayım. Sizce BENQ almak daha mantıklı olur mu? Ben pek film izlemem. Arada izlerim belki. Oyun oynamak için alacağım. Derslere de katılırım ama bunlar önemsiz detaylar. Sizin yazdığınız metini dikkatle okudum. BENQ almak daha mantıklı geldi çünkü hem 1ms hissedebilirim hem de giriş seviyesi bir IPS yerine TN almak daha mantıklı geldi. Sizce hangisini alayım?

Yeni konular

Geri
Yukarı