18.000 TL'ye yapay zeka odaklı sistem önerisi

Bütçe
18000
Merhaba arkadaşlar,

Bütçe: 18 bin TL.

Amaç: Stable diffusion + 1080p 144 FPS oyunculuk.

Her ne kadar RDNA kartlar oyunlarda muadil NVIDIA kartlara fark atsa da konu makine öğrenmesi olduğunda bu durum çok tersi oluyor. Bu sebeple NVIDIA bir karta ihtiyacım var. SSD konusunda DRAM'li olup olmaması ne kadar etki ediyor, değer mi? Dual monitör kullanıyorum. HDMI ve DisplayPort çıkışlarım var monitörümde. Anakart açısından belirteyim dedim.

Şimdiden değerli önerileriniz için teşekkür ederim.

Sanırım 3060 12GB'tan baska carem yok 4060ti beklenmeli mi? Gene onda da düşük VRAM olacak.

Yapay zeka yazinca insanlar urktu cevap yazan yok 😄
Bu sistem nasildir fiyat ve performans olarak: EASTER-EG2 / INTEL I5-12400F / ASUS GeForce DUAL RTX 3060 V2 OC 12GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR
Anakarti ASUS PRIME B660-PLUS D4'da yukseltmeyi dusundum 4 channel ram icin. Ileriye donuk olmasi acisindan.
PSU'yu da 650W'a cikarmali miyim? Guvenilir bir PSU mudur?
Kasalardan hangisini secmem daha iyi olur sizce?

Dediklerimi yapinca 17200 lira yapiyor.

@Merdo34 Yardimci olma sansiniz var mi hocam? 🫡

Dosya Ekleri

• iURJZGwQMZnVBqnocbkqPa-970-80.png
    iURJZGwQMZnVBqnocbkqPa-970-80.png
    92,8 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Hangi programları kullanacaksınız?
Nvidia zaten şart, bu bütçede seçenekler de kısıtlı.
3060/3060 Tİ, bütçe artarsa 3070 alınabilir fakat 3060 Tİ ve 3070 in VRAM dezavantajları var, bu çalışmalarınıza ne kadar etki eder bu önemli.
Ayrıca RAM miktarı sizin için ne kadar önem arz ediyor?
Artmazsa :
İşlemci 5600, anakart Gigabyte B550M K, ekran kartı INNO3D RTX 3060 Tİ X2, RAM Kingston 3200 MHz, SSD Exceria 500 GB, kasa Aqarius (isteğe bağlı) yapılarak alınabilir, 18K tutuyor.

Son düzenleme:
Hangi programları kullanacaksınız?
Nvidia zaten şart, bu bütçede seçenekler de kısıtlı.
3060/3060 Tİ, bütçe artarsa 3070 alınabilir fakat 3060 Tİ ve 3070 in VRAM dezavantajları var, bu çalışmalarınıza ne kadar etki eder bu önemli.
Ayrıca RAM miktarı sizin için ne kadar önem arz ediyor?
Artmazsa :
İşlemci 5600, anakart Gigabyte B550M K, ekran kartı INNO3D RTX 3060 Tİ X2, RAM Kingston 3200 MHz, SSD Exceria 500 GB, kasa Aqarius (isteğe bağlı) yapılarak alınabilir, 18K tutuyor.
Stable Diffusion Web UI (Automatic1111), DreamArtist ve kendi NLP modellerimi kosturucam sistemde. Oncelikle cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim.

Goruntu yaratirken sistem, cozunurluk arttikca cok daha fazla VRAM'e ihtiyac duyuluyor ama bir yandan da mesela 512x512 siklikla gorsel yaratirken GPU'nun guclu olmasi daha hizli sonuc veriyor cunku cok fazla VRAM'e ihtiyac kalmiyor. O yuzden ayni gibi ikisi de :( RAM olaraksa 16 yeterli, gordugum sistemlerde.

Acikcasi cok butcem yok surekli universiteye gitmem gerekiyor kendi sistemim yeterli olmadigi icin, kendi bilgisayarimda da calismak istiyorum artik ama bu butcede en f/p bulmak sizin gibi tecrubelilere sorulmadan olmuyor.

-Bir de 3070 almak yerine 4060ti 4060 bekleyeyim mi sizce?

Son düzenleme:
Stable Diffusion Web UI (Automatic1111), DreamArtist ve kendi NLP modellerimi kosturucam sistemde. Oncelikle cevap verdiginiz icin cok tesekkur ederim.
Goruntu yaratirken sistem, cozunurluk arttikca cok daha fazla VRAM'e ihtiyac duyuluyor ama bir yandan da mesela 512x512 siklikla gorsel yaratirken GPU'nun guclu olmasi daha hizli sonuc veriyor cunku cok fazla VRAM'e ihtiyac kalmiyor. O yuzden ayni gibi ikisi de :( RAM olaraksa 16 yeterli, gordugum sistemlerde.
Acikcasi cok butcem yok surekli universiteye gitmem gerekiyor kendi sistemim yeterli olmadigi icin, kendi bilgisayarimda da calismak istiyorum artik ama bu butcede en f/p bulmak sizin gibi tecrubelilere sorulmadan olmuyor.
RAM büyük bir önem teşkil etmiyorsa ve güçlü bir kart iş yükünü hafifletiyorsa bütçe artarsa 3070, artmazsa 3060 Tİ alınabilir.
Sıklıkla yüksek çözünürlüğe başvurmayacak iseniz 8 GB VRAM yeterli olur diye düşünüyorum, ayrıca Nvidia'nın bahsettiğiniz programlarda kullanıcılara kolaylıklar sağladığı aşikar.
4060/4060 Tİ beklemenizi önermem, oyun dışında 3070 den gerideler, DLSS 3.0 cazibesi olmasa satılacaklarını bile düşünmüyorum.

RAM büyük bir önem teşkil etmiyorsa ve güçlü bir kart iş yükünü hafifletiyorsa bütçe artarsa 3070, artmazsa 3060 Tİ alınabilir.
Sıklıkla yüksek çözünürlüğe başvurmayacak iseniz 8 GB VRAM yeterli olur diye düşünüyorum, ayrıca Nvidia'nın bahsettiğiniz programlarda kullanıcılara kolaylıklar sağladığı aşikar.
4060/4060 Tİ beklemenizi önermem, oyun dışında 3070 den gerideler, DLSS 3.0 cazibesi olmasa satılacaklarını bile düşünmüyorum.
BLADE-DUAL5600X / AMD Ryzen 5 5600X MPK / ASUS DUAL GeForce RTX 3070 V2 OC 8GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR
Cikabilirsem buna cikacagim sanirim. Mantikli mi sizce?

Aradaki fiyat farkına değmez, o bütçeye çıkacaksınız Monza sistemi özelleştirin, gerçi kısıtlı.
Bütçeyi arşa çıkarıp messinin sisteme yakın bir şey aldım.

Ryzen 5 5600
Gigabyte B550m ds3h
Palit 4070
Ripjaws 3600 mhz 2x8
Deepcool cc560
Deepcool 750W
Kioxia 1 tb m2

26 civarı tuttu peşin alsaydım 25 civarı olacaktı.

Yeni konular

Geri
Yukarı