Yapay zeka uygulamaları için 65.000 TL'ye kadar sistem önerisi

Bütçe
65000

master149

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

Yıllardır sistem toplamadığım için bu konuda bilgim çok gerilerde, ve parçaların uyumu konusunda da son günlerde çok araştırmama rağmen yeteri kadar bilgiye ulaşamadığımı düşünüyorum. Bu yüzden sizlere danışmak istedim. Öncelikli olarak yapay zeka uygulamalarında (tasarım uygulamaları daha öncelikli) kullanmak amacı ile bir sistem toplamak istiyorum. Arada oyun da oynayacağım ancak son çıkan oyunu en üst ayarlarda en akıcı şekilde oynatsın gibi beklentilerim yok. Kasmasın yeterli. O yüzden oyunu ikinci plana alabiliriz. Ekran kartı olarak yapay zeka uygulamalarının AMD ile çok iyi anlaşamamasından dolayı NVIDIA öncelikli düşünüyorum. Ama illa AMD olsun derseniz o da ala :)

Sistemde ekran kartı çok önemli, uygulamaları kullanırken ciddi şekilde yük biniyor olacak. Soğutma ile ilgili hiç mi hiç bilgim yok, çünkü son 15 senedir bilgisayarla hiç sağlam soğutmaya ihtiyacım olacak kadar yük bindiren işler yapmadım. Yeni toplanacak bilgisayar ise yük altında çalışacak. O yüzden sıvı soğutucu ekledim sisteme ama gerekli midir bilmiyorum.

Bütün bu minvalde, aşağıdaki sistem mantıklı mıdır? Nereleri değiştirilirse daha mantıklı olur? Monitörüm ve Mouse'um var. O yüzden onları eklemedim. İnternete Wi-Fi üzerinden bağlanacağım o yüzden daha sağlıklı olur diye direk anakartta Wi-Fi olan modeli tercih ettim. Ama yok Wi-Fi modülü al daha iyi derseniz o da ala. Şu anda MacBook Air M1 16 GB RAM kullanıyorum, genel kullanımda aşırı memnunum ama yapay zeka uygulamalarında yeteri kadar güçlü olmadığı için güçlü bir harici ekran kartlı bir şey toplamak istiyorum:

Bulduğum en ucuz fiyatlar ile aşağıdaki sistem 65.000 TL civarına geliyor. Kimi parçalar beklentime çok lüks kalıyorsa bunları değişerek fiyattan kısmak mümkün müdür? Eğer 50 binli civarlarda yapmak mümkünse ne ala. Ya da eksik parça varsa, şunu da mutlaka eklemek lazım derseniz o da makbule geçer :)

Anakart:

MSI MB B650 Gaming Plus Wi-Fi AM5 DDR5 6000MHz(OC) HDMI DP 2xm. 2 USB3.2 2.5G lan Wi-Fi 6E ATX​

RAM:

Adata XPG Lancer RGB 16 GB 6000 MHz DDR5 CL30 RAM - siyah AX5U6000C3016g-clarbk​

Ekran kartı:

Gigabyte GeForce RTX 4070 Windforce OC 12 GB grafik kartı - 12 GB ddrx6 21Gbps, PCI-e 4.0, DisplayPort 1.4, HDMI 2.1a, NVIDIA DLSS 3, ada lovelace kemeri, GV-N4070WF3OC-12gd, siyah, 930 gram​

İşlemci:

AMD Ryzen 5 7600X 4.70GHz 6 çekirdek 38MB önbellek soket AM5 işlemci​

Kasa:

MSI MPG velox 100p aırflow temperli cam 1 X ARGB fan, 3 X 120mm fan, ATX Gaming bilgisayar kasası​

Güç kaynağı:

MSI MAG A850GL PCI-E5 850W 80+ Gold Power Supply​

SSD:

Kingston NV2 NVMe PCI-e 4.0 SSD 1000G M.2 2280 -SNV2S/1000G​

HDD:

Seagate Barracuda ST2000DM008 sabit sürücü, 2 TB, 7200RPM, gümüş​

Sıvı soğutma:

DeepCool sıvı soğutucu LT720 360mm 4. nesil çift odalı pompa 3100RPM çok boyutlu sonsuzluk aynası ARGB blok 300W TDP AiO soğutucu sızıntı önleyici teknoloji CPU'su soğutucu​

Klavye:

SteelSeries Apex 3 Gaming klavye, 10 bölgeli RGB aydınlatma, sessiz Switch, IP32 sıvı dayanıklılık, premium manyetik bilek desteği, Türkçe QWERTY​

Termal macun :)

Arctic MX-6 (4 g) – Ultimate performance ısı iletken macunu​

Bu sistem sizin için uygun olacaktır.65k

Geri
Yukarı