(+18) Bekaret mevzusu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Seks yaptı diye geçmişi mi kirlendi? Namusu mu lekelendi? Eski sevgilisinin çıkıp laf etmesi için seks yapmalarına gerek yok. Laf edecek adam her türlü eder.
Benim düşüncelerimden sana ne? Bana göre diye belirttim zaten. Konu sahibi arkadaş fikirlerimizi almak istemiş varsa fikrin sen de belirt. Bu tartışma konusu değil bilmem kavrayabildin mi?

...ya da gönül rahatlığıyla evlenebileceğim bir bakire bulmam gerekecek. Fikirlerinizi bekliyorum.
İşte bu biraz zor. Hiçbir kızın ilişki yaşayıp yaşamadığını maalesef anlayamazsınız. Yapmadım der geçer gider ya da yapmamıştır fakat yapmış gibidir. Doğuştan böyle doğanlar da var. Güven meselesi. Siz o hissi yenmeye bakın. Çoğu erkekte var bu his zaten. Ben yendim mesela. Bam güm artık. :)

Ben normalde konuma yapılan yorumların çoğunu gördüğümü belirtmek veya beğendiğimi belirtmek için beğenirim karşılıksız bırakmamak için ama bu konuda bunu çok beğendiğim yorumlarınız olsa da yapmayacağım, sanki olduğum fikre bağnazca bağlıymışım veya taraf tutuyormuşum gibi olmasın diye. Ben beni bu fikirden çıkarabilecek, ikna edebilecek bir yorum veya haklılığımı gösterebilecek bir yorum bulmak üzere açtım. Öncelikle bunu belirteyim.

Mevzuya gelecek olursak yine kamu spotları başlamış, bunları yapmayın arkadaşlar. Yapıcı, elle tutulur şeyler söyleyin, rica ediyorum. Konu sapmasın. Şunu söylemek istiyorum, geçmiş geçmişte kaldı diye bir şey yok benim için. Geçmişi, insanın karakterini, kişiliğini yansıtır. Bu olumlu veya olumsuz anlamda olmak zorunda değil. Geçmişinde çok fazla ilişkiye girmişse, bu kişinin "modern" olduğunu gösterir örneğin veya hiç girmemişse benim gibi bazı konularda muhafazakar, değerlerine bağlı birisi olduğunu gösterir. Ben bacak arasını kutsallaştırmıyorum, namus falan da değil konu. Aslında dolaylı değil, direkt olarak ona onlara bağlı olsa da onlardan bahsetmiyorum. Ben, sevgilim olacak kişinin benden önce, benim için en ileriye gidebilecek düzeye birçok kişiyle gitmiş olmasını bunu onun ciddiyetsizliğine bağlıyorum. Donanım Haber'de şöyle bir konu vardı, hislerime tercüman olmuş: Bekaret mevzusunu en güzel anlatmış olan yazı burada » Sayfa 1 - 2 Çağa ayak uydurma, modern veya ilkel, muhafazakar, geri kafalı, gerici, yobaz (!) olma konusunda da şunu söylemek istiyorum. Kültür denen bir şey vardır, bu yüzyıllar geçerek oluşur ve gelişir. Onedio, sosyal medya, LGBT hakları ve akımları vs. ile aslında azınlık olan ama sesi çok çıkanlar yüzünden sanki herkes doğrusu oymuş gibi düşünüyor, özellikle yaşıtlarım ve küçüklerim. Sadece son 5 yılda bile birçok konuda çok baskı var, aksini söylerseniz geri kafalı (!) oluyorsunuz. Bence bunu söyleyenlerin azınlık olduğuna dikkat edilmesi gerekiyor ve bu şekilde çok hızlı kalabalıklaştıklarına dikkat edilmesi gerekiyor. Ya yok rıza meselesi yok karakter falan... Bunlar konu dışı, rıza meselesi olduğunu ben de biliyorum zaten.
Güven meselesi için de şunu söyleyeyim, ilk çıktığım o kız da bana sürekli bunu söylüyordu, ben de ona bunu söylüyordum. Sesi çok çıkan genelde haksız olur ya, onun gibi oldu bu da, ayaküstü kaç defa aldatıldım. Eğer flörtöz birisi değilse, sevgilisiyle ciddi düşünüyorsa ve uzun süredir görüşüyorlarsa belki, bir ihtimal kabul edilebilir ama tabi ne kadar ileriye gittiklerine bağlı. Yaşı küçükken yaptıysa, sorumsuzca yaptıysa yine benim gözümden düşer.

@Kimse ikna edilmek zorunda değilsin, düşüncen bu olabilir ama sen bu şekilde bir görüşteysen senin de buna uygun yaşaman gerekiyor. Karşı taraftan bunu bekliyorsan, sen de bu şekilde davranmalısın. Önceki mesajımda kendine uygun birini bulabilirsin dediğime dikkat çekmek isterim. Anladığım kadarıyla senin aradığın kişi saygı çerçevesinde de bir ilişki yaşamış olabilir. Sen benden önce hiç ilişki yaşamış olamaz demiyorsun. Doğru mu anladım?

Bekarete onem vermende yanlis bir sey yok. Kimse kimsenin karsi cinste neye onem verdigine karisamaz.

Sosyal medyada sesi cok cikan kesim toplumun genelini temsil etmiyor.

Egitim enflasyonundan ve ekonomik durumdan dolayi muhtemelen onumuzdeki bir kac jenerasyon boyunca evlenme yasi iyice ilerleyecek. Eskiden insanlarin ev - araba aldiklari yasta dogru duzgun araba dahi alamiyor cunku kimse.

Yasi 30 olan bir kadinin da bakire olmasini beklemek sacma olmaya baslayacak. Bu sebeple bu beklentinin zamanla korelecegini dusunuyorum ben. Ama dedigim gibi, karsi cinste ne aradigin sadece seni ilgilendirir. Toplum normlarina gore beklentini ve seceneklerini degistirme. Sosyal medyada kimse gercekte oldugu gibi gorunmuyor.

@Berkay Davas Uygun yaşıyorum zaten. Bir üstteki mesajımda kısaca bahsettim. Eğer uzun süreli, ciddi bir ilişki yaşamışsa, flörtöz değilse ve cinsel ilişki yaşamışlarsa belki (o anki hislerimi bilemem, şu an sevgilim yok, rahatça söyleyebiliyorum) kabul edilebilir. Ama yaşı 13-15'ken yaptıysa ve hatta geleceği düşünmeden sorumsuzca ileri gitmişse dediğim gibi gözümden direkt düşer. Ama genel olarak hiç ilişkiye girmemiş olmasını isterim, evet.

Benim düşüncem, insanların bu kadar kolay birbirinden uzaklaşması ya da ilişkilerin çok kısa zamanlarda tersine dönmesindeki sebebi yeteri kadar tanımamaktan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Konu cinsellik dışında gelişmeli, kendinizi yakın hissettiğiniz ya da hoşlandığınız insanla önce iyi bir arkadaş olabiliyor musunuz onu görmeniz gerekiyor. Zaten arkadaşlık adı altında bir iletişim başladığında o kişinin artılarını da eksilerini de görmeye başlıyorsunuz. Benim kanaatim bunun karar vermek için daha doğru bir kriter olduğu yönünde. Yani ne kadar karakterli biri olduğunu çözdüğünüz zaman o kişinin ilişkileri, cinsel hayatı, yaşadıkları da büyük soru işaretleri olmaktan çıkıyor zaten. Herkes geçmişte hatalar yapar, sonradan rahatsız olduğu ilişkiler kurabilir. Buna göre hareket edeceksek zaten insan bulamayız etrafımızda. Sonrasında ne kadar zihniyetin geliştiği önemli olan. Yeteri kadar tanırsanız aklınızdaki insanı cinsellik, geçmişi gibi konular zaten geri planda kalacak zaman içerisinde.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı