18 yaş için yazılım kursu önerisi

Web sitesi yapmak istiyordum ve yapamadım.
Ne desem boş...
Sizin gibiler bir şey yapmadan önce dimağlarını çıkarıp vestiyere asmadan duramıyorlar.
Arkadaş Python ile tam olarak nasıl bir site yapmayı planlıyordun?
Python zaten BackEnd dili. Bilip bilmeden yalan yanlış şeyler ortaya sürme.

"Videodakilerden daha detaylı sadece"
Yeni başlayan biri detaylıyı anlayamaz zaten, temeli yok.
Sizin dediğiniz benim gibi temeli olanlar için geçerli. Temeli olursa neyin ne olduğunu anlayabilir bağdaştırarak.
MDN Web Docs başlangıç için iyi.
@William Crusader 2 satır kod yazmamış adam mesajlarıma haha atıyor 😀 😀 😀 .
Para bile kazanıyorum. Python ile site yapmaya çalışıyor, daha olayları bile bilmiyor bana laf atıyor 🤣

MDN Web Docs başlangıç için iyi.
İyi de arkadaşım bunlar resmi dokümantasyon değil ki. Yazılı tutorial (eğitim kaynağı) sadece. RFC diye bir kavram var araştırmanı öneririm. Ayrıca hadi HTML için bu var, gerçek programlama dilleri için dokümantasyonlar bu şekilde beş yaşındaymışsın gibi mi anlatıyor sence? Bazen hata yapabileceğini kabul etmeli insan.

İyi de arkadaşım bunlar resmi dokümantasyon değil ki. Yazılı tutorial (eğitim kaynağı) sadece. RFC diye bir kavram var araştırmanı öneririm. Ayrıca hadi HTML için bu var, gerçek programlama dilleri için dokümantasyonlar bu şekilde beş yaşındaymışsın gibi mi anlatıyor sence? Bazen hata yapabileceğini kabul etmeli insan.
HTML yazılım dili değil ki 🤣
HTML'i hala yazılım dili sanan var mı aramızda?

Ne desem boş...
Sizin gibiler bir şey yapmadan önce dimağlarını çıkarıp vestiyere asmadan duramıyorlar.
Arkadaş Python ile tam olarak nasıl bir site yapmayı planlıyordun?
Python zaten BackEnd dili. Bilip bilmeden yalan yanlış şeyler ortaya sürme.

"Videodakilerden daha detaylı sadece"
Yeni başlayan biri detaylıyı anlayamaz zaten, temeli yok.
Sizin dediğiniz benim gibi temeli olanlar için geçerli. Temeli olursa neyin ne olduğunu anlayabilir bağdaştırarak.

Para bile kazanıyorum. Python ile site yapmaya çalışıyor, daha olayları bile bilmiyor bana laf atıyor 🤣

İlk başladığımda denemiştim gelip Python öğrenin her işe yarıyor diyenler yüzünden. Sana laf atmıyorum hayatında 2 satır kod yazmamışsın gelip haha atıyorsun. Konun başlığını değiştirip Shoot programlama ya nasıl başladı yapalım.

Konunun başlığını değiştirip Shoot programlama ya nasıl başladı yapalım.
......
HTML yazılım dili değil ki 🤣
HTML'i hala yazılım dili sanan var mı aramızda?

Yazılım dili diye bir şey yok, ve programlama dili olduğunu söyleyen olmadı.

İlk başladığımda denemiştim gelip Python öğrenin her işe yarıyor diyenler yüzünden. Sana laf atmıyorum hayatında 2 satır kod yazmamışsın gelip gülme emojisi atıyorsun. Konun başlığını değiştirip Shoot programlama ya nasıl başladı yapalım.
Bak hala iki satır kod yazmamışsın diyor bana, Allah'ım yarabbim.
Allah'ın geriden gelen son kulu kardeşim, para bile kazanıyorum diyorum. 4 tane sipariş geldi bir ayda diyorum.

Sen ne başardın bakalım?
"Sana laf atmıyorum"
"Hayatında 2 satır kod yazmamışsın gelip gülme emojisi atıyorsun"
Şizofreni gibi bir hastalığınız yoktur umarım.

Bak hala iki satır kod yazmamışsın diyor bana, Allah'ım yarabbim.
Allah'ın geriden gelen son kulu kardeşim, para bile kazanıyorum diyorum. 4 tane sipariş geldi bir ayda diyorum.

Sen ne başardın bakalım?
"Sana laf atmıyorum"
"Hayatında 2 satır kod yazmamışsın gelip gülme emojisi atıyorsun"
Şizofreni gibi bir hastalığınız yoktur umarım.

Sana sipariş verenlerde bir sıkıntı var gibi, ve evet 2 satır kod yazmamışsın eminim.

Python için kurs soran birine yazmıştım:
Kurs hangisi? Onu da belirtseydiniz keşke. Kullanan varsa da yardımcı olurdu. Ama daha önce hiç kodlama tecrübeniz yoksa ve maddi olarak ödeme yapmak sizi zora sokacaksa çokta gerek yok. BTK Akademi başta olmak üzere ODTÜ, Boğaziçi vs. gibi bu kursları ücretsiz veya sertifikalı ücretli olarak veren yerlerde var. Bunların yanı sıra Udemy'dekiler de başta olmak üzere YouTube'da da bir çok kaynak (BilgisayarKavramlari, Nihat Bal, Arin Yazilim vs.) var. Genel olarak bakıldığında çoğu yavan ama yeni başlayanlar için olağan anlatımlar sunuyor. Zaten geliştikçe bunları kendiniz de türeteceksiniz ama benim tavsiyem profesyonel anlamda gerçekten tahsilini görmüş birinin kaynağını, rehberini bitirip. Ondan sonra çeşitlendirmek. Zira başlangıçta insanlar çok yere bakınca kafaları karışabiliyor. Kaynak kullanmak isterseniz eğer çevirisi varsa "Think Python" bir bakabilirsiniz. Bir de Kapsamlı Python kitabı diye adını net hatırlamadığım bir kaynak vardı (çeviri olarak) ama o başlangıç için ağır kaçabilir.
Not: Genel olarak programlama mantığına aşina değilseniz, Scratch'dan başlayarak da biraz mantığı kavrayabilirsiniz ama gösterileni uygulayarak değil de yapılanların sırasını, hangisini çıkarınca nasıl çalışıp çalışmadığı şekilde septik bir bakışla denemeniz yararlı olur.
Benzer şeyler geçerli ama daha temel yapıları öğrendikten sonra algoritma öğrenmek, daha profesyonel kodlar yazmak için kitaplardan ve/veya internetteki doğru kaynaklardan okumalar yapmanız gerekecek. Lakin bazı arkadaşların yazdığı üzere "x saatte yazılım öğrenemezsin" demek de biraz saçmalık. X saatte hiçbir şeyi tam anlamıyla usta olarak öğrenemezsin. Önemli olan temelini oluşturmak, yapıya aşina olmak ondan sonra elbette profesyonelleşmek için metot ve kaynak değişikliğine gitmeniz gerekecektir. -ki bence temelde de olsa öğreneceğiniz programlama diline göre iyi bir kitap temin etmeniz faydalı olur-
Tabi burada bu işi yapma amacınıza bağlı olarak bu da değişiklik gösterecek. Yazılımcı olacak biriyle, yardımcı enstrüman olarak programlama dili öğrenen kişilerin aynı vakti ayırmalarını beklemek manasız olur. Sonuç olarak; önce olayın temelini öğrenin. Sonra geliştirmek için ayrı algoritmalar, komutlar, veri yapıları oluşturur ve daha kompleks yapıları öğrenmeye başlarsınız. Maalesef bireysel olunca ilk etapta kaynak bakımından biraz dağınık çalışmanız gerekebiliyor.

Geri
Yukarı