18 yaşında askere çağırırlar mı?

Hocam tecil ettirdim, 01/01/2025 tarihine kadar ilişiğim yoktur yazıyor ve 22 yaşımı 28 Ocak 2025'te tamamlayacağım. Benim için son yoklama tarihi kaç oluyor? Sizin de görüşünüzü almak isterim.
O tarih gelmeden şubeye gitmen gerekiyor.

Hocam arkadaşımızın konusunu daha fazla kendi sorumla meşgul etmeyeyim, yeni bir konu açayım, oraya da tekrar aynı yorumu yazar mısınız? Sizi etiketlerim, oradan size soru sormak istiyorum. Teşekkürler.
Arkadaşın konusu sizinkiyle aynı soruyu içeriyor, o yüzden yeni konu açmakla uğraşmasanızda olur diye düşünüyorum. O tarihe kadar herhangi bir üniversiteye girersen, zaten o süre otomatik uzar. Ama eğer o tarihe kadar herhangi bir üniversitede okumuyor olur isen ya gider askerlik için başvurunu yaparsın ya da açık üniversite vesaire gibi yerlere kaydolup tecilini uzattırabilirsin. Oradaki tarihi 1 gün 2 gün veya 1 hafta geçirmen de bir sıkıntı yaratmaz , yoklama kaçağına düşersin günlük belli bir ceza ücret yazar (sanırım 14-15 tl gibi birşey).

Hocam selam öncelikle, ben de askerlik konularını araştırıyorum. e-Devlet'te "askerlik durum" sorgulaması yaptığınızda, orada hangi tarihe kadar ilişiği yoktur yazıyor şu anda?

Hocam biraz geç dönüş yaptım kusura bakmayın e-Devlet şifremi unutmuştum anca değişebildim bende 31/12/2023 e kadar askerle ilişiği yok gözüküyor.

Hocam biraz geç dönüş yaptım kusura bakmayın e-Devlet şifremi unutmuştum anca değişebildim bende 31/12/2023 e kadar askerle ilişiği yok gözüküyor.

Sorun değil hocam, ben 2003'lüyüm, askerlik çağım 1 Ocak 2022'de başladı, tecil ettirmesem bende 31/12/2022 yazıyordu. Sizde de aynı mevzu, 1 sene ilerisi sadece, 1 Ocak 2023 - 31 Aralık 2023.

Şu ana kadar hiç askerlik erteleme işlemi yapmadınız, doğru mu?

Sorun değil hocam, ben 2003'lüyüm, askerlik çağım 1 Ocak 2022'de başladı, tecil ettirmesem bende 31/12/2022 yazıyordu. Sizde de aynı mevzu, 1 sene ilerisi sadece, 1 Ocak 2023 - 31 Aralık 2023.

Şu ana kadar hiç askerlik erteleme işlemi yapmadınız, doğru mu?

Yok hocam yapmadım.

Yok hocam yapmadım.
Tamamdır, eğer açık/genel lise mezunu iseniz 3 yıl, mesleki ve teknik lise mezunu iseniz 6 yıl erteletebiliyorsunuz. Bunu şöyle düşünün (en azından ben çok araştırdım ve muhtemelen olay böyle), askerlik çağınızın başlangıcını 3 yıl veya 6 yıl sonraya atıyorsunuz. Benim askerlik çağım 1 Ocak 2022'de başladı (2003'lü olduğum için doğal olarak böyle), 3 yıl tecil ettirdim, şu anda "01/01/2025 tarihine kadar askerlik ile ilişiği yoktur." yazıyor, bu ne demek? Bu zamana kadar askerlikle ilgili bir şey yapmaya gerek yok, yoklama yaptırma aralığım 1 Ocak - 31 Aralık 2025 arasında. Ha tabii ki bu hesaba göre, 1 Ocak 2026'da yoklama kaçağı oluyorum.

Bu arada bu senenin sonuna kadar erteleme yapmazsan, telefonuna "31 Aralık 2023'e kadar yoklama işlemlerinizi yaptırmalısınız." gibi bir mesaj gelecek. Bana gelmedi, ben geçen yılın ortaları gibi yaptırdım, geçen yılın sonlarına doğru bazı kişilere (benim yaşımdakilere) bu mesaj gelmiş.

İşte, ertelemeden sonra bana bu mesaj gelirse şöyle diyecek: "31 Aralık 2025'e kadar yoklama işlemlerinizi yaptırmalısınız.". Sizin durumunuzu da buradan hesaplayabilirsiniz. Birkaç yardımcı görsel bırakıyorum.

Umarım tam anlatabilmişimdir, dediğim gibi çok kafa yordum bu işe, internette bir sürü bilgi kirliliği var herkes farklı bir şey diyor, bence mantıklı olan bu, sizce?

Dosya Ekleri

• 00image5420229.png
    00image5420229.png
    371,1 KB · Görüntüleme: 18
  • sadasda.png
    sadasda.png
    14,9 KB · Görüntüleme: 25
  • e59f1721-28be-412b-8fa0-c9316467ab21.png
    e59f1721-28be-412b-8fa0-c9316467ab21.png
    51 KB · Görüntüleme: 22
Bilgi kirliliği.

Hocam bu bilgi kirliliği olayı çok can sıkıcı durumda bu konu ile ilgili zaten kendim doğru bir sonuca ulaşamayınca burada konu açma gereği duymuştum.

Ünü sınavından sonra kazansamda kazanamasamda gidip tecil yaptıracağım yardımlarınız için teşekkür ederim bu konuda.

Hocam bu bilgi kirliliği olayı çok can sıkıcı durumda bu konu ile ilgili zaten kendim doğru bir sonuca ulaşamayınca burada konu açma gereği duymuştum.

Ünü sınavından sonra kazansamda kazanamasamda gidip tecil yaptıracağım yardımlarınız için teşekkür ederim bu konuda.
Rica ederim ama kendi anlattığım şeylerden kafam karıştı, "askerlik ile ilişiği yok" demek, yoklama yaptırmaya gerek yok demek ise, bizde neden erteleme yapmadan önce 31 Aralık diyor? 1 Ocak demesi gerekmez miydi?

Sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum o yüzden sözlerimi direkt gerçek kabul etmeyin. Harbiden karışık ya.

Yeni konular

Geri
Yukarı