18 yaşında birinin yazın asgari ücret kazanabileceği en basit işler

BartuP

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Birkaç gün sonra 18 yaşıma giriyorum. Yazın 3 ay çalışıp kendime bir PS5 almayı düşünüyorum ama ailemi zaten bilgisayar taksidine soktuğum için kendimi yük olarak hissetmek istemiyorum. PS5'i yurt dışından 13 bin gibi bir fiyata getirteceğim. Ben 3 ay çalışıp 25500 ile bilgisayar taksidini bitirir ve kalan paraya da PS5'i alırım diyorum.
Daha önce hiç iş tecrübem olmadı. Yapabileceğim en basit meslekler nedir? Zincir fastfoodcularda çalışayım diyorum ama yağ kokusundan ve her gün sadece hamburger yemekten bunalırım diye alt sıraya koydum. Sizce hangi meslekler uygun?

Hiç iş tecrüben yoksa kimse sana 8500 TL vermez ki şu an kaç yıllık çalışanlara düzgün asgari ücret vermeyen yerler bile var.

Hiç iş tecrüben yoksa kimse sana 8500 TL vermez ki şu an kaç yıllık çalışanlara düzgün asgari ücret vermeyen yerler bile var.

18 olduğum için zincir restaurantlar vermek zorunda diye biliyorum. Çocuk işçi sınıfında değilim çünkü. Bana sigorta bile yapmak zorunda.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çalıştığı yer sigortasını da yapmak zorunda asgari ücret de vermek zorunda.

Zincir restoranlar, garsonluk ya da zincir giyim mağazalarında reyon bölümlerinde iş bulman daha kolay gibi sanki. Bilmiyorum. Çoğu yer 3 ay çalışacak biri için de almaya zahmet etmez. Eğer bir şeyler istiyorsan mevcut durumundan dolayı sıraya koyma gibi bir lüksün olmadığını hatırlatmak istiyorum. Bildiğim kadarıyla zincir restoranlarda öğrenci ve dönemsel çalışma olayı daha fazla oluyor.

Çalıştığı yer sigortasını da yapmak zorunda asgari ücret de vermek zorunda.

Teoride öyle, gerçek iş hayatı bu şekilde değil maalesef. Zaten vasıfsız birinin yerine aynı işi yarı fiyata yapacak surilerle dolu etraf.

Çoğu is yeri tecrubesiz elemana asgari ucret vermez 8.5k asgari ucret oldugunu varsayarsak vasifsiz elemana 4K falan verirler genelde ayrıca niyetinde 3 ay calisip cikmak okul acilinca da donmek calisan sana guvenip 3 ay icin bu zahmete girer mi bilinmez. Tekstil isi bulabilirsen yeni acilmis iş yeri kalite-kontrol2 kısmında "ben okulu biraktim burada çalışacağım" dersen asgari ucret+sigorta yapabilirler işte ürünleri paketliyorsun sadece bütün gun ayakta olmak zor sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı