18 yaşında birisi için kilo alma tavsiyeleri

Xavier180

Centipat
Yer
Manchester
18 yaşındayım boyum 1.75 kilom 57-58 civarı hedefim 75-80 arası kiloda olmak, sizce bu kilo aralığına kaç ayda ulaşırım?
Aktif bir hayatım var. Günde çok fazla kalori harcıyorum ve tuvalete çok çıkan bir insanımdır. Ne yapabilirim sizce?
Kilomdan çok rahatsızım ve kilo alamama problemim var. Giydiklerim düzgün oturmuyor bile.

Bazal metabolizma, günlük kalori yakımı gibi değerler değişkendir süre veremeyiz fakat sağlıklı doymamış yağ (zeytinyağı), protein ve karbonhidrat makro besinlerini belli bir standarda oturtman gerek. Hayvan gibi yemek tüketmek kiloyla beraber sağlık sorunu da getirir. Kalori hesaplamasında fazla kalori bırakman lazım günlük 1-1.5 bin arası. Kilo alırken derinde çatlaklar oluşmaması için hem su tüketimine hem kolajen tüketimine dikkat etmen gerekir. Kimsenin vücut sistemi bir olmadığı için glutenle aran nasıl bilemem en iyisi diyetisyendir bu konuda. Belirli kalıba kimse sokamaz sokanı da dinleme.

Tek söyleyebileceğim şey doktora görünmek olabilir. Burada insanların dediklerinden ziyade doktora görünmek daha iyi olur. Fakat sağlıklı besinler yiyerek ve daha fazla öğün tüketerek bunu başarabilirsin. Ve çok kalori harcamaktansa yaptığın aktiviteyi gün içinde azaltabilirsin.

Tek söyleyebileceğim şey doktora görünmek olabilir. Burada insanların dediklerinden ziyade doktora görünmek daha iyi olur. Fakat sağlıklı besinler yiyerek ve daha fazla öğün tüketerek bunu başarabilirsin. Ve çok kalori harcamaktansa yaptığın aktiviteyi gün içinde azaltabilirsin.
Hocam aktiviteyi maalesef azaltamam, hafta içi hem okul hem de dershanem oluyor.

Tek çare hızlı kalori kaynakları, örneğin shake. 80 gr yulaf, 30 gr fıstık ezmesi, 1 muz, 5 cicibebe, 5 ceviz, 2 buçuk bardak süt. İçebilirsen her gün iç 1000 kalori falan var içerisinde. Tabi sadece bu yetmez yerinde saymak istemiyorsan 3000 kalori alman lazım günlük çünkü metabolizman hızlıymış + aktiviten bol. Ama şunu da söyleyeyim kısa vadede o kadar kiloyu alamazsın alsan bile vücudun yağ deposuna dönüşür. 1 yıl - 1 buçuk yıl gibi bir süre tavsiye ederim.

18 yaşındayım boyum 1.75 kilom 57-58 civarı hedefim 75-80 arası kiloda olmak, sizce bu kilo aralığına kaç ayda ulaşırım?
Aktif bir hayatım var. Günde çok fazla kalori harcıyorum ve tuvalete çok çıkan bir insanımdır. Ne yapabilirim sizce?
Kilomdan çok rahatsızım ve kilo alamama problemim var. Giydiklerim düzgün oturmuyor bile.

Eğer fitness yaparken kilo almaktan bahsediyorsan hedefin kas kütlesi eklemektir. Yani günlük kalori ihtiyacını hesaplayıp 500 fazlasını alman yeterli olacaktır. Örnek olarak günlük 2500 kalori harcıyorsan, temiz besinlerle 3000 kalori aldığında düzenli ve sağlıklı şekilde kas kütlesi ekleyerek kilo alabilirsin. Eğer spor yapmıyorsan aşırı kilo almaya çalışma derim. Ben spora başlamadan önce 50 kilodan 80 kiloya 1 senede çıkmıştım. Her türlü sağlıksız yiyecekleri de yiyordum. Pişman oldum ve fitnessa başladım. O yağları geri yakmak için uğraştım birde :D.

Yeni konular

Geri
Yukarı