18 yaşinda hayattan mutsuz olmak

ErrorCorrection

Decipat
Daha fazla  
Merhaba ben 18 yaşında biriyim. Böyle de deyince robot gibi oldu.
Neyse üniversite sınavına hazırlanıyorum. Sadede gelelim. 18 yaşında olmama rağmen lise hayatımın boş geçmesi cidden canımı çok sıkıyor.
9. sınıf pandemi yüzünden gidemedik. 10 sınıf zaten maskeli biraz gitti.

11 sınıf ise bombanın patladığı yer oldu. Platonik oldum açıldım reddedildim.
Kızlarla konuşmaya başladım yavaştan ama sınıfta benimle uğraşan kişi yüzünden hep kin topladım. Sınıf içinde kendimi hep geri plana attım bir çocuk yüzünden neyse ki 3 ay falan sürdü.

Sonra ise açık liseye geçtim 12 de ve yurda gittim. Yurda çok güzel arkadaşlarım oldu. Şu an ise evde üniversite sınavına çalışıyorum. Instagram da veyahut sosyal medyada insanların lisedeki anılarını görünce sürekli içimde burukluk hissediyorum. Ama sürekli. Hayat sanki bitmiş gibi hissediyorum. O zamanları yaşamadığım ya da yaşayamadığım (pandemi çok etkiledi) için hiçbir şey yapasım gelmiyor.

Hayatta sanki boş yaşayacakmışım gibi hissediyorum. Bir nevi sürekli geçmişe takılı kalıyorum. Kendimi 18 yaşında hayatta bir daha mutlu olamayacak biri gibi hissediyorum.

Şimdi diyebilirsiniz ki sen hep böyle miydin ya?
Hayır. Kolay arkadaş yaparım ve ortalama tipim olduğu için kızlarla aram kötü değil. Ama işte yukarıda yazdığım gibi kendimi sürekli eksik hissediyorum.

Tavsiyeleriniz nelerdir?
Bu histen nasıl kurtulurum?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de lisede çok iyi anılar edinemedim. Herkesin hayatı, şartları değil insanları kendinle kıyaslama. Sende askerlikte ve üniversite de güzel geçirirsin o dönemlerini. Tecrübeli bir şekilde en azından. Ayrıca kendini hep eksik hissetmen aşağılık kompleksinden olabilir. Biraz araştırırsan çözümlerini bulabilirsin.

Merhaba ben 18 yaşında biriyim. Böyle de deyince robot gibi oldu.
Neyse üniversite sınavına hazırlanıyorum. Sadede gelelim. 18 yaşında olmama rağmen lise hayatımın boş geçmesi cidden canımı çok sıkıyor.
9. sınıf pandemi yüzünden gidemedik. 10 sınıf zaten maskeli biraz gitti.

11 sınıf ise bombanın patladığı yer oldu. Platonik oldum açıldım reddedildim.
Kızlarla konuşmaya başladım yavaştan ama sınıfta benimle uğraşan kişi yüzünden hep kin topladım. Sınıf içinde kendimi hep geri plana attım bir çocuk yüzünden neyse ki 3 ay falan sürdü.

Sonra ise açık liseye geçtim 12 de ve yurda gittim. Yurda çok güzel arkadaşlarım oldu. Şu an ise evde üniversite sınavına çalışıyorum. Instagram da veyahut sosyal medyada insanların lisedeki anılarını görünce sürekli içimde burukluk hissediyorum. Ama sürekli. Hayat sanki bitmiş gibi hissediyorum. O zamanları yaşamadığım ya da yaşayamadığım (pandemi çok etkiledi) için hiçbir şey yapasım gelmiyor.

Hayatta sanki boş yaşayacakmışım gibi hissediyorum. Bir nevi sürekli geçmişe takılı kalıyorum. Kendimi 18 yaşında hayatta bir daha mutlu olamayacak biri gibi hissediyorum.

Şimdi diyebilirsiniz ki sen hep böyle miydin ya?
Hayır. Kolay arkadaş yaparım ve ortalama tipim olduğu için kızlarla aram kötü değil. Ama işte yukarıda yazdığım gibi kendimi sürekli eksik hissediyorum.

Tavsiyeleriniz nelerdir?
Bu histen nasıl kurtulurum?

Daha çok genciz dostum böyle düşünmen çok normal önüne daha neler çıkacak.

Ben de lisede çok iyi anılar edinemedim. Herkesin hayatı, şartları değil insanları kendinle kıyaslama. Sende askerlikte ve üniversite de güzel geçirirsin o dönemlerini. Tecrübeli bir şekilde en azından. Ayrıca kendini hep eksik hissetmen aşağılık kompleksinden olabilir. Biraz araştırırsan çözümlerini bulabilirsin.

Hocam evet galiba o yüden. Ama şöyle ki hep içimde bir yara olarak kalacak olmasi beni çok rahatsız ediyor.

Psikiyatriste git olayı anlat tavsiye al. Kim ne derse desin yanlış olacak. Karakter yapını bilmiyoruz. Duygusal kişiliğini bilmiyoruz. Mahalle kahvelerinde oturan dayıların rasgele söylediği laflardan bir farkı olmayacak söylediklerimizin.

Psikiyatriste git olayı anlat tavsiye al. Kim ne derse desin yanlış olacak. Karakter yapını bilmiyoruz. Duygusal kişiliğini bilmiyoruz. Mahalle kahvelerinde oturan dayıların rastgele söylediği laflardan bir farkı olmayacak söylediklerimizin.

Hocam belki benim gibi yaşayan vardır diye söyledim. Ama tavsiyeniz için teşekkür ederim.

Lisede edinemediğin anıların sıkıntısını niye hayatının ortasına koyup kendi moralini bozuyorsun ki? Benim Lisede çok güzel anılarım oldu da ne oldu, senin lisede yaşadığın virüs muhabbetini ben de Üniversitede yaşadım. Hayatta böyle şeyler olabiliyor, ona kafayı çok takıp durmadan depresif olmak sana bir şey kazandırmayacak. Keyfini bozma dersini çalış önünde daha yaşanacak çok şey var, Üniversitede çok güzel anılar yaşarsın.

Lisede edinemediğin anıların sıkıntısını niye hayatının ortasına koyup kendi moralini bozuyorsun ki? Benim Lisede çok güzel anılarım oldu da ne oldu, senin lisede yaşadığın virüs muhabbetini ben de Üniversitede yaşadım. Hayatta böyle şeyler olabiliyor, ona kafayı çok takıp durmadan depresif olmak sana bir şey kazandırmayacak. Keyfini bozma dersini çalış önünde daha yaşanacak çok şey var, Üniversitede çok güzel anılar yaşarsın.

Hocam ama hayatta bir defa sahip olacağım şeyleri kaçırdım.
Adamakıllı eğlenemedim. Aşağılık kompleksimden dışarı çıkamadım. Ve bu yüzden ciddiyim hiçbir şey yapmak istemiyorum.
Hayatta sadece bir kez gelecek olan liseyi mecburen kötü geçirdim.
Yani cidden içimde hep bir eksiklik olarak kalacak diye düşünüyorum.
Bu düşünce de sınava 17 gün kalmışken beni fazlasıyla etkiliyor.

Hocam ama hayatta bir defa sahip olacağım şeyleri kaçırdım.
Adamakıllı eğlenemedim. Aşağılık kompleksimden dışarı çıkamadım. Ve bu yüzden ciddiyim hiçbir şey yapmak istemiyorum.
Hayatta sadece bir kez gelecek olan liseyi mecburen kötü geçirdim.
Yani cidden içimde hep bir eksiklik olarak kalacak diye düşünüyorum.
Bu düşünce de sınava 17 gün kalmışken beni fazlasıyla etkiliyor.
Hocam bence bu kadar büyütmemeniz gerekiyor alt üstü lise yani, ruh eşinizi falan kaybetmediniz ki. Dönüp bakınca geriye ''ne salakmışız'' diyoruz biz arkadaşlarla, 10 kişiden 2-3 kişi kaldık üstüne birde. Zaman geçtikçe anlarsın sadece çok abartılacak bir yanı olmadığını, şu an ne desem boş gelebilir. Tavsiyem sınavın var iken bunu kafaya takmaman yani, yine kendine yaparsın daha sonra da hayatımda ilk defa girdiğim sınavı yapamadım diye düşüncelere dalarsın.

Hocam bence bu kadar büyütmemeniz gerekiyor alt üstü lise yani, ruh eşinizi falan kaybetmediniz ki. Dönüp bakınca geriye "ne salakmışız" diyoruz biz arkadaşlarla, 10 kişiden 2-3 kişi kaldık üstüne bir de. Zaman geçtikçe anlarsın sadece çok abartılacak bir yanı olmadığını, şu an ne desem boş gelebilir. Tavsiyem sınavın var iken bunu kafaya takmaman yani, yine kendine yaparsın daha sonra da hayatımda ilk defa girdiğim sınavı yapamadım diye düşüncelere dalarsın.

Haklısınız hocam. Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı