18 yaşındaki biri nasıl bir yol çizmeli?

wibonsue

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. 18 yaşındayım lise mezunuyum üniversiteye bu yıl gitmedim ve açıkçası gitmeyi düşünmüyordum.
Meslek olarak yazılım öğrenirim diyordum HTML, CSS ve biraz JavaScript biliyorum şu an daha da ilerletmeyi düşünüyordum fakat bildiğiniz üzere ChatGPT gibi yapay zekalar fazla yaygınlaştı. NVIDIA CEO'su jensen huang resmen "2024'te kodlama öğrenmeyin yapay zeka zaten her şeyi yapacak" tarzından bir söz söyledi. Ben de yazılım öğrenmek yerine o zaman başka nelere yönelebilirim diye düşünmeye başladım.
Liseden ders namına çok bir şey hatırladığım söylenemez iyi bir üniversite istiyorsam en az 1-2 sene sıkı çalışmam lazım fakat hiç benlik değil ders çalışmak.
Yeteneklerim:
  • Bilgisayar yazılım, bilgisayarı ileri seviye kullanım, donanım vs.
  • İngilizce C2.
  • Japonca temel konuşma.
  • Espor Valorant rank: Immortal 2 günde 1-2 saat oynuyorum. Fazla zaman ayırırsam radyant olurum diye düşünüyorum ama gelecek açısından pek güven vermiyor.

Yani bilmiyorum yaşım daha 18 forumdaki bilir kişilere danışmak istedim. 2024'te 18 yaşındaki biri için nasıl bir yol çizilmeli bilgi verebilir misiniz?

Merhaba arkadaşlar. 18 yaşındayım lise mezunuyum üniversiteye bu yıl gitmedim ve açıkçası gitmeyi düşünmüyordum.
Meslek olarak yazılım öğrenirim diyordum HTML, CSS ve biraz JavaScript biliyorum şu an daha da ilerletmeyi düşünüyordum fakat bildiğiniz üzere ChatGPT gibi yapay zekalar fazla yaygınlaştı. NVIDIA CEO'su jensen huang resmen "2024'te kodlama öğrenmeyin yapay zeka zaten her şeyi yapacak" tarzından bir söz söyledi. Ben de yazılım öğrenmek yerine o zaman başka nelere yönelebilirim diye düşünmeye başladım.
Liseden ders namına çok bir şey hatırladığım söylenemez iyi bir üniversite istiyorsam en az 1-2 sene sıkı çalışmam lazım fakat hiç benlik değil ders çalışmak.
Yeteneklerim:
  • İngilizce C2.
  • Japonca temel konuşma.
  • Espor Valorant rank: Immortal 2 günde 1-2 saat oynuyorum. Fazla zaman ayırırsam radyant olurum diye düşünüyorum ama gelecek açısından pek güven vermiyor.

Yani bilmiyorum yaşım daha 18 forumdaki bilir kişilere danışmak istedim. 2024'te 18 yaşındaki biri için nasıl bir yol çizilmeli bilgi verebilir misiniz?
Yapay zekanın yazdığı kodlar güvenlik açığı havuzundan başka bir şey değil. Öyle olsaydı o botu yazan adam botu yazmadı. Neden bile bile kendi işini kaybettirsin ki? Yazılım için üniversite diploması şart. Çünkü neredeyse her şirket üniversite mezunu alıyor. İngilizce ve japonca genelde parasal açısından katkı sağlamaz. E-Spor işine girmenize bile gerek yok çünkü e-sport Valoranttan ibaret değil. Şuan için belirlediğiniz hedefin okulunu okuyun derim.

Yeteneklerim:
  • İngilizce C2.
  • Japonca temel konuşma.

Üniversite olmadan yazılım alanında seni kimse almaz. Üniversite mezunu olman şart.

Yapay zeka yazılımı falan bitiremez Nvidia CEO'su poposundan sallıyor bir şeyler işte.

Üniversite olmadan yazılım alanında seni kimse almaz. Üniversite mezunu olman şart.
Yok böyle bir şey. İyi bir yazılımcı lise mezunu olsa yeterli. Genelde diplomana değil, okul okumana değil, tecrübene bakıyorlar bu yazılım sektöründe.

Yapay zeka yazılımı falan bitiremez NVIDIA CEO'su poposundan sallıyor bir şeyler işte.

Yok böyle bir şey. İyi bir yazılımcı lise mezunu olsa yeterli. Genelde diplomana değil, okul okumana değil, tecrübene bakıyorlar bu yazılım sektöründe.

kariyer.net gibi sitelerde ilk şart üniversite mezunu olması. Alanlar vardır ama çoğunluk üniversite mezunu istiyor.

Yapay zeka yazılımı falan bitiremez Nvidia CEO'su poposundan sallıyor bir şeyler işte.

Her şirket üniversiteden çok tecrübeye bakar lakin tecrübenin sağlamlığı için üniversite lazım.

Lise mezunu olarak git, tecrüben iyiyse üniversite mezunu değilsin şartımız bu seni alamayız demezler.
Simülasyondan öğrenen pilot veya hava okulundan öğrenen pilot bu. Simülasyondan öğrenen pilotun neler bildiğini bilebilirsiniz ama aksi durumlarda eğitilip eğitildiğini bilemezsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı