18 yaşındaki birisi Supersport motor kullanabilir mi?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Motor kullanmayı düşünmüyorum fakat merak ettiğim için bu konuyu açtım.

18 yaşındayım. 18 yaşındaki birisi ehliyet ile Supersport motor kullanabilir mi? Yani 18 yaşındaki birisinin alabileceği motor ehliyeti (A2) ile Supersport motor kullanılabilir mi?

R25 supersport değil mi? Supersport motorun türüyle alakalı diye biliyorum. CC'si ile alakalı değil.
Yani bahsettiğim durum 125 CC üstü motorların kullanılıp kullanılamayacağı.
R25 bildiğim kadarıyla gerçek Supersport değil. Sadece spor görünümlü bir motor.

Merhaba arkadaşlar. Motor kullanmayı düşünmüyorum fakat merak ettiğim için bu konuyu açtım.

18 yaşındayım. 18 yaşındaki birisi ehliyet ile Supersport motor kullanabilir mi? Yani 18 yaşındaki birisinin alabileceği motor ehliyeti (A2) ile Supersport motor kullanılabilir mi?

A2 ehliyet ile 500CC ye kadar motor sürebilirsiniz.
Üstüne A sınıfı ehliyet gerekir ve onu da alman için A2 alıp az deneyim kazanıp yükseltmen gerekir.
Direk A sınıfı almak istiyorsan da 24 yaşında gidip başvurup alabiliyorsun.
18 Yaşında A sınıfı 600 CC ve üstü motor kullanmak imkansız yani.
He 24 yaşında A sınıfı ehliyet alıpta 600 CC ile başlamayı da pek tavsiye etmem. 600 Ve üstü deli makinelerdir çünkü 1 anlık hata ile hayatın kayar gider motor tepesinde öyle R25 gibi 140 160 larda kesiciye girmiyor o makineler.

Yani bahsettiğim durum 125 CC üstü motorların kullanılıp kullanılamayacağı.
R25 bildiğim kadarıyla gerçek Supersport değil. Sadece spor görünümlü bir motor.
Son çıkan R25 190'a kadar çıkıyordu. Gerçek ss mi değil mi o kadarını bilemiyorum. A ehliyet var bende ama motor kullanmıyorum. İyi bilen biri söyler artık onun farkını.

A2 ehliyet ile 35kW yani 47 beygir gücündeki motosikletleri sürebilirsin bunun dışında herhangi bir CC sınırlandırılması bulunmuyor. Daha güçlü motosikletler için ise A ehliyetine yani 24 yaşına veya en az 2 sene A2 tecrübesine ihtiyaç vardır.
Bu arada R25 giriş seviyesinin üzerinde supersport bir motosiklettir.

Son çıkan R25 190'a kadar çıkıyordu. Gerçek ss mi değil mi o kadarını bilemiyorum. A ehliyet var bende ama motor kullanmıyorum. İyi bilen biri söyler artık onun farkını.
Yeni çıkan modeller görebilir hocam normaldir yeni nesil gücü falan yükseltirler illaki 2015 2014 model R25 ler 180 görmez aşağı bi yol olmadığı müddetçe.
A2 ehliyet ile 35kW yani 47 beygir gücündeki motosikletleri sürebilirsin bunun dışında herhangi bir CC sınırlandırılması bulunmuyor. Daha güçlü motosikletler için ise A ehliyetine yani 24 yaşına veya en az 2 sene A2 tecrübesine ihtiyaç vardır.
Bu arada R25 giriş seviyesinin üzerinde supersport bir motosiklettir.
Onun dışında bu arkadaşın dediği gibi R25 gene süpersport motor sayılır 250 CC nin en iyi motorudur o motor gidiş ciğer konusunda.

CC konusunda hemfikir değiliz ama çünkü A2 ehliyeti aldığında bu adam 600 CC motor sürüyor iken yakalanırsa mesela ehliyet yetersizliğinden cezayı yer bunları unutmayalım. CC sınırlandırılması ehliyeti aldıktan sonra bulunuyor yani o cc sınırlandırılması bulunmuyor konusu kafa karıştırabilir açıklık getirelim konu sahibi arkadaşta bilmiyor ise öğrenmiş olsun.
Hem o sınırlandırma bulunmuyor muhabbeti ne için deniliyor onu bende çözemedim 😃 milletin aklını çeliyor şey gibi A2 ile istediğim CC deki motoru kullanabilirim gibi bi algı oluşturuyor insanın kafasında.

500cc sınırı yok mu?
Hayır önemli olan güç
CC konusunda hemfikir değiliz ama çünkü A2 ehliyeti aldığında bu adam 600 CC motor sürüyor iken yakalanırsa mesela ehliyet yetersizliğinden cezayı yer bunları unutmayalım. CC sınırlandırılması ehliyeti aldıktan sonra bulunuyor yani o cc sınırlandırılması bulunmuyor konusu kafa karıştırabilir açıklık getirelim konu sahibi arkadaşta bilmiyor ise öğrenmiş olsun.
Hem o sınırlandırma bulunmuyor muhabbeti ne için deniliyor onu bende çözemedim 😃 milletin aklını çeliyor şey gibi A2 ile istediğim CC deki motoru kullanabilirim gibi bi algı oluşturuyor insanın kafasında.
Dostum sınırlandırma bahsettiğim gibi güce kW ye göre yapılıyor. A2 ehliyeti ile 35kW yani 47 beygir altındaki motosikletleri kullanmak için yeterlidir. Yanlış olan CC olarak söyleyip kafa karıştırmak bence. Çünkü kural açık ve net. CC değil kW önemli.

600 CC olup 35kW altında kalan motosiklet sayısı çok azdır belki bir kaç adet chooper modeli vardır ama yine de böyle bir motosikletin varsa hiç bir şey olmaz çünkü 35kW gücünde değilse ehliyetin yeterli. Hata bir örnekte vereyim Yamaha MT7'yi 35kW olarak satın alıp A2 den A ehliyetine geçtiğinde tekrar 55kw çevirebiliyorsun bu tamamen yasal. Bu şekilde bir çok motosiklete güç sınırlandırılması yapıp A2 ye uygun duruma getirilebiliyor. CC olayı eski dönemlerdeki ehliyetlerde vardı çok eskide kaldı. 😁 Galiba 2016 da yeni ehliyet sistemine geçilince bu durum tarih oldu. Eski A2 ehliyetlerde hatta A durumuna yükseldi.

Yeni konular

Geri
Yukarı