18 yaşından küçük bir çocuğun çalışmasına karşı görüşleriniz nedir?

Hak ettiği parayı alıyorsa, fazla yorulmuyorsa, eşşek gibi çalıştırılmıyorsa sıkıntı yok. Bazı arkadaşlar karşı olduğunu söylüyor fakat malesef her çocuğun durumu iyi olan bir ailesi yok, ihtiyaçlarını almak için çalışmak zorunda kalıyorlar.

Senin durumunu iyi anlıyorum kardeşim. Aynı şeyleri yaşadım diyebilirim. Şuan 18 yaşımı doldurdum. Senden de küçükken baba mesleğini sevmezdim ama internet üzerinden freelancer olarak çalışıp para kazanırdım. Çünkü internet ortamında çalışmak benim hoşuma gidiyordu. Seninde ne hoşuna gidiyorsa onu yap. Asla babanı mesleğinden dolayı yadırgama ve yeri geldiğinde babana düşüncelerini dile getir, sana doğru yolu göstercek - anlatacaktır. Her geçen gün hayatı gördükçe, yaşadıkça babanı daha iyi anlayacaksın.

Asıl konuya gelirsek, 18 yaşından küçük birinin "sadece yaz tatilinde" çalışmasını asla yadırgamam. Güzel birşeydir bence.

Hak ettiği parayı alıyorsa, fazla yorulmuyorsa, eşşek gibi çalıştırılmıyorsa sıkıntı yok. Bazı arkadaşlar karşı olduğunu söylüyor fakat malesef her çocuğun durumu iyi olan bir ailesi yok, ihtiyaçlarını almak için çalışmak zorunda kalıyorlar.
Onlara bir sözüm yok hatta Allah yardımcıları olsun. Fakat durumu olupta birşeyler öğrensin diye zorla gönderiyorsa (babam) bence yanlış.

Stajyerim, arada bir inşaata elektrik tesisatı döşemek için götürüyor bizi usta orada çalışan çocuklar görüyorum. Çocuk dediğimde benden 1-2 yaş küçükler. Ustam yardım et dediğinde bende yardım ediyorum onlara, çimento falan taşıyorlardı. 7-8 saat bir inşaatta durmuşluğum oldu geçen gün ama hiç zorlanmadım o işleri yaparken. Kilolu birisi olmama rağmen kolay geldi bana. Orada çalışan çocuklarda benim stajımın bittiği saatte üstlerini değiştirip aldıkları para ile çarşıda geziyorlardı. Vücut o kadar çalıştıktan sonra çarşıda gezip arkadaşlarıyla vakit geçirmeye dayanabiliyorsa çalışması veya çalışmaması onun iradesine kalmıştır artık. Biz bir şey diyemeyiz.

Ha, bir de "acaba babamın mesleğini ben mi devam ettirsem" diye düşüneceğin günlerde olacak. ^^
Fotoğrafçılık zor bir iş değil fakat gün geçtikçe imkan kısıtlanıyor. Bazı telefonların fotoğraf makinelerinden daha iyi kameraları var, yani ölmeye başlıyor meslek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Fotoğrafın görüntü kaliteleri önemlidir tabiki. Ama önemli bir diğer tarafı da fotoğrafı nasıl çekeceğindir. Yani fotoğrafçılık sadece fotoğraf çekmek değildir. Bu noktada sanatsal iç güdü, hayal gücü gibi unsurlar devreye giriyor ve internetten araştırırsan, manyak şeyler göreceksin.

Ha, artık herkes yapıyor bu işi de diyebilirsin. Önemli olan işini iyi yapmak. İşini iyi ve kaliteli yaparsan hep bir farkın olur ve sadece para değil, kaliteli bir çevrede kazanırsın. Ve bir de, eğer babanın mesleğini devam ettireceksen, zaten belli bir müşteri kitlesine ve referansa sahip olacaksın, sıfırdan başlamayacaksın.

Bir abim, sınıf öğretmenliğinden düğün fotoğrafçılığına girdi. Ortalama bir yıl sonra öğretmenliği bırakıp fotoğrafçılığı anamesleği haline getirdi. İyi kazanıyor anlayacağın. Bu yaşlardayken bir çok şeyi basit görmen normal. Yapman gereken akışına bırakmak ve bu yaşlardayken bunları düşünmemek. Şuan yaz tatili diye babanla beraber vakit geçirmen çok normal. Senin yapman gereken, okulda iyi bir başarı kazanmak, derslerine iyi çalışmak güzel kardeşim. Senden istenen tek şey bu.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı