18 yaşından sonra boy uzaması olur mu?

Mateo55

Picopat
Daha fazla  
18 yaşındayım boyum 168 babam: 173 annem: 165 kız kardeşim 10 yaşında boyu:1.50 (sülaledeki en kısa erkek benim). 7 ay önce muayene oldum. Bu sırada boyum 165 idi doktor beklenen boyun 175 olduğunu söyledi. Uzar mıyım diye sorunca genetiğine bağlı bilemiyorum dedi. Sizin 18 yaşından sonra uzayan tanıdığınız var mı ve ne tavsiye verebilirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
18 yaşındayım boyum 168 babam: 173 annem: 165 kız kardeşim 10 yaşında boyu:1.50 (sülaledeki en kısa erkek benim). 7 ay önce muayene oldum. Bu sırada boyum 165 idi doktor beklenen boyun 175 olduğunu söyledi. Uzar mıyım diye sorunca genetiğine bağlı bilemiyorum dedi. Sizin 18 yaşından sonra uzayan tanıdığınız var mı ve ne tavsiye verebilirsiniz?

Uzama ihtimaliniz var. Ancak bazı durumlarda uzamanız gerektiği halde hormon eksikliğinden dolayı uzayamayabilirsiniz bunun için kemiklerinize ve hormonlarınıza baktırmanız gerekebilir. Kemik uçlarınız kapanmamış fakat hormon eksikliğiniz varsa hormon takviyesiyle vücudunuz gelişebilir. Bunun için uzman bir doktora başvurmanız gerekmekte.

Profesöre muayene oldum zaten hormonların normal demişti.
Kemik yaşımında 18 olduğunu söyledi.

23 olmama 2 ay kaldı. Ben 10 yıldır uzamıyorum. Akranım olan kişilerde bırak 18'i, 16-17'den sonra uzayanı görmedim. Belki 1-2 cm uzamışlardır da ben fark edememişimdir.
Teoride bir erkek 25'e kadar uzayabiliyor olsa da pratik çoğu zaman öyle olmuyor. Yine de çok takıntı haline getirdiyseniz uygun spor yapmak en mantıklısı.

Büyüme plakların hala açıksa uzama ihtimalin var ama değilse bir yerlerde sallanarak omuriliğini düzeltirsen birkaç cm gelebilir onun dışında pek bir şey olacağını sanmam.

Yeni konular

Geri
Yukarı