1800TL monitör tavsiyesi

kıreckboy

Centipat
Hayatımda ilk defa alacağım monitör için heyecanlıyım ve biraz tedirginim. Çünkü tam olarak nasıl bir monitör alacağım bir fikrim yok. Monitör hakkında hiçbir bilgim yok. Bir de şöyle aklıma takılan bir konu var. Curved denilen kavislimi almalıyım yoksa düz mü? Daha önce internet kafede Curved monitörle oynamıştım ve ekran kavisli olduğu için alışamadım ve LoL'ü oynayamadım başka masaya geçirttim kendimi. Acaba sizce önyargılı mıyım bilmiyorum ama olay bu. Ve bir de yıllar boyu kullandığım monitör 18, 5 inç. Ve 24 inç almayı düşünüyorum ama bu konuda videolar izledim bazıları 27 alın 24 bana yetmiyor bile diyor. 24 mü 27 mi almalıyım LoL'e uygun bir monitör olması lazım. Kısaca 144Hz 1ms özellikle LoL oynatacak güzel bir monitör lazım. Ve lütfen arkadaşlar detaylıca uzun uzun yazın bilgileneyim. Aldığım şey içime sinsin çünkü 10 yıl sonra alırım böyle bir dolar kurunda.

Dostum şuan piyasadaki en kaliteli (muadillerine yani fiyatına göre) 144Hz IPS monitör AOC 24G2U. Ona özellik olarak çok yakın olarak Viewsonic XG2405 var. MSI Optix G241'i de alternatif olarak düşünebilirsin. Ama aralarında en kendini kanıtlamışı AOC 24G2U çünkü çok fazla ve detaylı incelemeleri var. Mesela Hardware Unboxed Youtube kanalının "Best 144Hz IPS Monitor" isimli bir videosu var onu izleyebilirsin. Diğer monitörler ile karşılaştırarak inceliyor.

Kavisli mi düz mü konusuna takılma senin için tek önemli olan şey güzel görüntü vermesi ve düşük gecikmelere sahip olması. 24 ekrandan büyük ekranlar 1080p için gereksiz çünkü görüntü bir yerden sonra kötüleşmeye başlar. 27 ekran için 2K çözünürlük daha uygun. Sonuçta 24 inch de gayet büyük ve yeterli küçük diyenlere bakma sen onlar monitörü televizyonla karıştırıyor olmalı.

Ben de AOC C24G2U öneririm.

Sebeplerini anlatayım;

1- sRGB renk gamutu %126 ve Adobe RGB renk gamutu %108.

Bu gamutlar ne kadar yüksekse renk kalitesi o kadar iyidir.
Ve yukarıda yazdığım yüzdelikler çok felaket yüksek değerler. Size muazzam bir renk kalitesi sunacaklar.

2- 24 inch. 1080p'de 24 inch boyutunun üstüne çıkarsanız pikseller çok büyük olur ve piksel yoğunluğu düşer. Yakından bakarsanız
pikseller büyük olduğundan pikselleri sayabilirsiniz ve rahatsız olabilirsiniz.

3- IPS. IPS paneller çok zengin renk kalitelerine ve geniş bir görüş açılarına sahip olurlar.
Mükemmel renk gamutu ile birleşince yeme de yanında yat bir monitör olur.

TN gibi leş görüntü kalitesine sahip monitörlere göre biraz daha fazla ghosting olabilir ama çok rahatsız edeceğini zannetmiyorum.

Curved mi Flat mı sorusuma şahsen ben grafik tasarım da yaptığım için Flat derim zira curved ekranda grafik tasarımın hiç hoş olacağını zannetmiyorum.

Ama oyuna daha da kapılmak için curved tercih edilebilir. Yine de şart değil. Benim önerdiğim flat ekran.
Fakat şu an stokta yok. Sürekli stok bitip kısa süre sonra stoklar yenilenen bir monitör. Bekleyebilirsiniz. Ederi şu anki kur ile max. 1700-1800TL'dir bence.

Ona alternatif olarak;

Yine IPS, 24 inch, AOC kadar yüksek olmasa da oldukça yüksek sRGB gamutu (%104) sunuyor. Bu da kesinlikle alınabilir. Karat sizin.
AOC'dan biraz daha zarif bence.

Ben de AOC C24G2U öneririm.

Sebeplerini anlatayım;

1- sRGB renk gamutu %126 ve Adobe RGB renk gamutu %108.

Bu gamutlar ne kadar yüksekse renk kalitesi o kadar iyidir.
Ve yukarıda yazdığım yüzdelikler çok felaket yüksek değerler. Size muazzam bir renk kalitesi sunacaklar.

2- 24 inch. 1080p'de 24 inch boyutunun üstüne çıkarsanız pikseller çok büyük olur ve piksel yoğunluğu düşer. Yakından bakarsanız
pikseller büyük olduğundan pikselleri sayabilirsiniz ve rahatsız olabilirsiniz.

3- IPS. IPS paneller çok zengin renk kalitelerine ve geniş bir görüş açılarına sahip olurlar.

Bu site güvenli mi ? Buradan alacam dediğinizi . Diğer yerlerde stokta yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı