1800TL'ye Ryzen 3000 serisi işlemci önerisi

Bütçe
1200-1800 TL

theforus

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar 3 yıl kadar önce "ileride yeni parçalar ile yenilerim" diyerek topladığım sisteme ancak bir şeyler eklemeye başlıyorum. İlk aşama işlemci!

Sistem bilgilerimi en alta ekliyorum. Dediğim gibi ilk olarak İşlemcimi yenileyeceğim. Bunun için 1200-1800TL aralığını belirledim. Aslında 5000 serisi çıkmışken bir 5600X almak vardı ama onun için diğer parçaları da acilen değiştirmem gerekecek. Bu nedenle şimdilik 3000 serisi yeterli diye düşünüyorum.

Bilgisayarımı; Visual Studio, Android Studio, Unity, Spyder, Dreamweaver, Photoshop tarzı uygulamalar ve bolca oyun oynamak için kullanmaktayım. (Öncelik uygulamalar)

Resim1*

Üstteki tabloda da görüldüğü üzere:
3500'de 16MB cache bulunmakta, bu nedenle direk eliyorum. (Doğru yapıyorum değil mi? Bunu benchmark sonuçları, AMD'nin "Cache büyüklüğü saat hızından bile daha değerli" tarzında yaptıkları bir açıklamaları ve naçizane donanım bilgime dayanarak yapıyorum.)

3500X altta ki rakiplerinden 6 sanal çekirdek eksik olduğu için geride kalıyor. Bu sanal çekirdeklerin oyunlarda pek etkisini göremesekte çeşitli çok çekirdek kullanan programda eksikliğini hissettireceğini düşünüyorum ve bunun benim için önem teşkil edebileceği kanaatindeyim. (Doğru mu? Öyle umuyorum.)

Dananın kuyruğu burada kopuyor.
3600. Sanırım en yakın hissettiğim işlemci bu. 6+12 çekirdek sayısı, 32MB cache ve altta ki rakiplerinden daha hesaplı fiyat.(Geçtiğimiz günlerde Hepsiburada'da 1600TL'ye listelendi.) Bu işlemcinin 3600X ve XT'den farklı olarak daha düşük saat hızı ve TDP değeri verdiğini görüyorum.

3600X. Bu işlemci hakkında merak ettiğim şey şu: 3600'ı overclockladığımızda 3600X değerlerine çıkabiliyoruz. İşlemciler arasında tek fark saat hızı olduğu durumlarda aralarında ki kıyaslamaları bir türlü yapamıyorum. Doğru mu düşünüyorum? Gerçekten bu tür kıyaslamalarda basit bir OC ile bir üst işlemci seviyesine çıkabiliyor muyuz? Overclockla uğraşmak istemeyen kullanıcılar için falan mı bu böyle? Neyse bir de TDP değeri işin içine giriyor. TDP'nin 65'den 95'e çıkması bana ne kazandırıyor? Hangi işlemciyi alırsam alayım bir noktada overclocklayacağım. TDP'nin buna bir etkisi olacak mı? Olacaksa ne kadar önemli ve değerli?

3600XT. Bu işlemciyi almak için mantıklı bir sebep göremiyorum. 3600X ile yakın fiyatlardalar. Elle tutulur bir fark varsa lütfen belirtin.

BONUS: 3700X. Çok yakın bir arkadaşımın yaklaşık 1 senedir kullandığı, overclock yüzü görmemiş bir 3700X'i bulunuyor. Kendisi eğer 5000 serisine geçmek isterse belki onu da alabilirim?

Kısaca gelecekte yapacağım diğer upgradelere de değineyim:
Upgrade 1: (Hemen) İşlemci
Upgrade 2 ve 3: (1sene içerisinde) Anakart ve SSD(Tercihen M.2)
Upgrade 4: (1 veya 2 sene içerisinde) Ekran kartı (Alacağım dönemin 1060'ı olur sanırım.)
Ekstra: İşlemci ve ekran kartı üretimlerinin yetersizliğinin farkındayım. 2 sene içerisinde üretim problemleri çözülüp, dolar da düşerse yeni PC de toplayabilirim. Şimdilik durum böyle.

Sistem Özelliklerim:

• Ryzen 3 1200 3.7GHz (3.9 Prime95 1 saatte patladı, 3.8 ise sadece Cyberpunk 2077'de patladı, 3,7 her şartta stabil.)
  • İşlemci Fanı: 3700X stok fanı (Wraith Prism with RGB LED)
  • MSI B350M GAMING PRO Motherboard
  • Zotac 1060 6 GB AMP! Edition
  • Corsair Vengeance 2x8GB 3000MHz RGB
  • Seagate Barracuda 7200RPM 1TB + 120 GB SanDisk SSD
  • Cooler Master G500 500W 80+ Bronz

Uzunca bir yazı oldu, vakit ayırıp okuyan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Resim1*: Template:AMD Ryzen 3000 series - Wikipedia

R5 3600 al geç o işlemcinin diğer serileri bana tıraş geliyor.

Screenshot_20210319-143902~2.png

2021.01.31-16.18.png

Screenshot_20210317-001807.png

Overclock yapılabilir birşey tercih meselesi ben şahsen overclock ile kullanıyorum.

Sizin için biraz daha bütçe arttırıp 3700X veya 5600X almak mantıklı olur hocam.
Dediğim gibi 5600X için başta anakart olmak üzere sistem parçaları yetersiz kalacaktır.
Görüşünü paylaştığın için teşekkür ederim.

R5 3600 al geç o işlemcinin diğer serileri bana tıraş geliyor.

Eki Görüntüle 948084

Eki Görüntüle 948099

Eki Görüntüle 948085

Overclock yapılabilir birşey tercih meselesi ben şahsen overclock ile kullanıyorum.
TDP değeri kafamı karıştırıyor. Onun dışında bende pek bir ekstrasını göremedim.
Görüşünü paylaştığın için teşekkür ederim.

Alabiliyorsanız 3700X en iyisi olur. Ayrıca 5000 serisi işlemci kullanmak için o anakartı değiştirmen gerekli.
Seninle tamamen aynı fikirdeyim.
Bir ekleme daha yapmak istiyorum. Yazıyı yazarken saat biraz geç olmuştu, aklıma gelmemiş. Sizce Ryzen 5000 serisinin 5300X tarzında bir işlemci çıkarmasını beklemeli miyim? Çıkarsa ne zaman çıkar? Q3 gibi görünüyor ama Q2 de çıkarsa şunun şurasında ne kaldı? Muhtemelen konuda bahsi geçen işlemciler ile aynı fiyatlarda ve daha yeni bir işlemci almış olurum. Ama çekirdek sayısında eksiklik olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı