1K - 2K - 4K - 8K çözünürlükleri nedir?

• Konuyu başlatan GCN
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 29
  • Görüntüleme 233B
İkinci mesajda 2560x1440 diyor. İkisi de 2K. Ekranın yatay/dikey oranına göre piksel sayısı değişiyor sadece. Mesela 2560x1440 çözünürlüklü bir monitör 16:9 oranına sahip.

2048x1080'i hayatımda ilk defa görüyorum ve oranını bulmaya çalıştığımız zaman 256:135 gibi absürt bir oran çıkıyor karşımıza. Zaten konu sahibi de bunun bir sinema çözünürlüğü olduğunu belirtmiş, kullanıcıya ulaşan monitörlerde böyle bir çözünürlük görmeniz güç yani.

İnsan gözü maksimum kaç K görür? Bir bilgisi olan var mı?

İşe bak, bu konu Ankara Üniversitesi'nin açık ders kütüphanesine eklenmiş.
KEKEW.png

Ankara Üniversitesi Türkçe araştırma yapacak kadar düşmüş demek. Diğer okulları hayal bile edemiyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İnsan gözü maksimum kaç K PPI görür? Bir bilgisi olan var mı?
Steve Jobs'a göre 75cm mesafeden maksimum 300 PPI civarları. O yüzden iPhone ekranlarında aşırı yüksek çözünürlükler yoktur.

Bu baktığın mesafe ile ilgili, ben 10cm'den daha yakını görmekte zorlanıyorum. Yani insan gözü 8K da görür 64K da. Bu çözünürlüğün ne boyuta sıkıştırıldığı ve ona baktığın mesafe ile ilgili.

Bence 55 inç civarlarındaki bir televizyonun 8K olmasına gerek yok. Dibine girip izlemediğimiz sürece 4K'dan ayırt etmek zor. Monitör olsa anlarım, monitörün dibine giriyoruz ama televizyonu çok uzaktan izliyoruz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı