1K için mezuna kalmak

İş bulmakta biraz zorlanmaz mı sizce 27 yaşındaki insan? Belki iyi üniden mezun olursa etkisi olabilir diye düşündüm.
İyi bir yerden mezun olup profilinizi de doldurmuşsanız her yaşta iş bulursunuz bence. Yani 200K niteliksiz bir yere gidip kendini öğrencilerin başarısızlığı ile tatmin eden hocaların olduğu bir yere gitmekten her türlü iyidir.

100k okullarda bile hayır yok. Ama 1k her yiğidin harcı değil. 200k yapan kişinin 1k yapacağına inanmıyorum ben.

Fakat 1k'lık okulda çok iyi bir öğrenci değilseniz, çevre vb. zımbırtıları yapmadıysanız okulunuz size ilk işinizde fayda sağlar. Sonrasında ne yaptın ne ettine dönüyor olay. Burada iyi bir 200k'lık öğrenci daha önde olabilir.

Fark edeceğin gibi üniversite sınavı ile bilgisayar mühendisliği arasında neredeyse hiç alaka yok. Sınavda iyi başarı elde edip bölümde çuvallayan kişi sayısı azımsanacak kadar değil bence. Onu da hesaba kat.

İyi bir yerden mezun olup profilinizi de doldurmuşsanız her yaşta iş bulursunuz bence. Yani 200k niteliksiz bir yere gidip kendini öğrencilerin başarısızlığı ile tatmin eden hocaların olduğu bir yere gitmekten her türlü iyidir.

Hmm. Mesajı güncelledim askerlikle alakalı şeylere değindim, yorumunuz nedir?

100k okullarda bile hayır yok. Ama 1K her yiğidin harcı değil. 200k yapan kişinin 1K yapacağına inanmıyorum ben.

Fakat 1K'lık okulda çok iyi bir öğrenci değilseniz, çevre vb. zımbırtıları yapmadıysanız okulunuz size ilk işinizde fayda sağlar. Sonrasında ne yaptın ne ettine dönüyor olay. Burada iyi bir 200K'lık öğrenci daha önde olabilir.

Fark edeceğin gibi üniversite sınavı ile bilgisayar mühendisliği arasında neredeyse hiç alaka yok. Sınavda iyi başarı elde edip bölümde çuvallayan kişi sayısı azımsanacak kadar değil bence. Onu da hesaba kat.

Yorumunuz için teşekkürler, eğer her iki seçeneği yapabileceğinize inansaydınız, hangisini seçerdiniz? Ve konunun ilk mesajında "askerden geldikten sonra çalışmak zor" olur tarzında bazı şeylere değindim, bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Ayrıca 27 yaş geç olur mu diye düşünüyor insan iş bulma açısından.

Yorumunuz için teşekkürler, eğer her iki seçeneği yapabileceğinize inansaydınız, hangisini seçerdiniz?
Benim diploma puanım 1k yapmama müsade etmez. 2 yıl çalışsam 1-5k yapabileceğimi adım gibi biliyorum. Beni bedavadan yedirip içirip imkan sunacak biri olsa şu an 3. sınıfta olmama rağmen yaparım.

Ve konunun ilk mesajında "askerden geldikten sonra çalışmak zor" olur tarzında bazı şeylere değindim, bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?
Saçmalık. Elbette kişinin kendisiyle daha fazla vakit geçirmesi sayesinde oluşacak değişiklik söz konusu ama bunun akademik kariyerle en ufak alakası olmaz. İnsanların beyni bir anda buharlaşmıyor.
Bunu diyenlern mezuna kalınca çalışmak zor diyenlerin kuzeni olduklarını düşünüyorum.

Ayrıca 27 yaş geç olur mu diye düşünüyor insan iş bulma açısından.
Staj programları gibi şeylerde 25 yaş olayı dikkat çekiyor. Yine de iyi okul mezunu kişinin yaşına o kadar bakılacağını sanmıyorum.
Sizin yerinizde olsam LinkedIn üzerinden halk tarafından pek bilindik olmayan ama fena olmayan firmaların yöneticilerine sorardım bunu. Örneğin OBSS.

Benim diploma puanım 1K yapmama müsaade etmez. 2 yıl çalışsam 1-5k yapabileceğimi adım gibi biliyorum. Beni bedavadan yedirip içirip imkan sunacak biri olsa şu an 3. sınıfta olmama rağmen yaparım.

Saçmalık. Elbette kişinin kendisiyle daha fazla vakit geçirmesi sayesinde oluşacak değişiklik söz konusu ama bunun akademik kariyerle en ufak alakası olmaz. İnsanların beyni bir anda buharlaşmıyor.
Bunu diyenlern mezuna kalınca çalışmak zor diyenlerin kuzeni olduklarını düşünüyorum.

Staj programları gibi şeylerde 25 yaş olayı dikkat çekiyor. Yine de iyi okul mezunu kişinin yaşına o kadar bakılacağını sanmıyorum.
Sizin yerinizde olsam LinkedIn üzerinden halk tarafından pek bilindik olmayan ama fena olmayan firmaların yöneticilerine sorardım bunu. Örneğin obss.

Yöneticiye tam olarak ne şekilde sorayım hocam tam anlayamadım da.

Bir de 25 yaş demişsiniz, öyle bir sınır mı var fakat biraz da psikolojik sınır diyebilir miyiz?

Ve bir de ilk yanıtınızda 3.sınıfa rağmen bunu yaparım demişsiniz. Yani 1-5k yapsanız ve her ihtiyacınız karşılansa tekrardan başlamayı mı düşünürsünüz?

Yöneticiye tam olarak ne şekilde sorayım hocam tam anlayamadım da.
27 yaşında şu okuldan mezun olmuş birisi ile 25 yaşında bu okuldan mezun olmuş birisinden hangisini tercih edeceği olabilir. 27 yaşında şu okuldan mezun olmuş birisi ise 22 yaşında başka okuldan mezun olmuş birisini de sorabilirsin.

Bir de 25 yaş demişsiniz, öyle bir sınır mı var fakat biraz da psikolojik sınır diyebilir miyiz?
Öyle sınır kurallarda var. İş/staj başvurularına bak hatırı sayılır kısmında görürsün.
Sen şu askerlik olayına çok takılmışsın. Kafanda kendini bitirmişsin. Treni çoktan kaçırmışsın ama tutunacak dal arıyorsun. Dal görünce de ben çoktan kaçırdım diyorsun.

27 yaşında şu okuldan mezun olmuş birisi ile 25 yaşında bu okuldan mezun olmuş birisinden hangisini tercih edeceği olabilir. 27 yaşında şu okuldan mezun olmuş birisi ise 22 yaşında başka okuldan mezun olmuş birisini de sorabilirsin.

Öyle sınır kurallarda var. İş/staj başvurularına bak hatırı sayılır kısmında görürsün.
Sen şu askerlik olayına çok takılmışsın. Kafanda kendini bitirmişsin. Treni çoktan kaçırmışsın ama tutunacak dal arıyorsun. Dal görünce de ben çoktan kaçırdım diyorsun.

Hocam teşekkür ederim, bazı danışmam fikir almam gereken konular var lütfen bana ulaşabilir misiniz? Buradan böyle yaz-cevap bekle şeklinde yorucu olabiliyor, Telegram: @patinajcekenaraba, telegramınız yoksa Instagram'dan da ulaşabilirsiniz: @yusadulkadirr. Ulaşırsanız sevinirim.

1) 25 yaşında 200k PC müh. Mezun olmak.
Askerligini yapmamış olmak.
Work and travel icin maddi gücün daha az olması.

2) 27 yaşında 1K PC müh. Mezun olmak.
Askerliğini yapmış olmak.
Work and travel için maddi gücün daha fazla olması.

Bu seceneklerden hangisini seçerdiniz arkadaşlar? Sebepleri ile belirtir misiniz lütfen? Tabii hayatım için önemli kararı insanlara göre vermeyiz fakat en azından belki bakış açım değişir olaya. Şimdiden teşekkürler.

Şu anki durumum, yaş 20, bu sene gidersem 200k okul gelebilir fakat askere gidip geldikten sonra çalışırsam 1K'yı zorlayabilecek potansiyeli kendimde görüyorum, fakat "askere gidip geldikten sonra çalışmakta ve öğrenmekte zorlanırsın" diyen bazı insanlar var, siz ne düşünüyorsunuz?

Bir de içimden diyorum "27 yaşında yeni mezun iş bulmakta ne kadar zorlanır" diye.

Dostum şu durumda tabii ki 2. seçenek.

yapma ben kafayı yedim 3 ay kala ailemle tartışma yaşadım kız arkadaşımdan ayrıldım ve çalışmayı bıraktım. psikolojini yüksek tutabileceksen ve yalnızlığa alışkınsan neden olmasın?

Yeni konular

Geri
Yukarı