1TB SSD'ye Windows 10 kurup 256 GB boş SSD'ye Linux kurulur mu?

Hocam Ubuntu kullandığımda gözüme hoş gelmişti denizanalı tema. Ayrıca bu dağıtımlar sadece tema mı değiştiriyor yoksa sürüm gibi mi bunlar?
Linux Mint de Ubuntu tabanlı bir dağıtım. Ubuntu tabanlı dağıtımlar arasında sadece wallpaper, masaüstü ortamı, depolar değişiyor genel olarak. Ancak Arch, Gentoo gibi dağıtımlarla Ubuntu arasında başta paket yöneticisi dahil olmak üzere bir sürü farklılıklar var.

Linux Mint de Ubuntu tabanlı bir dağıtım. Ubuntu tabanlı dağıtımlar arasında sadece wallpaper, masaüstü ortamı, depolar değişiyor genel olarak. Ancak Arch, Gentoo gibi dağıtımlarla Ubuntu arasında başta paket yöneticisi dahil olmak üzere bir sürü farklılıklar var.

Hocam Ubuntu dediğiniz dağıtım kodlama temalı mı? Ayrıca Linux genel artıları neler Windows'a göre? Yani kodlama yapmıyorsak gereksiz mi Linux? Kodlama öğrenmeye çalışmıştım fakat pek sevmemiştim.

Hocam Ubuntu dediğiniz dağıtım kodlama temalı mı? Ayrıca Linux genel artıları neler Windows'a göre? Yani kodlama yapmıyorsak gereksiz mi Linux? Kodlama öğrenmeye çalışmıştım fakat pek sevmemiştim.
Linux'un Windows'a göre artılarını kısaca açıklamak gerekirse:
-Daha güvenli
-Daha az sistem kaynağı tüketiyor
-Açık kaynak olduğu için geliştirilmesi daha kolay.

Eksileri:
-Program desteği az ancak Wine aracılığıyla çoğu sadece Windows'ta çalışan uygulamalar Linux'ta çalışabiliyor.
-Bir kaç yıl öncesine göre Proton sayesinde oyun desteği çok genişlese de halen çoğu anticheat Linuxta çalışmıyor.

Linux'un Windows'a göre artılarını kısaca açıklamak gerekirse:
-Daha güvenli.
-Daha az sistem kaynağı tüketiyor.
-Açık kaynak olduğu için geliştirilmesi daha kolay.

Eksileri:
-Program desteği az ancak Wine aracılığıyla çoğu sadece Windows'ta çalışan uygulamalar Linux'ta çalışabiliyor.
-Birkaç yıl öncesine göre proton sayesinde oyun desteği çok genişlese de halen çoğu anticheat Linux'ta çalışmıyor.

Hocam şimdi anladığım şu:
Oyun için Windows.
Diğer genel çeşit programlar için Linux.

Valorant gibi kernel mode anticheat kullanan uygulamalar çalışmıyor ancak CS2, LoL, Cyberpunk 2077 gibi oyunlarda Linux'ta daha iyi performans alıyorum.

Hocam ben bu sıralar zaten okul başladığından pek oyun oynayamıyorum. Linux'u seversem 1TB'liğe kurarım. Yazın zaten kendime bilgisayar almayı da düşünüyorum. Kaybedecek bir şeyim yok yani. Linux'te tek merakım Office programları, genel çeşit (Photoshop gibi) ve driverlar.

Hocam ben bu sıralar zaten okul başladığından pek oyun oynayamıyorum. Linux'u seversem 1TB'liğe kurarım. Yazın zaten kendime bilgisayar almayı da düşünüyorum. Kaybedecek bir şeyim yok yani. Linux'te tek merakım Office programları, genel çeşit (Photoshop gibi) ve driverlar.
Photoshop kendiliğinden yok ama wine ile duzgun calistigini duymustum.

Photoshop kendiliğinden yok ama Wine ile duzgun calistigini duymustum.

Hocam pek Linux işine sakıncalıyım şu an çünkü Monster sürücülerini desteklediğini sanmıyorum. Ha Wine ile çalışıyorsa hepsi sıkıntı yok zaten 256 olana kuracağım.

Photoshop kendiliğinden yok ama Wine ile duzgun calistigini duymustum.

Hocam araştırmalarım sonucunda benim için Debian'ın daha iyi olduğunu gördüm. Debian nasıldır ve ayrıca sürücüler çalışıyor mu düzgün?

Son düzenleme:
Hocam pek Linux işine sakıncalıyım şu an çünkü Monster sürücülerini desteklediğini sanmıyorum. Ha Wine ile çalışıyorsa hepsi sıkıntı yok zaten 256 olana kuracağım.

Hocam araştırmalarım sonucunda benim için Debian'ın daha iyi olduğunu gördüm. Debian nasıldır ve ayrıca sürücüler çalışıyor mu düzgün?
Sürücülerden kastınız tam ne bilmiyorum ama çok spesifik şeyler çalışmayabilir, mesela laptopta parmak izi okuyucu varsa bunun Linux driverı olmayabilir. Bunun haricinde klavye, touchpad, Wi-Fi, Bluetooth tarzı şeyler monsterın üretimi olmadığı ve yaygınca kullanılan aletler olduğundan Linux destekleri oluyor. Her şeyi Wine ile çalıştıramazsınız, hazır boş depolamanız varken kurun ve kendiniz görüp deneyim edinin derim, tek tek şu çalışır bu çalışmaz diyemeyiz, bence hobi olarak boş vakitlerinizde öğrenmeye çalışırsanız daha sağlıklı olur. Her şeyi kavramak için Windowstan tamamen uzaklaşıp kasmayın kendinizi.

Debian kötü bir dağıtım değil, birçok diğer dağıtım Debianı kendilerine taban alarak geliştiriliyor. Sürücü desteği çoğu zaman dağıtımlarla alakalı değildir bütün dağıtımlar hemen hemen birbirinin aynısı sürücülere sahiptir bazı çok spesifik durumlar hariç, çünkü sürücü desteği çoğu durumda çekirdekten geliyor. Bu spesifik durumlara bir örnek sürücü kapalı kaynak ve lisansı Linux çekirdeği ile uyuşmayan bir lisanstır, bu durumda Linux çekirdeğine dahil edilmez ama kullandığınız dağıtım bunu kendisi ekleyebilir, bu gibi durumlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı