240 GB SSD'ye hem Windows 10 hem de herhangi bir Linux dağıtımı kurulur mu?

EchoX

Hectopat
Yer
Skalitz/Bohemya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İ5 12500h RTX 3050 Tİ 8x2 16 GB RAM 1,5 TB SSD
Daha önce 500 GB bir HDD'ye hem Windows 8.1 hem de Linux Mint kurup bir süre kullanmıştım. Son birkaç gündür Windows 10 gittikçe ağırlaşmaya başladı bu sebeple Dual boot yapıp bir Linux dağıtımına geçmeyi düşünüyorum. Şu an Windows'un kurulu olduğu 240 GB'lık SSD'de 144 GB, HDD'de ise 500 GB boş yer var. Sizce Linux kurmalı mıyım? Ayrıca alternatif olarak Linux Mint dışında başka bir Linux dağıtımı önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha önce 500 GB bir HDD'ye hem Windows 8.1 hem de Linux Mint kurup bir süre kullanmıştım. Son birkaç gündür Windows 10 gittikçe ağırlaşmaya başladı bu sebeple Dual boot yapıp bir Linux dağıtımına geçmeyi düşünüyorum. Şu an Windows'un kurulu olduğu 240 GB'lık SSD'de 144 GB, HDD'de ise 500 GB boş yer var. Sizce Linux kurmalı mıyım? Ayrıca alternatif olarak Linux Mint dışında başka bir Linux dağıtımı önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.
Kurabilirsiniz. Linux Mint disinda MX Linux ve Manjaro oneririm.

Kurabilirsiniz.
30-40-50 GB alan verseniz yeterli olur standart bir dağıtım için.

Dağıtım olarak şunları önerebilirim:
Fedora Linux (Sisteminiz kötüyse Fedora Spins üzerinden masaüstü seçip ona göre kurulum yapabilirsiniz),
EndeavourOS,
ArchCraft,
Debian 11.

Kurabilirsiniz.
30-40-50 GB alan verseniz yeterli olur standart bir dağıtım için.

Dağıtım olarak şunları önerebilirim:
Fedora Linux (Sisteminiz kötüyse Fedora Spins üzerinden masaüstü seçip ona göre kurulum yapabilirsiniz),
EndeavourOS,
ArchCraft,
Debian 11.
Kurabilirsiniz. Linux Mint disinda MX Linux ve Manjaro oneririm.
Hocam Debian 11, EndeavourOS, ArchCraft ve MX Linux şuanlık güzel gözüküyor. Sistemim 4 GB RAM ve İntel Core 2 Duo 2Ghz işlemci barındırıyor. Bu sistemde çalışacak ve kullanımı kolay bir dağıtım olması açısından bu dört dağıtımdan hangisini önerirsiniz?

Hocam Debian 11, EndeavourOS, ArchCraft ve MX Linux şuanlık güzel gözüküyor. Sistemim 4 GB RAM ve İntel Core 2 Duo 2Ghz işlemci barındırıyor. Bu sistemde çalışacak ve kullanımı kolay bir dağıtım olması açısından bu dört dağıtımdan hangisini önerirsiniz?
Hepsi sisteminizde calisir. Begendiginizi yukleyin.

1673176926597.png

Tamam, o zaman kurulumdan sonra driver yukleyeceksiniz. Diger driver'lariniz otomatik olarak yuklenecek.
Nvidia'nın driver indirme bölümünde download type alanında bu şekilde iki seçenek var hocam burada neyi seçeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı