Çözüldü 1TB'lik SSD önerisi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Bütçe
750

Cobbix

Femtopat
Daha fazla  
İyi akşamlar, arkadaşlar ben 1TB'lik SSD almayı düşünüyorum ama SATA SSD ve M.2 SSD arasında kararsız kaldım. Arada fiyat farkı da var çünkü M.2 yuvası boşta duruyor. Şu anda sistemde 240 GB'lik SATA takılı. Ben depolama ve oyun yüklemek için kullanacağım, onun haricinde PC'de çok fazla vakit geçiren biri değilim. Bütçe belirtmek gerekirse maksimum 750 TL ayırabilirim, yardım ve önerilerinizi bekliyorum. Şu anda kullandığım sistem özellikleri ise;

İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz AM4
Anakart: Gigabyte B450M S2H s+v+GL DDR4 AM4 (matX)
Ekran kartı: INNO3D GeForce GTX 1650 Twin X2 OC 4 GB 128bit
RAM: Crucial Ballistix 16 GB (2x8) 3000MHz DDR4 CL15 SSD:
Netac N535s 240 GB 560/520 Mbps 2.5" SATA3
Güç kaynağı: 650W 80+

750 TL'ye 1 TB imkanı yok.

Patriot oldukça giriş seviyesi bir model, işinizi görecektir. A2000 orta seviye bir model, daha hızlı ve daha dayanıklı. A2000 öneririm şahsen. Daha ucuza bulacaklarınızın hayrı olmayacaktır. Bu bütçeye 500 GB SSD veya 2 TB HDD bakmanızı öneririm.

750 TL bütçeye 1TB bir NVMe M.2 SSD almak çok zor, ortalama bir SATA için de bütçenin yine birazcık artması gerekiyor. 500GB M.2 + 1TB HDD'ye ne dersiniz?
Oyun ve depolama için 1TB SSD çok da gerekli değil zaten.

750 TL'ye 1 TB imkanı yok.

Patriot oldukça giriş seviyesi bir model, işinizi görecektir. A2000 orta seviye bir model, daha hızlı ve daha dayanıklı. A2000 öneririm şahsen. Daha ucuza bulacaklarınızın hayrı olmayacaktır. Bu bütçeye 500 GB SSD veya 2 TB HDD bakmanızı öneririm.

Teşekkür ederim bütçeyi 1000-1100 civarlarınada çıkartabilirim ama benim öğrenmek istediğim tam olarak SATA ve M.2 arasında kalmış olmam günlük rutin işler ve oyun için M.2 almak mantıklı mı yoksa SATA işimi fazlasıyla görür mü?
750 TL bütçeye 1TB bir NVMe M.2 SSD almak çok zor, ortalama bir SATA için de bütçenin yine birazcık artması gerekiyor. 500GB M.2 + 1TB HDD'ye ne dersiniz?
Oyun ve depolama için 1TB SSD çok da gerekli değil zaten.

Teşekkür ederim hocam ama HDD düşünmüyorum ya.
Samsung 970 EVO Plus.

Teşekkür ederim hocam ama Samsung bütçeyi bayağı zorluo yaa
Hocam bütçe 750 lira öneriniz ise en ucuz olarak 1TB değerinde olan model için 1450 lira hocamızın bütçesinin iki katı civarı.

Teşekkür ederim hocam çok haklısınız.

Teşekkür ederim bütçeyi 1000-1100 civarlarınada çıkartabilirim ama benim öğrenmek istediğim tam olarak SATA ve M.2 arasında kalmış olmam günlük rutin işler ve oyun için M.2 almak mantıklı mı yoksa SATA işimi fazlasıyla görür mü?
SATA fazlasıyla yeterli olur. Ancak son birkaç ayda M.2 SSD'lerin fiyatının iyice düşmesiyle M.2 almak daha mantıklı oluyor. Hangisini ucuz bulursanız diyeyim.

Ayrıca oyunlarda ve günlük işlerde sıralı okuma ve yazma değerleri pek önemli değil. Bu yazan 3000 MB/s değerler çok büyük bir dosyada çalışırken veya bir veriyi bir yerden bir yere taşırken lazım oluyor. Bu yazan hızlarda SLC önbellek kullanılarak erişiliyor. SLC önbellek dolduğunda hızlıar 600 MB/s'lere yani TLC NAND'ların hızına düşüyor. SSD kendini boşta hissettiğinde SLC önbelleğini temizleyip hızları yine 3000 MB/s'lere çıkarıyor.

Günlük kullanım ve oyunlarda önemli olan rasgele okuma ve yazma değeri yani IOPS.

Birkaç öneri bırakayım;

SATA tarafında 50 TL daha koyabilirseniz 870 EVO çok mantıklı. SATA olarak alınabilecek en iyi SSD'lerden. Bir 860 PRO değil ancak normal bir kullanıcı için gayet güzel.

M.2 tarafında Crucial'da A2000'de Micron üretimi 96L TLC NAND kullanıyor.
A2000 2 çekirdek; 4 kanal, P5; 2 çekirdek 8 kanala sahip kontrolcüler kullanıyor.
DRAM'li SSD'ler hem P5 hem A2000. Hız olaraksa P5; %50 kadar daha hızlı.

SATA fazlasıyla yeterli olur. Ancak son birkaç ayda M.2 SSD'lerin fiyatının iyice düşmesiyle M.2 almak daha mantıklı oluyor. Hangisini ucuz bulursanız diyeyim.

Ayrıca oyunlarda ve günlük işlerde sıralı okuma ve yazma değerleri pek önemli değil. Bu yazan 3000 MB/s değerler çok büyük bir dosyada çalışırken veya bir veriyi bir yerden bir yere taşırken lazım oluyor. Bu yazan hızlarda SLC önbellek kullanılarak erişiliyor. SLC önbellek dolduğunda hızlıar 600 MB/s'lere yani TLC NAND'ların hızına düşüyor. SSD kendini boşta hissettiğinde SLC önbelleğini temizleyip hızları yine 3000 MB/s'lere çıkarıyor.

Günlük kullanım ve oyunlarda önemli olan rastgele okuma ve yazma değeri yani IOPS.

Birkaç öneri bırakayım;

SATA tarafında 50 TL daha koyabilirseniz 870 EVO çok mantıklı. SATA olarak alınabilecek en iyi SSD'lerden. Bir 860 Pro değil ancak normal bir kullanıcı için gayet güzel.

M.2 tarafında Crucial'da A2000'de Micron üretimi 96l TLC NAND kullanıyor.
A2000 2 çekirdek; 4 kanal, p5; 2 çekirdek 8 kanala sahip kontrolcüler kullanıyor.
Dram'li SSD'ler hem P5 hem a2000. hız olaraksa p5; %50 kadar daha hızlı.

Çok teşekkür ederim hocam dediğim gibi 240GB SATA hali hazırda takılı zaten ama M.2 yuvası boşta orayada Crucial 1TB P5 M.2 alıp taksam ikisini de performans kaybı yaşamadan rahatça kullanabilir miyim? Yani Windows'u SATA'ya oyunları ise M.2'ye kursam sıkıntı yaratır mı?

Geri
Yukarı