1x16 RAM'e 8 GB eklersek 16+8 Dual olur mu?

Çözünürlük farkından başka bir şey olacağını düşünmüyorum. Bir ihtimal laptop ise dahili GPU'dan harici GPU'ya geçiş yapıyor da olabilirsiniz.

Bende öyle düşündüm ve bu da RAM kaynaklı sanırım. Genellikle Dual ch RAM kullanıldığında harici ekran kartı yüksek öncelikli harcanıyor.

Harici karta öncelik tanıması RAM ile alakalı değil programın istediği güçle alakalı oluyor.

Fark ettiğim 100 kişiden 100'ünde de yüksek ekran kartı isteyen oyunlarda dahil Single Channel RAM kullanıldığında harici ekran kartını gerektiği kadar kullanmaması. Dual RAM'e geçenler ekran kartını %99'a kadar kullanıyor fakat benim gibi Single'lar ancak %60'a kadar kullanım görüyor nedense.

2x8 GB RAM kullanırken de 100% kullanım görüyordum 1x8 kullanımda da 100% kullanım görüyorum GPU için. Dual channel işlemci olarak performansı bir tık arttırsa da 40%'lik bir darboğazı engelleyecek kadar arttırmaz. Aynı şekil laptopumda da tek kanal ile 100% kullanım rahatlıkla görebiliyorum.

2x8 GB RAM kullanırken de 100% kullanım görüyordum 1x8 kullanımda da 100% kullanım görüyorum GPU için. Dual Channel işlemci olarak performansı bir tık arttırsa da 40%'lik bir darboğazı engelleyecek kadar arttırmaz. Aynı şekil laptopumda da tek kanal ile 100% kullanım rahatlıkla görebiliyorum.

Hocam %100 kullanım gördüğünüz oyun/oyunlar hangisi?

Geri
Yukarı