2.4GHz modem 5GHz router ile kullanılabilir mi?

Kutudan çıkan ethernet kablosu. Routeri uzak biryere koymayacaksanız ekstra almanıza gerek yok.
O kadar yükselmez ama doğal olarak kablolu ile 1ms civarı yükselebilir. Wi-Fi ile karşılaştırıyorsanız 5GHz'nin pingi daha az olur.
Edit: Videoda modemle routeri Wi-Fi ile bağlamış büyük ihtimal.
Hocam biraz saçma geldi kesin olur değil mi? Sonuçta modem desteklemiyor 5GHz.

Hocam biraz saçma geldi kesin olur değil mi? Sonuçta modem desteklemiyor 5GHz.
Modemin Wi-Fi'si ve routerin Wi-Fi'si bağımsız takılıyor. Sıkıntı çıkarmaz. Ben kendi bilgisayarımı Fiber Router olarak kullanıyorum Xiaomi Mi Router 4A Giga'yı ise senin kullanmak istediğin gibi Wi-Fi AP olarak kullanıyorum.

Ya hocam modeminizin 5 Ghz desteklemesi veya desteklememesi neyi değiştirir? Modem bundan sonra sadece DSL sinyalini sonlandırıp routera aktaracak, WiFi'ı çalışmayacak ki.

Modeminizin WiFi'ını kapatacaksınız. Modeminizin herhangi bir LAN portuna bir ethernet kablosu takacaksınız. Ethernet kablosunun diğer ucunu da yeni alacağınız routerın WAN portuna bağlayacaksınız. Routera güç verip kurulum aşamasında next-next-next diyerek dynamic IP seçeceksiniz. Otomatik olarak bağlantı sağlanacak. Routerın WiFi ayarlarını yapacaksınız. Bu kadar yani.

Bridge moda falan almanıza gerek yok, pek bilmediğiniz göz önüne alınırsa. En azından şimdilik.

Sadece günü kurtarmak yerine kullandığımız cihazların çalışma mantıklarını bir öğrensek çok daha başka olacak da, neyse. Ülkem insanı modem nedir, router nedir, farkları nelerdir bilmiyor daha.

Yeni konular

Geri
Yukarı