2.4GHz modem ile 5 GHz router kullanılırsa performans nasıl olur?

576864

Kilopat
Makaleler
3
Bu olay olduğunda cihaz iyi performans verir mi? Birisi Türk Telekom'un modemi diğeri de Xiaomi 4A router mesela.

Son düzenleyen: Moderatör:
Router'a kablo çekilirse 5 GHz verir.

5GHz gereksiz olur, yanlışım yoksa 2.4GHz daha geniş kapsamlı fakat hızı sınırlıyor, mantıken 5GHz olanda da hız sınırlandığı için 2.4 GHz'den farkı kalmayacak. Hatta kapsama alanı düşeceği için iyinin kötüsü olacak.

5GHz gereksiz olur, yanlışım yoksa 2.4GHz daha geniş kapsamlı fakat hızı sınırlıyor, mantıken 5GHz olanda da hız sınırlandığı için 2.4 GHz'den farkı kalmayacak. Hatta kapsama alanı düşeceği için iyinin kötüsü olacak.

Hocam ben 2.4 kullanıyorum 60 alıyorum 5'e bağlanıyorum 100 alıyorum. Büyük bir fark oluyor.

Yakın mesafeden 5 GHz ile daha yüksek hız almak mümkün.

Hocam ben 2.4 kullanıyorum 60 alıyorum 5'e bağlanıyorum 100 alıyorum. Büyük bir fark oluyor.

Tamam da router genelde geniş alanlara yayılsın diye kullanılıyor. Bir de sizin bahsettiğiniz olay konu sahibininkinden bağımsız. Kablosuz bağlantılı routerde ana modemden alınan kablosuz hızdan daha yüksek hız alınması imkansız. Sizin modemde hem 2.4 hem de 5GHz olduğu için 5 olanda daha yüksek hız alıyorsunuz.

Gereksiz dememek gerek. Valorant'ta 5 GHz'ye bağlandığımda 4ms ping alırken 2.4 GHz'de 9ms ping alıyorum. Huawei AX3 kullanıyorum ping konusunda arada ciddi bir fark oluşuyor. Başka odalarda kullanım için 2.4 GHz tercih edilebilir fakat RDP gibi uzaktan çalışma yapanlar ya da rekabetçi oyunlar oynayan için Router'a olabildiğince yakın olup 5GHz bağlantı yapmakta fayda var.

Geri
Yukarı