2. el bilgisayar alırken satıcıya nasıl güvenebilirim?

Ekrem_Abi

Decapat
Merhabalar. Ramazan ayından sonra bir 2. el bilgisayar almaya karar verdim. Gayet de iyi bir bilgisayar buldum; 1050 Ti, i5 8. nesil... 6000 TL, fiyatı da uygun geldi. Birikimim de var ama arkadaşıma gösterdiğimde "bu adam dolandırıcı, bu kadar uyguna satmaz" tarzı şeyler söylediler. Ben karşımdaki kişiye nasıl güveneceğim? Mining yapıp yapmadığını nasıl anlayacağım? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Merhabalar. Ramazan ayından sonra bir 2. el bilgisayar almaya karar verdim. Gayet de iyi bir bilgisayar buldum; 1050 Ti, i5 8. nesil... 6000 TL, fiyatı da uygun geldi. Birikimim de var ama arkadaşıma gösterdiğimde "bu adam dolandırıcı, bu kadar uyguna satmaz" tarzı şeyler söylediler. Ben karşımdaki kişiye nasıl güveneceğim? Mining yapıp yapmadığını nasıl anlayacağım? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Fiyatı piyasaya göre anormal ama sarı sitede insanlar kafalarına gelen fiyatı koyuyorlar. Bana göre normal o sistem için.
Bütçeni 1 tık yükseltip 2.el 6500XT tabanlı bir sistem kur derim. 1050 Ti'dan daha güncel ve yeni olduğundan ilanlar faturalı garantili.

Bilgisayar fiyatına bakarken soruna bakmadan geçmişim,

Sistemdeki "RAM, SSD, HDD, ekran kartı testi" ve birkaç oyun testi isteyip sistemi sana gelincede bu testlere sokman lazım. Mining yapılmış kart anlanırmı işin bileni olacaksın gibi bir durum yok. Olay kartın tamir görüp görmemesiyle alakalı olabilir çünkü genellikle bu kartlar bozulunca işlem yapılıyor.

Bazı kullanıcılar ise kartın boştaki durumundan anlaşılabileceği üzerinde.

Ha! bir kaç oyun testi deyip geçtim ama oradaki amaç sıcaklık değerleri.

Son düzenleme:

1050 Ti gibi bir kartla miningin karı çok olmaz zaten. Ayrıca kart bir sistemin içinde ise ve tekse büyük ihtimalle doğru ayarlarla mining yapılmıştır yapıldı ise. Doğru ayarlarda yapılan miningin karta zararı olmaz bunu belirtiyim. Ayrıca 6K ya o sistem alınmaz. 2. el bazı parçalar kullanarak 1650-6500XT toplanabilir.

Fiyatı piyasaya göre anormal ama sarı sitede insanlar kafalarına gelen fiyatı koyuyorlar. Bana göre normal o sistem için.
Bütçeni 1 tık yükseltip 2.el 6500XT tabanlı bir sistem kur derim. 1050 Ti'dan daha güncel ve yeni olduğundan ilanlar faturalı garantili.

Ben bilgisayarın durumu iyi olduğunu nasıl anlayacağım mining yapıp yapmadığını bilgisayarın sağlık durumunu nasıl anlayacağım.

Ben bilgisayarın durumu iyi olduğunu nasıl anlayacağım mining yapıp yapmadığını bilgisayarın sağlık durumunu nasıl anlayacağım.

Disklerin durumu için Crysatl disk mark kullanabilir. İşlemciyi stress testine sokup değerlere bakabilirsin.

Mining yapıldığı hakkında kesin bir bilgiye ulaşmak zor ama mining kartları arada bir açılıp bakımı yapıldığından ve bozulduğu anda işlem gördüğünden fiziksel olarak dışındaki bir vida vb parçalarda sorun var mı buna bakın.

Tabii kartlardaki tek sorun mining olamasa gerek GPU-Z ile de bir kontrol yapacaksın onun dışındada bir sitres testi ve oyun testi ki sıcaklık değerlerini gör oradan.

Sağlık durumu ise parçalara tek tek yapacağın testlerden geçiyor örneğin SSD sağlık testi %85min olmalı.
Sistem bellekleri ( RAM ) arızalı bir bellek var ise onu göz önünde bulundurup fiyattan düşebilirsin. Sistem gelince bir bilgisiyarcıdan diğer slotuda kontrol ettir (eğer tek slotta taklı RAM var ise).
Ekran kartı-işlemci için yapılacak testler FurMark, OCCT olabilir.

Geri
Yukarı