2. el GTX1080 Ti mı yoksa sıfır RX 5700 XT mi?

Merhaba. 3000 TL civarında 2. el 1080 Ti almak mı daha mantıklı yoksa üstüne biraz para koyup RX 5700 XT mi almak daha mantıklı olur? 1080 Ti'da garanti süresi bitmiş oluyor genelde

Son düzenleyen: Moderatör:
Konu NVDIA-AMD olunca herkes koşa koşa geliyor konuya :)

Dostum aynı ikilemde kalmış biri olarak düşüncelerimi ve deneyimimi anlatayım sana.
Bende GPU ararken 1080Tİ bakıyordum ikinci el sonra yok mining yapılmış mı? yok garantisi var mı? ve gereksiz yüksek rakamlar kart kondisyonu hakkında soru işaretler derken dedim lanet olsun gittim bir hışımla RX 5700 XT Nitro+ aldım. RTX bakmadım çünkü 2000 serisinin başından beri sürdürdüğü fiyat politikası çok yanlıştı NVDIA ve hak etmiyor bunu, benim protesto etmem bir şeyi değiştirmeyecek tabi ama 3000 serisini bekleme kararı almıştım. Neyse konuya dönelim İlk aldığım günden beri tedirgindim çünkü herkes öyle bir gömüyor ki kartı dedim herhalde çalışmayacak kart. Neyse kurdum sistemi çalıştırdım Kasım 2019 da topladım imzada yazan sistemi ve şuan inan bana bir kere sorun yaşamadım bir kere bile. Sıcaklık değerleri bir kere olsun 65 C'yi geçmedi bir kere bile hata almadım. Oynadığım oyunları da yazayım;
Black Desert 85-120 FPS / R6 144 FPS / APEX 144 FPS / PUBG 100-144 FPS
*Tüm oyunlar 2K 144 Hz Ultra ayarlarda.

Özetle karar senin, benim önerim şuan bir geçiş kartı alıp RTX 3000 serisini beklemen yönünde olur.

Son düzenleme:
Konu NVDIA-AMD olunca herkes koşa koşa geliyor konuya :)

Dostum aynı ikilemde kalmış biri olarak düşüncelerimi ve deneyimimi anlatayım sana.
Bende GPU ararken 1080Tİ bakıyordum ikinci el sonra yok mining yapılmış mı? yok garantisi var mı? ve gereksiz yüksek rakamlar kart kondisyonu hakkında soru işaretler derken dedim lanet olsun gittim bir hışımla RX 5700 XT Nitro+ aldım. RTX bakmadım çünkü 2000 serisinin başından beri sürdürdüğü fiyat politikası çok yanlıştı NVDIA ve hak etmiyor bunu, benim protesto etmem bir şeyi değiştirmeyecek tabi ama 3000 serisini bekleme kararı almıştım. Neyse konuya dönelim İlk aldığım günden beri tedirgindim çünkü herkes öyle bir gömüyor ki kartı dedim herhalde çalışmayacak kart. Neyse kurdum sistemi çalıştırdım Kasım 2019 da topladım imzada yazan sistemi ve şuan inan bana bir kere sorun yaşamadım bir kere bile. Sıcaklık değerleri bir kere olsun 65 C'yi geçmedi bir kere bile hata almadım. Oynadığım oyunları da yazayım;
Black Desert 85-120 FPS / R6 144 FPS / APEX 144 FPS / PUBG 100-144 FPS
*Tüm oyunlar 2K Ultra ayarlarda.

Özetle karar senin, benim önerim şuan bir geçiş kartı alıp RTX 3000 serisini beklemen yönünde olur.
Black Desertte eminmisin 65 derecede çalistigina 3 fanli modeller bile o oyunda 75 80 arası çalışıyor diye biliyorum.Karakterinizi sabit bırakıp ekran koruyucu moda geçinçe 1 saatlik sıcaklık değerini ölçermisiniz.

Black Desertte eminmisin 65 derecede çalistigina 3 fanli modeller bile o oyunda 75 80 arası çalışıyor diye biliyorum.Karakterinizi sabit bırakıp ekran koruyucu moda geçinçe 1 saatlik sıcaklık değerini ölçermisiniz.

Tabi ki ölçerim, Nitro+ 3 fanlı zaten ve manuel fan (60>3100 RPM) ayarı, kasadaki hava akışını iyi yaparsanız gayet iyi sıcaklıkta çalışıyor. Negatif basınç oluşturuyorum kasada.

Negatif basınç nedir? Ben de Nitro+ kullanıyorum.

Bu biraz kasa kullandığınız fanlar ve soğutma sisteminizle alakalıdır, sıvı soğutma kullanmıyorsanız tavsiye etmem. Negatif basınç basitçe kasa içinde ki basınç dışarıda ki basınçtan küçüktür yani içeri deki havayı sürekli dışarı atacak bir akım sağlamaktır handikapları çoktur mesela çok toz çeker filtrelerinizi düzenli olarak temizlemeniz gerekir vs. vs.
Birde ekran kartını rahatlatmak için tam ekran kartının altına tahliye fanı takabilirsin tabi kasan buna elverişli olmalı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı