2. el MacBook almam mantıklı mı?

bk9911

Hectopat
Tasarım okuyorum genelde Photoshop, Illustrator gibi programlar kullanıyoruz. Oyun oynamıyorum 7-8 bin civarı bütcede 2. el MacBook alınır mı?
Masaüstü sistemim var sarjı uzun gitsin ve bu programlarda sıkıntı yaratmasın istiyorum hangi modeli önerirsiniz? M1 olan modeli almak istemiyorum o kadar bütçem yok şu an.

Bütçe o kadar varsa biraz daha koyup sıfır alın.

Intel MacBook önermem. M1 her türlü daha iyi.

Hocam indirimle 9600 TL (fiyatı böyle hatırlıyorum) ye M1 MacBook almanız çok daha iyi olur.

Bütçe o kadar varsa biraz daha koyup sıfır alın.

Intel MacBook önermem. M1 her türlü daha iyi.

Hocam öyle yaparsam sonu gelmez. Şimdi 3 bin koyarsam üstüne bu sefer 8 GB RAM yetmez, almışken 16 GB veya Pro modelini al diyenler vs olacak bu sefer bütcemi çok aşmış olacağım. Başlığı M1 diye açmış olsam ona da 16 GB al mutlaka yazılacaktı kesinlikle. Benim işimi görsün yeter yani 5.000 TL olan model bunu karşılarsa onu da alabilirim 7-8 bin şart değil.
Hocam indirimle 9600 TL (fiyatı böyle hatırlıyorum) ye M1 MacBook almanız çok daha iyi olur.

Hocam M1 en düşük konfigürasyonunda RAM ve hafıza kıtlığı var. Bunları eklersemde bütçe çok aşılmış olacak. Eski modellerde bana bu yazdığım işleri görecek bir cihaz önerebilirseniz harika olur. Air 2017 gibi model ismi afaki veriyorum teknik özelliklere cok hakim değilim açıkçası.

Hocam öyle yaparsam sonu gelmez. Şimdi 3 bin koyarsam üstüne bu sefer 8 GB RAM yetmez, almışken 16 GB veya Pro modelini al diyenler vs olacak bu sefer bütcemi çok aşmış olacağım. Başlığı M1 diye açmış olsam ona da 16 GB al mutlaka yazılacaktı kesinlikle. Benim işimi görsün yeter yani 5.000 TL olan model bunu karşılarsa onu da alabilirim 7-8 bin şart değil.

Hocam M1 en düşük konfigürasyonunda RAM ve hafıza kıtlığı var. Bunları eklersemde bütçe çok aşılmış olacak. Eski modellerde bana bu yazdığım işleri görecek bir cihaz önerebilirseniz harika olur. Air 2017 gibi model ismi afaki veriyorum teknik özelliklere cok hakim değilim açıkçası.
Air 2017 kullanıyordum, bence artık ömrünü doldurmuş bir cihaz. Bırak Photoshop'u Illustrator'u, yeni işletim sistemleri yüzünden boşta bile kasıyor. Zaten 2 yıl öncesinin teknolojisini kullanıyor, 5. nesil işlemci. Bari 2. el alacaksanız işlemcisi iyi olanlara bakın. RAM'in de size yetmeyeceğini düşünüyorsanız bir şey diyemem. Sonuçta tasarım için alıyorsunuz. Bu tip cihazlara bakabilirsiniz:

Hocam MacBook Air olarak ancak bunlar var daha eskileride iş görmez bence. 16 GB olup 512 GB SSD olup ucuz olan adam akıllı yok.
2. el MacBook Pro'lar uçuyor gidiyor zaten :D. Düşük fiyatlı olanlarda da 3. nesil işlemci var.
Benim tercihim hala M1'in en düşük konfigürasyonu. Monterey güncellemesi ile RAM optimizasyonunu da arttırdılar zaten. Ben hackintosh ile kullanmama rağmen 700-800 MB düşüş oldu.
Bu konudaki arkadaş bizzat söylemiş.

Air 2017 kullanıyordum, bence artık ömrünü doldurmuş bir cihaz. Bırak Photoshop'u Illustrator'u, yeni işletim sistemleri yüzünden boşta bile kasıyor. Zaten 2 yıl öncesinin teknolojisini kullanıyor, 5. nesil işlemci. Bari 2. el alacaksanız işlemcisi iyi olanlara bakın. RAM'in de size yetmeyeceğini düşünüyorsanız bir şey diyemem. Sonuçta tasarım için alıyorsunuz. Bu tip cihazlara bakabilirsiniz:

Hocam MacBook Air olarak ancak bunlar var daha eskileride iş görmez bence. 16 GB olup 512 GB SSD olup ucuz olan adamakıllı yok.
2. el MacBook Pro'lar uçuyor gidiyor zaten :D. Düşük fiyatlı olanlarda da 3. nesil işlemci var.
Benim tercihim hala m1'in en düşük konfigürasyonu. Monterey güncellemesi ile RAM optimizasyonunu da arttırdılar zaten. Ben Hackintosh ile kullanmama rağmen 700-800 MB düşüş oldu.
Bu konudaki arkadaş bizzat söylemiş.

Teşekkürler tavsiyeleriniz için söylediklerinize katılıyorum. Sanırım sonunda sıfır M1 alacağım. 16 GB versiyonunu alabilsem direkt alırdım 8 GB düşündürüyor fakat çok ağır çalışmayacağım bir sıkıntı olmaz sanırım. Bizim derslerde kullandığımız Mac bilgisayarlarda zaten 5-6 senelik onlarda yaptığımı M1 8 GB hayli hayli yapması lazım.

Geri
Yukarı