2. el otomobil piyasası

Bu biraz abartı olmuş. Kasım-Aralık aylarındaki yeni araç arama zamanımdaki fiyatlarla şimdikiler arasında %20-25 civarı fark var. Gerçi şu anda çoğu firmanın yapacağı yeni "güncellemelerden" sonra durum ne olacak bilmiyorum. %30-35 civarlarına çıkabilir belki.

Yakın tarihimizdeki örneklerden halimizi öngörmek zor değil. Hâlâ durumun vehametini "tam olarak" fark etmeme ihtimaline karşı senin umutlarını iyice söndüren kişi olmak istemediğim için olacakları anlatmamayı tercih ederim. 2. el piyasasının yükselmesi de normal karşılanabilir, alım gücü düşük bir ülke olarak bir insan yerine yenisini alamayacakken elindekini niye satsın? Elindekini iyi fiyattan birine "çakması" gerekiyor ki yerine başka bir şey alabilsin. Artık durum bu. Eskiden asıl sorunumuz enflasyondu ama bunun üzerinden geçeli 2 yıl oldu, nur topu gibi stagflasyon ekono misine hoş geldiniz. :D

Abartı değil, %45 ÖTV'ye tabii olan araçlarda artış daha fazla. Bu araçlarda %30-40 arasında fiyat artışı var. Yakın zamanda %15 daha zam bekleniyor.

Bir de liste fiyatlarına bakmayın, o fiyattan kimseye araç satmıyorlar. Sıfır araç karaborsa şu an.

Bir de liste fiyatlarına bakmayın, o fiyattan kimseye araç satmıyorlar. Sıfır araç karaborsa şu an.
Şu anda gene arazi kabiliyeti iyi olan bir modelle değiştirmek için araç arıyorum ve bayilerle temas halindeyim. Onun nedeni çoğu markada sıfır aracın karaborsada olmasından çok fiyatların henüz sitelerde güncellenmemiş olması. Mesela Mazda'nın fiyatları aylar öncesinin fiyatları olarak görünüyor ama çoğu firma bu süreçte 2 tane zam yaptı. Bir de bu son durum öncesinde bayiler pazarlık paylarında iyi fiyatlar teklif edebiliyorlardı, 35-40 bin liralık indirimler olabiliyordu. Şu anda herkes arabayı yatırım aracı olarak görüp alma sırasına girdiği için o pazarlık payı artık olmuyor.

Söylediğin %40'lık değişimler eskiden %45'lik ÖTV dilimine giren araçlar için olabilir dediğin gibi. O dönemde benim araştırdıklarım direkt %60'lık ÖTV dilimine giren araçlar olduğu için o nüansı kaçırmış olabilirim.

Geri
Yukarı