2.El PC almak

Epeydir burdayım 2.El satış yapan arkadaşların bir kere bile doğru düzgün fiyat verdiklerini görmedim. 2. El alışveriş için öncelikle donanım bilginizin iyi olması gerekiyor. Piyasayı bilmeniz gerekiyor. Misal; internet üzerinden 4000 liraya bulabileceğiniz notebook'un 2. eline 4500 lira fiyat çeken insanlar görebilirsiniz. 2000'li yılların başından bu yana bir sürü PC dolandırıcılık olayıyla karşılaştım. Önceden böyle internet üzerinden alış veriş yaygın değildi. Kazık atan adam genelde arkadaş çevresinden olurdu. Şunu hiç unutmamak gerekir; "İtimat kontrole mani değildir". 2. El alma diye birşey demiyorum. Bu işlerden pek anlamıyorsanız tavsiye etmiyorum. Zaten anlayan adam da test etmeden almaz.

'Yaklaşık vatandan tek tek toplayınca 300-1000 Tl arası daha uygun sizce görüp 2.el almak mantıklı mıdır?'
Bu cümlenin Türkçe olduğu bile şüpheli. İmla kurallarını düzgün kullansaydınız bir de. Zamanınızda pek yazım kuralları sormamışlar sınavda demek ki. Ne daha uygun? Direk sistem mi, ekran kartı mı, işlemci mi..? Nokta yok, virgül yok. Düzgün yazmadığınızın farkındaysanız böyle 'boş konuştu' diyerek atarlanmanın mantığı yok. Ayrıca bütçenizin düşük olduğunu söyledim, kötü bir şey mi bu?

Epeydir burdayım 2.El satış yapan arkadaşların bir kere bile doğru düzgün fiyat verdiklerini görmedim. 2. El alışveriş için öncelikle donanım bilginizin iyi olması gerekiyor. Piyasayı bilmeniz gerekiyor. Misal; internet üzerinden 4000 liraya bulabileceğiniz notebook'un 2. eline 4500 lira fiyat çeken insanlar görebilirsiniz. 2000'li yılların başından bu yana bir sürü PC dolandırıcılık olayıyla karşılaştım. Önceden böyle internet üzerinden alış veriş yaygın değildi. Kazık atan adam genelde arkadaş çevresinden olurdu. Şunu hiç unutmamak gerekir; "İtimat kontrole mani değildir". 2. El alma diye birşey demiyorum. Bu işlerden pek anlamıyorsanız tavsiye etmiyorum. Zaten anlayan adam da test etmeden almaz.

Yok hocam zaten görmeden almam ve alcağım kişilerde forumda referansı olan kişiler çağırıyorlar. Gel bak test et diye ama normalde nasıl olması gerektiğini tam bilmiyorum normalden düşük çıkarsa pek anlamam. Bu yüzden endişem var da yakın arkadaşım iphone 7 aldı 2.el aciliyetten satmış bir adam ben 0 almıştım benim aldığımdan 500 TL daha ucuza alıp nerdeyse onun telefonu benimkinden daha sağlam.

Son düzenleyen: Moderatör:
yok hocam zaten görmeden almam ve alcağım kişilerde forumda referansı olan kişiler çağırıyorlar gel bak test et diye ama normalde nasıl olması gerektiğini tam bilmiyorum normalden düşük çıkarsa pek anlamam.Bu yüzden endişem var da yakın arkadaşım iphone 7 aldı 2.el aciliyetten satmış bir adam ben 0 almıştım benim aldığımdan 500 tl daha ucuza alıp nerdeyse onun telefonu benimkinden daha sağlam
İkisi birbirinden çok farklı şeyler kardeşim.

3000 TL kadar bir bütçen varsa asla dizustu ve 2. el almani onermem... Dizustu hem ozelliklere gore pahali-2. el alirsan cakismalar cikabiliyor calisamiyor veya calissa da sıkıntılı oluyor. Iyi bir masaustu ile oyunları patlatan bir PC alabilirsin.

'Yaklaşık vatandan tek tek toplayınca 300-1000 Tl arası daha uygun sizce görüp 2.el almak mantıklı mıdır?'
Bu cümlenin Türkçe olduğu bile şüpheli. İmla kurallarını düzgün kullansaydınız bir de. Zamanınızda pek yazım kuralları sormamışlar sınavda demek ki. Ne daha uygun? Direk sistem mi, ekran kartı mı, işlemci mi..? Nokta yok, virgül yok. Düzgün yazmadığınızın farkındaysanız böyle 'boş konuştu' diyerek atarlanmanın mantığı yok. Ayrıca bütçenizin düşük olduğunu söyledim, kötü bir şey mi bu?

300-1000 TL arası daha uygun diyince bütçeyi 300-1000 TL anlıyorsanız bilmiyorum o galiba sizin probleminiz bu yüzden size kitap okumanızı önerdim zaten :) Bütçe düşük olduğunu söylemek kötü bir şey demedim nerden çıkardığınızı sordum sadece "300-1000 TL daha uygun" lafından bütçeyi çıkartığınız aklıma hiç gelmedi doğrusu.

3000 TL ye gayet güzel bir sistem toplanabilir. 2. el pek tavsiye etmiyorum. En azından bu bütçe için. Sistem için konu açınız ve Türkçe dersleri için de ayrı konu açınız.

İşte demek istediğim de o: imla kurallarını dosdoğru kullanmak zorunda olmanız değil, anlatmak istediğinizi anlatım bozukluğu yapmayacak şekilde anlatabilmek için gerekli noktalamayı kullanmak. Günde 1.30 saat kitap okuyan biri olarak söylüyorum, cümlenizi anlamadım ki bu forumda kitap okumayanlar da vardır, o yüzden cümleyi en anlaşılır biçimde yazmaya çalışmanız iyi olur. Düşük bütçenin kötü bir şey olduğunu düşünmüyorsanız neden bu kadar büyüttünüz, atarlandınız ve *'*boş*'* yapdığımı söylediniz? Ayrıca ' koyarak sizin sözünüzü alıntı yaptığımı anladınız mı? Demek ki anlamışsınız, ki bu yeterli. Türkçe'de devamında örnek verilebilecek sorularda yan yana .. koyulup sonuna '?' eklenir. Bu ünlem cümlelerinde de geçerlidir. Anlamak istemeyen bazı parti seçmenlerine benziyorsunuz gerçekten. ;)

:) Öncelikle tartışmayı uzatmak istemiyorum. O yüzden yok böyle olur yok şöyle olur olaylarına girmeyeceğim şahsi görüşüm forumlarda resmiyetten çok samimiyete inanırım o yüzden dosdoğru yazıp geri okumadım. Ben ordan onu çıkarttığınızı anlamadım açıkcası baktım yazmışsınız düşük bütçelisiniz galiba diye bende yazdığım yazıyı geri okudum ve nerden çıkarttığınızı anlamadım ve tepkimi belirttim. Birine bütçesi düşük olsa bile bütçen düşük filan yazmak bence hoş değil (yanlış anlaşılmasın Allaha şükür maddi durumum kötü değil.) Orada direk düşük bütçelisiniz deyince bende dediğim gibi tepkimi belirttim.

Şahsen arkadaşımın topladığı 5000 TL'lik sistemi 2200 TL'ye topluyorum 2-3 haftaya alacağım ve bence bir zararı yok ama benim tavsiyem oturduğun şehirden deniyerek almalısın :matrix:

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı