30 bin TL'ye sıfır PC mi yoksa 2. el PC mi almak mantıklı olur?

Ashleyw

Centipat
Merhaba, başlıkta da belirttiğim gibi, PC alacağım ama donanımsal bilgim pek yok. 30binlik bir bütçem var, bu bütçeye ikinci el PC almak mı daha mantıklı olur yoksa sıfır almak mı? Sıfır alıp her şeyi garantiye almak istiyorum ama bana PC hakkında yardımcı olan tanıdık ikinci el alalım diyor. Ekran kartı hakkında çok endişeliyim, sıfır almak daha güvenli geliyor. O da ekran kartını test ederim ben, sen dert etme diyor. Bana fikir verirseniz gerçekten çok mutlu olurum, şimdiden teşekkür ederim.
(Not: Oyun oynamak için istiyorum ben bu bilgisayarı. GTA, Detroit gibi oyunların yanı sıra ağır grafikli, iyi ekran kartı isteyen oyunlar da oynamak istiyorum. Buna göre yorum yaparsanız sevinirim <33)

Merhaba, başlıkta da belirttiğim gibi, PC alacağım ama donanımsal bilgim pek yok. 30binlik bir bütçem var, bu bütçeye ikinci el PC almak mı daha mantıklı olur yoksa sıfır almak mı? Sıfır alıp her şeyi garantiye almak istiyorum ama bana PC hakkında yardımcı olan tanıdık ikinci el alalım diyor. Ekran kartı hakkında çok endişeliyim, sıfır almak daha güvenli geliyor. O da ekran kartını test ederim ben, sen dert etme diyor. Bana fikir verirseniz gerçekten çok mutlu olurum, şimdiden teşekkür ederim.
(Not: Oyun oynamak için istiyorum ben bu bilgisayarı. GTA, Detroit gibi oyunların yanı sıra ağır grafikli, iyi ekran kartı isteyen oyunlar da oynamak istiyorum. Buna göre yorum yaparsanız sevinirim <33)

Hocam bana kalırsa bu bütçelerde 2. ele bulaşmanın gereksiz oldugunu düşünüyorum şu tarz DDR 5 sistem işinizi görür mü?

Hocam bana kalırsa bu bütçelerde 2. ele bulaşmanın gereksiz oldugunu düşünüyorum şu tarz DDR 5 sistem işinizi görür mü?
Temiz bir 6900XT bulmak varken niye 4060Tİ ile yetinsin ki arkadaş. Hazır kendi yanında yardımcı olacak insan da varmış.

20.400TL yapıyor. 2. EL 6900XT al tak buna.

850W gereksiz gibi 750W Gold bir PSU ile daha iyi bir kasa bulunabilirse 5K'ya. Kasa sanki iyi değil diye hatırlıyorum yanlış da olabilir. SSD tarafında da normal bir kullanıcı hız farkını anlayamaz. 1 TB daha mantıklı olur. Bu 3 modelden biri olabilir:

850W gereksiz gibi 750W Gold bir PSU ile daha iyi bir kasa bulunabilirse 5K'ya. Kasa sanki iyi değil diye hatırlıyorum yanlış da olabilir. SSD tarafında da normal bir kullanıcı hız farkını anlayamaz. 1 TB daha mantıklı olur. Bu 3 modelden biri olabilir:

6900XT takacaksa 850 watt almak zorunda malesef. Önerilen Psu zaten 850 watt.

Normal parçaları 0 ekran kartını ise 2. El alabilirsin.

20.400TL yapıyor. 2. EL 6900XT al tak buna.
Eğer o ekran kartını ikinci el bulabilirsem bi' bakarım sistem bana gider mi diye, çok teşekkür ederim bu kadar uğraşıp ilgilendiğiniz için.

Ayrıca zaten attığım anakartta 2. bir m2 slotu var. Gider 1-2 ay sonra bir tane daha m2 ssd alınır. Ayrıca gidip MLD M500 ultra önermeyin çok kötü ssd. Ben de eskiden testlerine bakmadan fiyat performans diye önermiştim ama inceleyince baya kötü olduğunu gördüm

Temiz bir 6900XT bulmak varken niye 4060 Ti ile yetinsin ki arkadaş. Hazır kendi yanında yardımcı olacak insan da varmış.

Dostum performans konusunda haklısın fakat belki arkadaş kafasının rahat olmasını istiyor. Alacagı fazladan FPS değerlerinin onun için önemli olmayabilir. Ben arkadaşa sadece sormak istedim son karar onundur tabii ki.

İşlemci, ekran kartı, RAM kullandıkça eskimeyen parçalar bakımları, temizlikleri, pedleri, macunları düzgünce halledildiği zaman çok uzun süre kullanılabiliyor bu parçalar. İkinci el bulursan sıfırdan farksız olduğu için ucuza alabilirsin.

Ekran kartı konusunda durum farklı o bütçeye alacağın yeni nesil kartlar zaten ikinci el ilanlarında da garantili ürün olarak geçiyor sıfırdan farksız en kötü 5-6 ay kullanılmış kartlar oluyor. İkinci ele girişirsen ileride pişman olmayacağın düzgün sistem toplarsın.

Kasa güzel de eğer bunu alırsam monitöre para kalmayacak, bunun bir alt modeli iş görür mü acaba?

Kasa güzel de eğer bunu alırsam monitöre para kalmayacak, bunun bir alt modeli iş görür mü acaba?

DDR5 ileriye dönük bir sistem olarak buna bakabilirsiniz, fiyatı da güzel duruyor.

DDR4 olarak düşünüyorsanız eğer;
Bunada bakabilirsiniz.

Geri
Yukarı