2. el RTX 3070 veya RTX 3080 vs sıfır RTX 3060 Ti

Alıcıya test yapabilme imkanın var mı sor. Test yapmadan alma. Test için yapacaklarını maddeler halinde yazıyorum.

0) Öncelikle kartı fiziksel olarak kontrol et. Her yerine bak köşelerine bak. Hasar, çizik vs. ara. Fanlarını elinle bir döndür. Rahat dönüyor mu kontrol et.
1) GPU-Z, HWMonitor, MSI Afterburner ve FurMark programlarını indir. Driver yüklü değilse GeForce Experience indir ve driverları güncelle.
2) GPU-Z üzerinden ekran kartının BIOS sürümüne bak ve o sürümü TechPowerUp'ın sitesinden kontrol et. BIOS'u değiştirildiyse de sorun değil. Orijinal BIOS'a döndürebilirsin.
3) HWMonitor ve FurMark'ı aç. 1920x1080 çözünürlükte 8xMSAA antialiasing ayarında bir stres testi başlat.
4) Test 15 dakika falan açık kalsın. Bu süre boyunca HWMonitor'den ekran kartı çekirdek ve Memory sıcaklığını, fan RPM değerlerini, güç değerlerini takip et. Ayrıca fiziksel olarak da ekran kartının fanlarını kontrol et. Fanlarda yalpalama var mı diye dikkatlice bak. Bir ekran kartının özellikle de mining kartının ilk bozulan kısmı genellikle fanları olur. Bazı model ekran kartlarının fanları kolay bulunabilirken bazılarının bulunmuyor. Fanları kolay bulunan bir model alırsan fanlar ileride yalpalamaya başlarsa kendin birkaç vida söküp takarak yenisiyle değiştirebilirsin. Güç olarak da ekran kartının TDP'sini bil. Hatta aynı modelin TechPowerUp sitesinden BIOS'larını incele. Hedef güç değerleri kaç wattmış öğren. Sonra o watt değerine çıkıyor mu testteyken kontrol et.
5) Son olarak MSI Afterburner üzerinden fanları elinle ayarla. %25-%50-%75-%100 fan seviyelerinde iken gözünle fanları incele.

Çekirdek sıcaklığı 70'in altındaysa çok iyi, 70-75 arası ise idare eder, 75'in üzeri bence alınmaz. Memory sıcaklığı da 90 derecenin altında olmasını tercih et. Fanların RPM değerlerini de kontrol et. Bu bahsettiğim sıcaklık değerlerine fan %100'de değilken ulaşsın. Genellikle fanlar %100'de dönüyorken 3300 RPM değerlerinde oluyor. %70-%80'de dönüyorken bu sıcaklık değerlerinde olsun ki %100'e alarak daha da soğutma şansın olsun. Ortam sıcaklığını da hesaba kat. Testi soğuk bir ortamda yapıyorsan, kart kasanın içerisinde kapalıyken birkaç derece daha fazla olacağını unutma.

Elimden çok fazla ekran kartı geçiyor. Ben ekran kartı alırken bu aşamaları uyguluyorum. Mining kartı alınır. Elektronik parçaları, mekanik gibi düşünme. Uygun ortamda ve sıcaklıklarda uzun yıllar çalışabilir bunlar. Ethereum mining yapılan kartların çekirdekleri neredeyse hiç kullanılmıyor. Yalnızca VRAM'leri overclocklanıyor. Dolayısıyla VRAM sıcaklığına dikkat et.

Ethereum mining bittiği için şu an gerçekten piyasada çok iyi fırsatlar var. Sıfır olarak ekran kartı fiyatları saçma sapan fiyatlara geldi. İkinci el piyasasıyla arasında uçurum var. Değerlendirmek lazım diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı