2. El Ürün Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Onur Haha Atan

Hectopat
Daha fazla  
16 yaşımda, daha önce hiç 2. El alım satım yapmamış biriyim. Şu an elimde bir elektronik cihaz var ve bunu Letgo'ya koydum, elden satacağım fakat henüz fazla alıcı çıkmadı ama çıkınca nelere dikkat etmem gerekiyor? Bir de alıcılar 30-40 yaşlarında insanlar da olabiliyor, o tür insanlarla buluşurken nelere dikkat etmem gerekiyor ve nasıl mekanlarda buluşmam gerekiyor? Bana biraz bilgi verir misiniz? Teşekkürler.

16 yaşımda, daha önce hiç 2. El alım satım yapmamış biriyim. Şu an elimde bir elektronik cihaz var ve bunu Letgo'ya koydum, elden satacağım fakat henüz fazla alıcı çıkmadı ama çıkınca nelere dikkat etmem gerekiyor? Bir de alıcılar 30-40 yaşlarında insanlar da olabiliyor, o tür insanlarla buluşurken nelere dikkat etmem gerekiyor ve nasıl mekanlarda buluşmam gerekiyor? Bana biraz bilgi verir misiniz? Teşekkürler.
Alışveriş merkezlerini ya da kalabalık olan herhangi bir yer olabilir.

Ürünü paketlemek ve dürüst olmak çok önemli. Ürünün kendi kutusuna, tüm belgeleriyle koy. Alıcı açısından pozitif düşünce yaratır. Cihazda en ufak sorun varsa dahi dürüst olmaktan çekinme, doğru olan neyse söyle.

Öncelikle kafanızda net bir fiyat belirleyin ve onun altına inmeyin. Fiyatı biraz yüksek koyun pazarlıkla kafanızdaki fiyata yaklaşsın. Bizim insanımız pazarlıksız ürün almıyor, özellikle ikinci el. Fiyatı kesin olarak önceden netleştirin, buluştuğunuz zaman pazarlık yapmaya çalışmasın. Letgo dışında iletişim aracı kullanmayın. Mümkünse yanınızda bir büyüğünüz olsun. Kalabalık alanlarda buluşup alışverişi tamamlayın.

Letgo üzerinden birçok alım satım yaptım. Elektronik ürünler de dahil.
Tek tavsiyem tüm ayrıntıları mesajda konuş. Belirsiz hiçbir şey kalmasın arada.
Fiyattan tut üründeki arıza, problemlere kadar. En ayrıntısına kadar konuş ki buluşma sırasında absürt bir durumda kalma.
Ne ilginç insanlar gördüm. Zaten mesajlarından tekin bir insan olmadığını hissediyorsan cevap dahi vermene gerek.
İlk yazdığıma ek olarak, fiyatı kesinlikle belirle, buluştuğunuzda "Ya bu fiyata anlaşmamış mıydık? Ya şu fiyata diye geldim ben boşuna gelmiş olmayalım, yapıver." gibi yorumlarla karşılaşmamak adına. :)
Ve 16 yaşında olman hiçbir şey değiştirmez. Yukarıda arkadaşlar saygılı ol yazmışlar da, saygı da bekle yani. İsterse 30 yaşında 40 yaşında olsun ne farkeder?
Sana saygı göstermek zorunda, karşındaki insan.
Acil ihtiyaç olmadığı sürece saygısız, boşboğaz ve patavatsız mesajlara da dönüş yapma. Gerekirse 1 hafta sonra 1 ay sonra sat ürünü...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı