2. El Ürün Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dostum ben sıkıntısız kullandığım r7 240 ekran kartını garantisi, faturası ve kutusu, kutu aksesuarları ile birlikte havaleyi aldıktan sonra kargoladım. Öncelikle ilk defa bir ürün kargoladığım için MNG Kargo karşı tarafı bir güzel kazıkladı. Ürünü tartmadan toplam masraf 40₺ çıktı, neyse ki alıcı ödeyecekti. Kendisi kartın görüntü vermediğini söyledi. Ben de ona benden kaynaklı olmadığını anlattım, garantiye göndermesini söyledim ve keşke çalıştığına dair bir kanıt vs. isteseydin dedim. O da benden de kaynaklı değil dedi ve benden parasını istedi. Lakin ben sattıktan sonra daha yüksek bir kart satın aldığım için ona paramın olmadığını söyledim. Cahilliği ile beni tüketici haklarına şikayet etmiş. Komik olan durum benim bir kurum, firma vs. olmamam ve her halükarda ben haklıyım. Kağıt ulaştı ancak bayadır hiçbir şey olmadı yine de bir tereddütüm yok. Hukuksal konularda bilgisi olan çoğu kişi bir şey olmaz dedi. Demek istediğim böyle bir şey yaşayacağım hiç aklıma gelmezdi. Sen sen ol Antakya'ya hiçbir şey yollama, etme, satma.

Eski dizüstü bilgisayarımı satarken alıcılarla önceden konuştum, daha az pazarlık yapan vardı fakat üslubunu beğenmediğim için daha ucuza başkasına sattım, neden derseniz benim kafamın rahat etmesi aradaki 200-300 lira pazarlıktan daha önemli. Anlayış kabiliyetine sahip olmayan birisini az çok konuşmasından sezebilirsiniz, genelde bu kişiler hayallerindeki cihazı alamadıkları için ikinci el ile yetiniyor, buraya kadar bi sorun yok fakat istediği cihazı alamaması üzerine sattığınız cihazda çok kusur arıyorlar sanki bir teknik servismişsiniz gibi sürekli sizi rahatsız edip, işte şurası böyle oldu şöyle oldu diyorlar halbuki bu sizinle alakalı bir sorun değil örneğin bilgisayar güncellenirken Windows çökmüş açılmıyormuş. Bunlar benim daha önceden yaşadığım şeyler size de tavsiye ederim. Örneğin bahsettiğim eski bilgisayarımı satarken bir beyefendi kızına okul için bilgisayar arıyormuş, kusurlarını ve artılarını özelliklerini anlattım beğendi ve satın aldı, daha sonrasında telefon almadım kendisinden çünkü bir sorun yaşarsa, bunun kendisi yüzünden olabileceğini tahmin edebilecek seviyede.

16 yaşımda, daha önce hiç 2. El alım satım yapmamış biriyim. Şu an elimde bir elektronik cihaz var ve bunu Letgo'ya koydum, elden satacağım fakat henüz fazla alıcı çıkmadı ama çıkınca nelere dikkat etmem gerekiyor? Bir de alıcılar 30-40 yaşlarında insanlar da olabiliyor, o tür insanlarla buluşurken nelere dikkat etmem gerekiyor ve nasıl mekanlarda buluşmam gerekiyor? Bana biraz bilgi verir misiniz? Teşekkürler.
Yaş konusunda yardımcı olmam gerekirse bir arkadaşınla veya büyüğünle gidebilirsin. Seni korkutmak istemem ama devir kötü. Hani yaşında küçük.

Merhabalar, hocam benim yaşım 28 ( yanlış anlaşılmasın. ) Şu 2 hafta içinde Amd Ryzen 1300x sattım, Ryzen 2600 aldım. Sennheiser Momentum In Ear kulaklık sattım, Thermaltake Smart RGB 700W PSU satın aldım hepsi ilan süreleri ile birlikte 2 hafta sürdü :) Letgo'da güzel bir platform olmaya başladı alışveriş açısından. Velhasıl şunu söylemek istiyorum ; en en başta yapacağın şey bir kere ilanını koyarken platforma ''Merhaba, herkese iyi günler.'' diyerek başlaman ayrı bir güzellik olur açıklama kısmına. ( Sana ayrı bir saygınlık kazandıracağını ve olgunluk kazandıracağını düşünüyorum.) Daha sonrasında ürününün tam marka model adı, ne kadar süre önce alındığı, ne kadar süre kullanıldığı, nereden alındığı ve garantisinin varsa ne kadar kaldığını uygun bir şekilde yazarak belirtmen senin için her zaman bir artı olacaktır. Takas düşünmüyorsan bu fikrinide eklemeni tavsiye ederim çünkü bir çok takas teklifinde bulunan kişi oluyor olumsuz düşündüğünde ters konuşabiliyorlar maalesef ki. En önemli diğer noktada arkadaşların da dediği gibi her zaman fiyat konusunda netleş alıcı veya satıcı ile daha sonra buluş ve her zaman ortak bir noktada buluşmaya metro metrobüs veya bir A.V.M. de buluşmaya özen göster. Aklına takılan başka birşey varsa cevaplayabilirim.

Not olarak şunuda ekliyeyim ; benim düşüncem kesinlikle kafanın yatmadığı adamlarla alışveriş yapma. Abuk subuk konuşan, ürünle alakalı görsel video tarzında birşey istediğinde ürün sağlam gerek yok gibi tereddüte düşüren bir hal hareket ile karşılaşırsan boş ver gitsin daha hayırlı olur. Başıma geldiği için diyorum. Ürünün çalışır bir şekilde olarak görmek için video istedim bu bahsettiğim işlemciydi günün tarihi ve işlemcinin marka model olarak görünür şekilde videosunu ya ben ürünün arkasındayım videoya gerek yok, ben biliyorum çalıştığını ve sorunu yok bişey olursa beni bulursun falan gibi cevaplar verdi yolun yarısından geri döndüm başka biri vardı 50 tl pahalıya satıyordu gittim ondan aldım ama kafam rahattı adam dürüst konuşuyordu belliydi yani konuşmasından ses tonundan rahatlığından. Dikkatli olman bu konularda her zaman sana bir artı katacaktır. Malum herkes birbirini artık tokatlamaya çalışıyor. Temennim ne bizler tokatlanan nede tokatlayan olmamamızdır.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı