2 Fan Girişi Olan Anakarta Sıvı Soğutma Bağlama

Perci

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, 240mm bir sıvı soğutma almak istiyorum ama anakartımda 2 tane fan girişi mevcut, birine pompayı, birine fanı bağlasam geriye kalan 1 fanı da fan çoklayıcı ile PSU'ya 5v versem fanın biri 5v'ta sabit dönse, anakarta bağlı olanda sıcaklığa göre kendini ayarlasa, soğutmada bir sıkıntı olur mu? 5v'ta bağlamamın sebebi fan sesi çıkmasın diye, değerli yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim?

Son düzenleyen: Moderatör:
5v’ta dönen bir fanın sizin soğutmanıza bir katkı sağlamaz. Ama fanın 12v’ta dönüş hızına bağlı. Mesela 3000 rpm hızda dönüyorsa 5v’ta 1000 1200 civarı döner.

PSU kabloları içerisinde Molex adı verilen 4 pinli 5 volt gerilim verebilen soketler vardır bunlara bağlayabileceğiniz fan kontrolcüler ile hem pompa hem de fan kullanıp kontrol edebilirsiniz. Yani oyun oynarken, program kullanırken vs. yani bilgisayarınız yük altındayken açarsınız, masaüstünde, internette dolanırken de ayarını düşürürsünüz rahatsız etmez.

Benim için gereksiz masraf derseniz(fan kontrolcüler için) direkt olarak molex kablolarına bağlayıp sürekli sabit hızda kullanabilirsiniz. İlla ki kontrol edeceğim derseniz de ikisini anakarta bir diğerini de mecburen tekli bir kontrolcüye bağlayabilirsiniz.

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim geç yazdığım içinde özür diliyorum. Şimdi hocam çift fanlı bir soğutma olacağı için zaten fanın biri sıcaklığa göre devrini düşürüp yükseltecek ikinci fanıda ses yapmasın diye 5v'ta bağlasam soğutmada sorun çıkarmı fanlar 2000 RPM dönme hızına sahip. Soğutmada sıkıntı yaşatacaksa 120mm bir soğutma alırım .

Sıvı soğutmalarda pompanın kendisinden fan kablosu çıkar. Pompadan çıkan fan kablosu 2'li olur. 2 fanıda pompadan gelen fan soketlerine bağlarsınız. Anakart ile işiniz bile yok. Zaten sessiz modda çalışırtırırsınız bir sorun olmaz. Benim fanlarım 600 RPM gibi hızlarda dönüyor. Oldukça sessiz çalışıyorlar. Manuel olarakta 400'e kadar düşürebiliyorum. Fotoğrafta bahsettiğim olayı kırmızı çember içine aldım.
b73ef33a7a16a3ac8134e7ed36cd2d8b.1600.jpg

Sıvı soğutmalarda pompanın kendisinden fan kablosu çıkar. Pompadan çıkan fan kablosu 2'li olur. 2 fanıda pompadan gelen fan soketlerine bağlarsınız. Anakart ile işiniz bile yok. Zaten sessiz modda çalışırtırırsınız bir sorun olmaz. Benim fanlarım 600 RPM gibi hızlarda dönüyor. Oldukça sessiz çalışıyorlar. Manuel olarakta 400'e kadar düşürebiliyorum. Fotoğrafta bahsettiğim olayı kırmızı çember içine aldım.
Eki Görüntüle 311443
Hocam ben xigmatek scylla 120 en8620 240mm olan sıvı soputmayı almayı düşünüyorum ama dediğiniz olay bu modelde yok galiba bir kaç video bakmıştım yoktu 450 500 tl arası sizin dediğiniz gibi önerebileceğiniz bir soğutma varmıdır.

Tmm dır arkadaşlar soruna çözümü cooler master masterliquid 240 almaya karar vererek çözdüm içinde fan çoklayıcı mevcutmuş hepinize teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı