2 Farklı ağ bilgisayar arası iletişimi nasıl sağlıyoruz?

RaSGooL

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar. Bir arkadaşımla proje geliştiriyoruz. Bu proje Server-Client chat uygulaması. Python kullanıyoruz.

Sorun şu ki; Uygulama kendi bilgisayarımda çalışıyor ama server'ı ben çalıştırıyorum. Clienti arkadaşım çalıştırıyor. ve veri gelmiyor.

Kısacası 2 farklı ağdaki bilgisayarlar arası iletişimi nasıl sağlıyoruz?

host yerine Lan ip'i yazıyorum. ama port kısmı kafamı karıştırıyor. Modem arayüzden port mu açmam gerekiyor? hangi port?

bir kaç yerde okudum port yönlendirmesi falan diyor. ama beceremedik, yapamadık.
İnternetten python server-client uygulamalarına bakıyorum ama hepsi localhost kullanıyor.
Var mı bir yöntemi? Nasıl farklı ağdaki bilgisayarları tcp kullanarak server-client uygulaması yaparız?

Modem arayüzünden, geçerli portu bilgisayarına TCP/UDP protokolünde yönlendirmen gerekiyor.
Ayrıca, başka ağların senin ağına bağlanabilmesi için IP'nizin CGN havuzunda yer almaması gerekiyor. Yoksa yönlendirme bir işe yaramaz, Hamachi gibi uygulamalar kullanman gerekir ki onun da verimliliği tartışılır.

Modem arayüzünden, geçerli portu bilgisayarına TCP/UDP protokolünde yönlendirmen gerekiyor.
Ayrıca, başka ağların senin ağına bağlanabilmesi için IP'nizin CGN havuzunda yer almaması gerekiyor. Yoksa yönlendirme bir işe yaramaz, Hamachi gibi uygulamalar kullanman gerekir ki onun da verimliliği tartışılır.
Bahsettiginiz olay gotograftaki gibi mi? Server.py de host kısmına 192.168.0.102 yazıyoruz. clientte server traftaki ip yi yazıyoruz. ama iletişim yine olmuyor.
Port'u 80 olarak değiştirip deneyin. Her modemde 80 portu açıktır.
Malesef olmadı. Acaba internetimde mi sıkıntı var port mu açılmıyor? internette bolca araştırma yaptık ama olumlu sonuç alamadık.

Dosya Ekleri

• ss.JPG
    ss.JPG
    24,3 KB · Görüntüleme: 54
Bahsettiginiz olay Fotoğraftaki gibi mi?
Evet. Böyle olması lazım.

Server.py de host kısmına 192.168.0.102 yazıyoruz.
192.168.1.102 yazarsanız yalnızca sizin ağınızdan sunucuya bağlanılabilir. Yazdığınız IP LAN bağlantısı içindir, başka ağlardan bağlanılabilmesi için modem IP'nizi girmeniz gerekiyor.

Portlar aracılığıyla yapılıyor. Ancak Dinamik IP kullanıyorsanız port açamazsınız. Statik IP için de belli bir ücret ödemenizi istiyor bazı ISS'ler. Bunun için şu an sadece HTTP ve TCP desteği olan Ngrok'u kullanabilirsiniz. Ben sunucuma dış ağdan Ngrok ile bağlanıyordum.

Evet. Böyle olması lazım.

192.168.1.102 yazarsanız yalnızca sizin ağınızdan sunucuya bağlanılabilir. Yazdığınız IP LAN bağlantısı içindir, başka ağlardan bağlanılabilmesi için modem IP'nizi girmeniz gerekiyor.
O sizin lokal ağ IP'niz. Genel ağ IP'nizi bulup yazmayı deneyin.
IP adresi değiştirdiğim de
[WinError 10049] İstenen adres içeriğinde geçerli değil.
hatası alıyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı