2 farklı RAM çalışıyor ancak XMP açılmıyor

Kutucukk

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,
Bilgisayarıma RAM takviyesi yapmayı düşünüyordum ve gidip RAM aldım. Şu an 1x8GB Corsair LPX 3000Hz CL16. 1x8GB Adata XPG 3000MHz CL16. İkisi de çalışıyor, anakart desteği var ve testlerde bir problem yok.

Asıl sorun; ikisini bir araya taktigimda BIOS 2. RAM'i tanımıyor XMP çalışmıyor. Görev Yöneticisi'nden 16 GB fakat 8 GB kullanılabilir yazıyor ve her şeyi denedim değişmiyor.
(MSConfig, BIOS pili, format, işlemci pinlerinde baktim temizlik yaptım, RAM temizliği, işlemci soğutucusunu gevşetme)
İki RAM slotlu bir anakartim var ve ilk slotum da ikisini farklı farklı taktigimda sorunsuz XMP ile çalışıyor iken tek RAM'i ikinci slota taktigimda(işlemciye yakin olan) ekrana görüntü gelmiyor.
Sizce anakart RAM slotum mu bozuk? Eğer öyle olsa Görev Yöneticisi neden 16 GB gözüksün?

IMG-20230208-WA0005.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Soruna cevap vermeden önce adım adım yaptıklarını yorumlamak istiyorum:
  • MSConfig: Boş iş.
  • BIOS pili: İşe yarar ama Clear CMSO JUmper varken eski yöntem.
  • Format: Boş iş.
  • İşlemci pinlerinde baktim temizlik yaptım: Geçerli yöntem.
  • RAM temizliği: Geçerli yöntem
  • İşlemci soğutucusunu gevşetme: AM4 sistemde boş iş
Tek RAM'i ikinci slota taktigimda (işlemciye yakin olan) ekrana görüntü gelmiyor.
Corsair mi görüntü vermiyor AData mı?

Bu arada belirteyim: İki farklı RAM aynı sisteme takılmaz. MHz ve CL aynı olursa çalışır geyiği bir olasılıktır, kesin yargı değil.

Soruna cevap vermeden önce adım adım yaptıklarını yorumlamak istiyorum:
  • MSConfig: Boş iş.
  • BIOS pili: İşe yarar ama clear cmso jumper varken eski yöntem.
  • Format: Boş iş.
  • İşlemci pinlerinde baktim temizlik yaptım: Geçerli yöntem.
  • RAM temizliği: Geçerli yöntem.
  • İşlemci soğutucusunu gevşetme: AM4 sistemde boş iş.

Corsair mi görüntü vermiyor Adata mı?

Bu arada belirteyim: İki farklı RAM aynı sisteme takılmaz. MHz ve CL aynı olursa çalışır geyiği bir olasılıktır, kesin yargı değil.

Evet başta Dual channel kit alamadigim için sonradan ekleme yapmak istedim ve doğum günü hediyesi olarak geldi. Alan arkadaşlar farklı bir RAM almışlar bilememişler sürpriz olsun diye.

Anakart A320M-H ve 2 slotum var.
Yeterli bilgim olmayınca boş veyahut dolu olduğunu çok sorgulamadan bir umut bir şeyler yapmaya çalıştım önceden insanlar nasıl çözmüş diye araştırırken bulduğum tüm çözümleri denedim öyle ilerledim.

Tam açıklayamamışım, ikisi beraber çalışmayabilir biliyorum çok normal.

Tam olarak sorunum, RAM'lerden herhangi birini RAM slotlarindan ilkine takınca ikisi de görüntü veriyor ve BIOS+XMP kusursuz çalışıyor.

Ardından ikinci RAM'i takip beraber çalıştırmak istediğim zaman (iki kombinasyonda da aynı sonuç) iki üç kere kendini bootladiktan sonra görüntü geliyor ve attığım fotoğraftaki gibi gözüküyor (bilgisayarımda veya DxDiag'da 16 GB(8'i kullanilabilir) gözükürken BIOS'ta ise sadece 8 GB yazıp ikinci slota taktigim RAM'ı tanimiyor.

Böyle olunca slotu denemek için iki RAM'i de sadece tek başına takmak şartı ile ilk birinci slota taktigimda sorun yokken, ikinci RAM slotuna taktigimda ekrana hiç görüntü gelmiyor(hangi RAM olduğu fark etmeksizin).

RAM uyumsuzluğu mu? Anakart RAM slotu mu bozuk? Bilemedim.

Not: İşlemci pinlerini büyüteç ile incelediğimde bir sorun olduğunu fark etmedim. (1600 AF)

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı