2.HDD'ye 2.Windows Kurulumu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Drasias

Kilopat
Merhaba Technopat ahalisi, sizlere birkaç sorum olacak;

1.Ben yeni bir işletim sistemi kurmak için bir Hdd almak istiyorum ve bunu( VATAN COMPUTER - WD - 3.5" 1TB Caviar Black Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk - Dahili Harddisk) uygun gördüm. Sizce bu Hdd nasıldır, bunu mu alayım?

2.Bu Hdd'yi aldıktan sonra bağlamak için sadece sata kablosunu mu takıyorum anakarta, yoksa başka bir işlem yapılıyor mu Bios'dan?

3.Elimde orjinal Windows var (32 bit, Home premium, Türkçe). Ben bu ürün anahtarı ile eskisini deaktive ederek yenisinde 64 bit, Home Premium, İngilizce veya Türkçe kurabilir miyim? Deaktive edilince ne oluyor? Mesela bir işim çıktı o Hdd'deki işletim sisteminden boot etmek istedim bu işletim sistemini kullanmaya nasıl devam edebilirim?

4.İkinci işletim sistemini kurarken önceki Hdd'nin Sata kablosunu çıkarıp sonra 2. Hdd'ye işletim sistemi kurulduğunda geri takıp kullanabilir miyim? (Yanlış Hdd'ye kurup veriler gitmesin diye önlem olarak yani.)

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Güzel seçim. Alternatif olarak Segate Barracuda da alabilirsin. Hemen hemen aynı performansı verir ve 70 lira daha ucuz.

2- SATA ve güç kablosu olmak üzere 2 kablo takıyorsun.

3- Kurabilirsin. Deaktive edince sistem korsana düşer ama kullanmaya devam edebilirsin.

4- Evet ikinci işletim sistemini kurarken diğer diskin kablolarını sök ki veri kaybı ya da karışıklık olmasın.

5- Bunu neden yapıyorsun bilmiyorum ama aynı işletim sisteminden 2 tane kurmak, hele hele sırf bu iş için gidip harddisk satın almak bana çok gereksiz geldi. Bunun yerine bir adet SSD alıp farkedilir derecede performans artışı elde edebilirsin.

Bilgisayar biraz eskidi, 1 tb hdd doldu, depolama alanına ihtiyacım var, sistemde ram 4 gb ama 32 bit yüklü olduğundan oyunlarda ram yetmezliğinden kasıyor bunun yüzünden yeni ram alıp yeni Windows kuracağım ama eski düzeni de kaybetmek istemiyorum.

2 işletim sistemi birden hiç bir zaman kullanılmaz. Senin yerinde olsam harici disk alıp verilerimi yedekleyip temiz kurulum yaparım.

Kullanılmaz derken imkansız mı yoksa iyi olmaz anlamında mı? Verilerimin olduğu gibi durmaçını ve bazı şeyleri kaybetmek istemesiğimden böyle yapmak istiyorum.

İmkansız değil sen açıp kullanmazsın. Farklı işletim sistemleri bile doğru dürüst kullanılmazken aynı işletim sisteminden 2 tane kurmak boş iş.

Niye iyi olmaz peki? Sistemi mi yavaşlatır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer amacın verilerini kaybetmemekse harici disk alabilirsin. Hatta harci değil sabit diskte alabilirsin verilerini oraya atar sonra elindeki diski formatlar temiz kurulum yaparsın.

Arkadaşım söylüyoruz ya işte kullanışlı olmaz. Zaten 32 bit işletimi kurmak da doğru değil.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı