2. kez mezuna kalan biri nasıl calısmalı?

thworld

Hectopat
Arkadaşlar 2.kez mezuna kalıyorum mühendislik için geçen yıl bir şey başaramadım. Bu yılda psikolojik sorunlarım vardı o yüzden çalışamadım. Hedefim sayısalda 50k nasıl çalışmalıyım?

Eğer geçmişten kalan bilgileriniz yoksa bu saatten sonra 50K yapmanın mümkün olduğunu sanmıyorum.

Onun dışında oturup sizin için nasıl daha verimli geçiyorsa video mu izlersiniz, kitaptan mı çalışırsınız bilemem çalışacaksınız nasılı masılı yok bu işin.
TYT matematiğiniz tam değilse önce önemli konuları bitirin daha sonrasında hemen AYT Matematiğe geçin. Sonra AYT Fen çalışın. Kalan zamanda TYT Fen'e ve Sosyal Bilimlere süre ayırmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Ek olarak paragraf ve problem çözün her gün.

Dostum "nasıl çalışmalıyım?" demek yerine direkt çalışmaya başla yorucu gelse bile. Bir yerden başladıkça nasıl çalışman gerektiğini görürsün zaten nelerde eksik olduğunu veya nelerde iyi olduğunu da görürsün. Çoğu insan nasıl çalışmalıyım diye düşünürken kalan vaktinde çalışmıyorlar. Ama sistematik ilerle, nelere çalışman gerektiğini bir yerlere yaz ve zamana böl ve o vakit aralığında yapmaya çalış. Çok düşünecek bir tarafı yok. Deneme ve oradaki yanlışlarına bakarsın, eksik konularına bakarsın vs...

TYT Tarih ve Coğrafya için sana bir iki öneride bulunayım. Öncelikle Coğrafyada tüm konulara hakim olmak istiyorsan illere ve bölgelere hakim olman lazım. Ezber vs kafana nasıl kodlamak sana kalmış. Dünya haritasında ülklelerin yerini iyi öğren. Örn. Breziya diye soruda geçince hangi kuşakta olduğunu ekvatora yakınlığını felan iyi aklında bulundur. Tarih te konu anlatım kitapları ortalama 200 sayfa olur aç en baştan oku eksiğin olmasın sonra sorulara geç.

TYT tarih ve coğrafya için sana bir iki öneride bulunayım. Öncelikle coğrafyada tüm konulara hakim olmak istiyorsan illere ve bölgelere hakim olman lazım. Ezber vs kafana nasıl kodlamak sana kalmış. Dünya haritasında ülkerin yerini iyi öğren. Örneğin. Breziya diye soruda geçince hangi kuşakta olduğunu ekvatora yakınlığını falan iyi aklında bulundur. Tarih te konu anlatım kitapları ortalama 200 sayfa olur aç en baştan oku eksiğin olmasın sonra sorulara geç.

Tamamdır hocam şu an eşit ağırlığım seneye sayısala geçeceğim. Sizce eşit ağırlıktan YBS için mi mezuna kalmalıyım yoksa mühendislik için mi?

@Deniz Altun

Eğer geçmişten kalan bilgileriniz yoksa bu saatten sonra 50k yapmanın mümkün olduğunu sanmıyorum.

Onun dışında oturup sizin için nasıl daha verimli geçiyorsa video mu izlersiniz, kitaptan mı çalışırsınız bilemem çalışacaksınız nasılı masılı yok bu işin.
TYT matematiğiniz tam değilse önce önemli konuları bitirin daha sonrasında hemen AYT matematiğe geçin. Sonra AYT fen çalışın. Kalan zamanda TYT Fen'e ve sosyal bilimlere süre ayırmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Ek olarak paragraf ve problem çözün her gün.

2025 için sordum hocam zaten bu yıl kazanmam imkansız.

Aslında bilgisayar mühendisliği istiyordum ama puanları yüksek olunca elektrik-elektronik mühendisliğinde karar kıldım.

Hocam bir de 4 ayda en azından 200k yapmam mümkün müdür?
Gerekirse 3 yıl mezuna kalın ama sonunda mecburiyetten değilde isteyerek yazdığınız bir bölüm olsun. Pişman olmaktansa sabretmeyi tercih ederim. 4 ayda 200k yapılır mı yapılır ama sayısalcı arkadaşlar bu konuda daha bilgilidir ben ne desem doğru olmaz .

@Deniz Altun

Gerekirse 3 yıl mezuna kalın ama sonunda mecburiyetten değil de isteyerek yazdığınız bir bölüm olsun. Pişman olmaktansa sabretmeyi tercih ederim. 4 ayda 200k yapılır mı yapılır ama sayısalcı arkadaşlar bu konuda daha bilgilidir ben ne desem doğru olmaz.

Tamamdır hocam sağ olun teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı