2. Kez Witcher 3 Oynayışım ve Değerlendirmem

Yazıdaki tüm (belki de hepsi değildir) sürprizbozanlar oyun ve DLC'ler hakkında bilgi içerir. Ona göre açın.


İlk oyun

Başlıkta 2. oynayışım dememe rağmen ilkinden de bahsedeceğim. İlk oynayışımda diyalogların hatırı sayılır miktarını atlamıştım. Yan görevleri çok yapmamış olsam da Sisler Adası'na gitmem gerektiğinde aldığım uyarı ile o an yapılabilecek ne varsa yapmıştım. Aklınıza gelebilecek her şeyden bahsediyorum. Tüm Gwent kartlarını almak. Mümkün olan tüm soru işaretlerini (Evet, Skellige'dekiler de dahil) yapmak. Tüm ikincil görevler. Tüm kontratlar. Tüm hazine avları. Bunları DLC'ler için de düşünün. Çeşitli başarısız görevlerim olmuştu, hangileri olduğunu hatırlamıyorum ama benim yaptığım seçimler vb. şeylerden kaynaklanıyordu genel olarak. Bu şekilde oyun yaklaşık 150 saat sürdü. Steam üzerinden kontrol etmiştim. Arada açık kaldığı falan olmuştur ama 150 saat demekte sakınca görmüyorum.

İkinci oynamama kadar bir 60 saat daha eklendi üstüne. Bunun bir kısmı GeForce NOW üzerinden oynamam, bir kısmı da Steam hesabımı bir arkadaşıma vermem dolayısıyla oldu. Bu sayede oyun 210 saate çıkmış oldu. Aslında tam 210 değildi. Süreyi kendim tutmak için bakmak oyuna başladıktan bir süre sonra aklıma geldi. Aslında birkaç saat daha fazladır yani, ama önemsiz. Şu an Steam'de 407 saat var. İkinci seferim görevler hariç 197 saat oluyor. Oyun içinde ise 177 saat.


İkinci oyun
İkinci oynamamda adam akıllı diyaloglara bakmaktı asıl amacım. Bunun yanında ilk oynamam üzerinden yeteri kadar zaman geçmesi, artık oynayınca tekrar o zevki alabildiğimi fark etmem, ilk oynayışımda Triss ve Yen ile yatıp bir yerlerime tekme yemem sonucu oyun sonunda Ciri (Aslında Ciri'yi de severim ama Yen dururken hiç şansı yok) ile kalmam, bir de önceki oyunları oynamalısın çünkü onlar olmadan Witcher 3 hiçbir işe yaramıyor diyen akıllıların haksız olduklarını bilmeme rağmen ne kadar haksız olduklarına tanık olmak istememden dolayı ikinci kez oynadım oyunu.

İlk oynayışımda oyun sonu Corvo Bianco'da Witcher teçhizatlarını dizmek için Cheat Engine ile para basmıştım. İkincide ise hiç acımadan anınca para bastım. Bana çok büyük bir üstünlük sağladığını sanmıyorum. Zorluk olarak hikaye ve kılıç seçtim çünkü gördüğüm kadarıyla daha zor olması sadece savaşları gereksiz uzatıyor.

Üşendiğim için buranın tamamını sürprizbozana alacağım.
İlk oynayışımda yaptığım gibi daha çok ana görev ağırlıklı gidip Sisler Adası görevi gelince diğerlerine dönmek yerine olabildiğince erkenden etraftaki şeyleri yapmaya başladım.
Diyalogları okudum. İlan tahtalarındaki boş ve dolu olan (envantere gelen) şeyleri okudum. İlk fırsatta tüm Ak Bostan'ı temizledim. Ana görev ile Velen'e gittim. Harita ile mi açtım, tam ne yaptım bilmiyorum ama tüm soru işaretleri bir şekilde açılıyor. Yine de bazı şeyler açılsın diye ana görevlerde belirli bir ilerleme kaydettim. Sonra var olan tüm yan görevleri yaptım. Onlar bitince Velen ve Novigrad'daki tüm tabelalara (oyundaki ismi bu mu emin değilim) gittim. Çoğu açık olsa da atladıklarım varmış. İnternetteki harita sitelerine baktığımda Hearts of Stone DLC'si ile gelen yerler yoktu. Oraları kendim keşfetmek zorunda kaldım. Velen ve Novigrad soru işaretlerini bitirdim. Heats of Stone'a başlayıp onu da soru işaretleri ile bitirdim. İlk oynayışımda Gaunter O'Dimm ya da namıdiğer GOD kötü karakter gibi gelse de ikinci seferde diyalogları okumam, kitapları okumam vb. şeyler ile Olgierd'in başına gelecekleri hak ettiği sonucuna vardım.

Blood and Wine'a başlayıp onu da bitirdim. Blood and Wine çok daha uzun ve güzel bir DLC bence. Bunda direkt Orianna'ya gitmiştim. Aslında hala gidilebiliyormuş ama görev veya diye ayırınca kaşınmayayım dedim. Hikaye olarak Regis'in ısrarı ile Syanna'ya gittim. İyi ki de gitmişim. O hikaye diyarı gayet güzel. Ama Unseen Elder abimiz karakterler kısmında gölge olarak kaldı bu sefer. Wiki'den bazı şeylere baktığım için Anna'yı kurtarmış olmak adına ikisi de kurtardım.

Yazı fazla uzun olmadı çünkü onu yaptım bunu yaptım şeklinde bir sürü saati bir cümleye sığdırabiliyorum. Görevleri hala okumadığımı tekrar belirteyim. Okuyacağım. Okuyunca konuya mesaj olarak yazarım oyun süresini. Karakterleri Sisler Adası'na gitmeden önce saydığımda 104 karakter vardı. Sonrasında eklenenler oldu, onları da okudum ama tekrar saymadım. 345+1+1 de görev var. Oyunun tamamının içeriği bu demiyorum. Bendekiler bu. Bu +1'leri anlatayım. İlki Gwent hepsini topla görevi. Turnuvaya destem kötü iken girdiğim ve eski kayıt üzerinden vakit geçtiği için çıkamadım. Lider kartları burada missable olarak söylenmiş. Dolayısıyla onların da sayıldığı kanısına vardım. Hatta Sosyal'de konu açmıştım ama pek güzel bilgi çıkmadı. O görev bu yüzden hala duruyor. İlk oynamamda bunu yapmıştım. İkincisi ise The Soldier Statue görevi. Buraya göre ben o görevi yaptım. Bu adımların hepsini yaptım. Görev bitti sesini de duydum. Zaten başka görevdeyken yeni görev eklendiği solda yazıyor videoda. Ben görevler kısmında ne varsa yapıp öyle Sisler Adası'na gitmiştim. Orası ve sonrasındaki görevleri yaparken arada görevler kısmını açsam da gözüme bu görev çarpmadı. Yeni görev ekranda çıktığında bakıyordum o kısma. Oynarken herhangi bir görev başarısız sesi de duymadım. Nedense başarısız oldu. Triss ile konuşmamışım.


Değerlendirme
Tekrar, her şey ile oynamam sonucunda Witcher 3 oynamadan önce diğer oyunlar oynanılmalı, oynanılmazsa da YouTube üzerinden videoları izlenmeli laflarının saçmalığını bir kez daha anladım. Size öncesinde olan her şeyi en ufak ayrıntısına kadar anlatıyor demiyorum ama gayet fazlasıyla ayrıntılı şekilde anlatıyor. Kitaplar, karakterler ve diğer kısımlar böyle bilgilerle dolu. Bence tüm oyunlar oynansa bile kitaplarda (gerçek olanlar) daha fazla bilgi vardır. Bu yüzden Witcher 1 oyna diyenlerin önce kitapları oku, hatta üstüne diziyi izle, hatta öncesinde yapılan çeşitli dizi/filmler var, onları da izle, en sonunda oyunları sırayla oyna demelerini bekliyorum.
Ki böyle olmasa bile oyunlar tek başına oynanabilecek şekilde üretiliyor. Avatarımın aksine Assassin's Creed fanı değilimdir. Sadece severim. Birisine günümüzde oturup tüm Assassin's Creed serisini oynamalısın. Yoksa tek oyunu oynamanın anlamı yok diyeni hiç görmedim ben. İlk oyunu atla, Ezio'yu oyna diyen Ezio sevdalılarını çok gördüm, o kadar. Tüm oyunlar, özellikle de sonlarda çıkanlar bağlantılı değil diyeceksiniz. Haklısınız. Ama Ezio ile Altair bariz şekilde bağlantılı. Yine de buna rağmen, benim favori AC oyunum olmasına rağmen, günümüzde oynanmaz. Adamı kanser eder.

Buraya kadar okuduysanız teşekkürler.
 

Stebph

Hectopat
Katılım
23 Aralık 2018
Mesajlar
1.499
Çözümler
6
Witcher 2, zorluğu yüzünden çok fazla tepki aldığı için Witcher 3'ü bu kadar kolay yaptılar sanırım. Ama dozu tutturamamışlar.
Çok da kolay değil aslında, oyunu iyi bildiğiniz için öyle oluyor. İlk kez oynarken az da olsa zorlanmıştır herkes.

Ne yapacağınızı ezbere bildiğiniz için daha basit geliyordur büyük ihtimalle.
 

Lyrinx

Hectopat
Katılım
23 Mart 2020
Mesajlar
6.009
Makaleler
4
Çözümler
23
Yer
Dünyanın Dört Bir Yanında Geralt'ı Arıyor
Çok da kolay değil aslında, oyunu iyi bildiğiniz için öyle oluyor. İlk kez oynarken az da olsa zorlanmıştır herkes.

Ne yapacağınızı ezbere bildiğiniz için daha basit geliyordur büyük ihtimalle.
Kendimi övmek gibi olmasın ama yaratık hareketlerini bile ezbere biliyorum, gözüm kapalı sadece seslerinden bile anlayabilirim. Özellikle wyvernlara karşı, o açıdan pek iyi değil oyun.
 

Ahmetoyunbros

Picopat
Katılım
26 Ekim 2020
Mesajlar
334
Steel for Humans daha iyi 😏


Ancak ne yazık ki oyun içinde çok az çalıyor.
Aslında az çalmıyor sadece sıradan yerlerde çalıyor.😪
Kendimi övmek gibi olmasın ama yaratık hareketlerini bile ezbere biliyorum, gözüm kapalı sadece seslerinden bile anlayabilirim. Özellikle wyvernlara karşı, o açıdan pek iyi değil oyun.
Bence sorun oyunda değil ben çok o arkadaşlara bulaşmadığım için bana zor geliyor hala, pratikte ilgili bence.
God of war'u en zor modda oynarken son bossta o kadar takıldım ki, oyunun başındaki savaşta da sesini ezberlediğim için gözüm kapalı oynarım.🤣🤣
Witcher 2, zorluğu yüzünden çok fazla tepki aldığı için Witcher 3'ü bu kadar kolay yaptılar sanırım. Ama dozu tutturamamışlar.
Kolay olan W2 değil miydi?
 
KS
Vavien.

Vavien.

Terapat
Katılım
20 Aralık 2014
Mesajlar
9.926
Makaleler
6
Çözümler
202
Yer
İstanbul
Bu kadar etkileşim beklemiyordum. Teşekkürler.

Bu arada söylemeyi unutmuşum. Nasıl unuttum bimiyorum ama oyunda çok fazla bug var. İlk oynadığımda rahatsız eden şey sadece Roach'un hareketleriydi ama dolusuyla karşılaştım. Cyberpunk 2077'nin zorlaya zorlaya yeriştirlmeye çalıştığını bildiğim için şaşırmamıştım, hatta biraz bekliyordum. Witcher 3'teki bugları daha önceden görmüş olsam Cyberpunk'ı 10 yıl erteleseler de bug dolu olarak çıkacağına tüm mal varlığımı yatırırdım.

Nasıl yani? Önce 1 ve 2. oyunları mı oynanmalı?
Size kalmış. İstediğinizi yapabilirsiniz. Ama sadece 3. oyun oynandığında yaşanılan kayıba kayıp demiyorum ben.

Oyunda en nefret ettiğim şey Gwent oldu, ne yapsam başaramadım. En düşük levelde açıyorum yine dövüyor beni, bir daha oynarsam öğreneceğim o oyunu. 130 saat oynadım 0 gwent bilgim var.
Konsolu açıp kendinize tüm kartları verebilirsiniz. Hatta normlde toplanmayacak adette kart ile deste de dizebilirsiniz. Bitirince zevkine biraz yapmıştım. Gwent'i çok sevdim ben. Oyun halini de oynadım ama Witcher 3'teki basitliğin ayrı bir güzelliği var. Direk Hearthstone dedim ayrı bir oyun olarak var olduğunu öğrendiğimde. Adam akıllı zaman ayırıp düzenli oynamak gerekiyor. Onu yapamıyorum.

Ancak ne yazık ki oyun içinde çok az çalıyor.
Yazmamışım ama OST'yi de dinledim. Hatta oyun dosyalarındaki zımbırtılara da baktım. İlk oyunu bitirdiğimde silmeden önce onların yedeğini alıp bakmıştım uygun zamanda.

Kesinlikle serinin ilk oyununa kadar oynanmalı çünkü Assassin's Creed: Revelation oyununda kişilik bozuklukları ön planda ve kim olduğumuzu karıştırmaya başlıyoruz. Mesela burada Altair'i oynayıp onun hakkında bilgi alıyoruz. Ya da suikastçilerin lideri olduğunu bilmeden oynanırsa oyunun hikayesinin hiçbir mantığı kalmıyor.

Bol sürprizbozanlı oldu ama içimi dökmüş oldum. Bu arada güzel inceleme. Bir ara bu oyunu da oynayacağım kesinlikle. (Sırf spoiler içerikli yerleri okumadım heyecanı kaçmasın diye. :) )
Oynanabiliyorsa oynansın, onlar da güzel. Ama farz değil. Onları oynamayınca boşluk olmuyor. İnsanlar sadece bir oyunu oynama durumunda hikaye olarak hiçbir şey elde edilemeyeceğini düşünüyor.

Ama oyuncuların geneli ana hikaye ve biraz yan görevle bitiriyor oyunu.
O şekilde bitirilmesinde de sakınca yok ki. Adam zevkini alıyor. Witcher 3 çok daha fazlasını barındırmasına rağmen sadece Geralt'ın Ciri'yi bulması gibi davrananlar var. Adam şu olay var Witcher 2'de oldu diyor. Bilmiyor ki o Witcher 3'te de geçiyor. Gerçekten isteyen kişi vaktini ayırıp oyunda görebiliyor bunları.

3. Oynanış değerlendirmenizi de bekleyeyim mi hocam? Bu sefer de Triss seçin :D

Bu arada hala W2'nin oynanması gerektiğini düşünüyorum, taş gibi oyun. W3'e göre fazla zordur ama belirteyim.
Yok ben Triss'i sevmiyorum. Ama ilginç bir şey söyleyeyim. Triss'in saçının arkadaş 2 yerden toplandığını ikinci oynamamda fark ettim.

Hepinize soruyorum, kaçınız simyacılardan rün taşı glifi ve müsvedde sayfası aldı? Ben şu ana kadar bu saydığım ikisini de yapmadım, çoğunuzun da yapmadığına eminim. Çünkü oyun aşırı basit! Ölüm Marşı + Düşman Ölçekleme zorluğunda oynasam bile.
Onların opsiyonel olduğunu düşünüyorum ben. Ben de neredeyse hiç onları kullanmadım. Başka yapmadığım şeyler de var.
Bu arada o kadar param varken ne satılıyorsa aldım tabii ki de 😄

Yani düşünüyorum: Assassin's Creed serisine başladığımda 2. oyun ile giriş yapmıştım. Hala benim için Top 5 listemde yer almaktadır. Sonrasında merak edip ilk oyunu oynamıştım. Şu an bu Çin işkencesini kendime uygular mıyım? Kesinlikle hayır. Dönemine göre iyi bir oyundu ama aşırı yoran bir yapısı vardı. Lakin zorlamam ile bir şekilde bitmişti. Devamını Origins'e kadar getirdim ama Ubisoft'un seriyi mahvetmesiyle birlikte soğudum.
Ben seriyle çıktığı an tanıştım ve ilk oyunu oynadığımda ilginçti. Prince of Persia idi ama daha bir farklıydı, daha güzeldi. Ayrı bir şey vardı onda. Bir yerden sonra yok ettikleri ayrı bir şey...
 

Lyrinx

Hectopat
Katılım
23 Mart 2020
Mesajlar
6.009
Makaleler
4
Çözümler
23
Yer
Dünyanın Dört Bir Yanında Geralt'ı Arıyor
Kolay olan W2 değil miydi?
W2'de oyunun başında arkadan hasar yersen canavarlar tarafından oyunun zorluk modu normal bile olsa 1-2 vuruşta öldürülüyorsun, sen düşün artık kolay mı değil mi diye :)
 

Ahmetoyunbros

Picopat
Katılım
26 Ekim 2020
Mesajlar
334
W2'de oyunun başında arkadan hasar yersen canavarlar tarafından oyunun zorluk modu normal bile olsa 1-2 vuruşta öldürülüyorsun, sen düşün artık kolay mı değil mi diye :)
Oyunun sonlarında kolaylaşıyor diye biliyordum.
Witcher 1 ve 2 yi hiç oynayamadım, size söylemiştim pcm yok.😪
Ps4 e filan çıkarsalarda oynasam.
 

PUROFACE

Picopat
Katılım
12 Haziran 2020
Mesajlar
612
Çözümler
1
Yer
KÜBA
4 kere bitirdim.
 

Dosya Ekleri

  • Adsız.png
    Adsız.png
    333,8 KB · Görüntüleme: 24

Tek7HackDedi

Hectopat
Katılım
14 Ağustos 2020
Mesajlar
8.153
Makaleler
6
Çözümler
81
Size kalmış. İstediğinizi yapabilirsiniz. Ama sadece 3. oyun oynandığında yaşanılan kayıba kayıp demiyorum ben.

3. oyun hala sarmadı. 50 saat olacak neredeyse ve tek zevkli olan şey at sürüp kılıç çekmek.

Bu kadar etkileşim beklemiyordum. Teşekkürler.

100 mesajlı birisi aynı incelemeyi yapsaydı bu kadar etkileşimli olmazdı.
 

Lyrinx

Hectopat
Katılım
23 Mart 2020
Mesajlar
6.009
Makaleler
4
Çözümler
23
Yer
Dünyanın Dört Bir Yanında Geralt'ı Arıyor
Yukarı